Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
urlop bezpłatny
03.04.2009 13:29

Jak długo może trwać urlop bezpłatny?

Po 3 miesiącach trwania pracodawca może odwołać pracownika z urlopu.

Podziel się
Dodaj komentarz

Na jak długo można wysłać pracownika na urlop bezpłatny oraz jaką informację w tej sprawie należy złożyć do ZUS? W firmie zatrudnionych jest 5 osób.

Żaden ogólnie obowiązujący przepis nie ogranicza długości urlopu bezpłatnego. Kodeks pracy stanowi jedynie, że w sytuacji, gdy urlop ten trwa dłużej niż 3 miesiące, strony mogą przewidzieć możliwość odwołania pracownika z urlopu z ważnych przyczyn. Pracodawca nie może jednak zmusić pracownika do skorzystania z tego urlopu.

Bez składek

*W trakcie pobytu pracownika na urlopie bezpłatnym nie są za niego naliczane i odprowadzane składki na ubezpieczenia społeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne. *

Przerwę związaną z urlopem bezpłatnym, oczywiście w ramach danego miesiąca kalendarzowego, wykazuje się na druku ZUS RSA. Jako kod świadczenia/przerwy podaje się symbol 111, bez względu na podstawę prawną udzielenia urlopu.

Jeżeli rozpoczęcie lub zakończenie urlopu bezpłatnego ma miejsce w trakcie miesiąca, pracodawca powinien też złożyć raport ZUS RCA i wykazać w nim podstawy składek oraz same składki naliczone od wypłat dokonanych za dni, w których pracownik świadczył pracę.

Udzielając dłuższego urlopu bezpłatnego, pracodawcy powinni uprzedzić pracownika, że po upływie 30 dni pobytu na takim urlopie straci on prawo do świadczeń zdrowotnych.

Podstawa prawna

Autor jest specjalistą w zakresie ubezpieczeń społecznych

Tagi: urlop bezpłatny, wiadomości, porady, podatki, baza wiedzy, porady prawne, prawo pracy, prawo, msp, czołówki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz