Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
pit 2010
07.04.2011 13:50

Jak pożyczyć na podatek, gdy w firmowej kasie pusto

Tylko trzy banki proponują przedsiębiorcom kredyt celowy na zapłatę podatku wynikającego z rocznego rozliczenia PIT.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Amaxim/Dreamstime)

Tylko trzy banki proponują przedsiębiorcom kredyt celowy na zapłatę podatku wynikającego z rocznego rozliczenia PIT. Co ciekawe, najdroższy kredyt oferuje bank specjalizujący się w obsłudze przedsiębiorstw.

Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą rozliczają się z fiskusem tak samo, jak _ zwykli _ podatnicy – w tym roku mają na to czas do 2 maja. Do ostatniej chwili będą zapewne zwlekać ci, którzy w deklaracji PIT za ubiegły rok wykazali niedopłatę i winni są fiskusowi pieniądze.

Taka sytuacja jest bardzo prawdopodobna ze względu na optymalizację podatkową przedsiębiorców pod koniec roku – w grudniu prowadzący działalność (rozliczający się z fiskusem liniowo lub według skali podatkowej) płacą fiskusowi podwójną zaliczkę na podatek, starają się zatem obniżyć podstawę opodatkowania za listopad w każdy możliwy sposób. Efektem skutecznej optymalizacji może być niedopłata tak wysoka, że w firmowej kasie, skazanej na nieregularne wpływy od kontrahentów, niespodziewanie zabraknie pieniędzy.

Przedsiębiorcy, którzy zamierzają się w tej sytuacji posiłkować kredytem, mają obecnie do dyspozycji ofertę trzech banków, jeśli wziąć pod uwagę tylko tzw. kredyty celowe, w przypadku których bank przelewa pieniądze bezpośrednio na konto urzędu skarbowego. Takie kredyty, ze względu na niższe ryzyko banku, są z reguły tańsze od standardowych kredytów gotówkowych na dowolny cel.

Wyjątkiem jest tu jednak FM Bank, co dziwi o tyle, że specjalizuje się przecież w obsłudze przedsiębiorstw. Oprocentowanie kredytu na PIT w FM Banku sięga 17,5 proc., do tego należy doliczyć wysoką, 5-proc. prowizję (dane dotyczące warunków finansowych otrzymaliśmy w warszawskim oddziale banku, ponieważ centrala nie chciała ich udostępnić).

Warunki firmowych kredytów na PIT (kredyt 6 tys. zł, zaciągany na 12 miesięcy)
Bank Jak długo musi być prowadzona działalność Oproc. nomin. Prowizja Maks. kwota kredytu Okres kredytowania Miesięczna rata
Bank BPS 6 miesięcy 12,5 proc. 0 proc. 80 tys. zł do 12 miesięcy 534,50 zł
MultiBank 12 miesięcy (3 miesiące samozatrud. u dotych. Prac. 10,99 proc. – 11,99 proc. 1,5 proc. – 5 proc. 50 tys. zł 6 – 60 miesięcy 538,22 zł
FM Bank* 12 miesięcy 17,5 proc. 5 proc. 20 tys. zł 3 – 24 miesiące 576 zł
  • Na podstawie informacji od doradcy, dane niepotwierdzone przez centrale banku Źródło: Tax Care

Równie wysoką prowizję przewiduje MultiBank, ale za to proponuje wyraźnie niższe oprocentowanie - maksymalnie 11,99 procent (kwota podana w tabeli wyliczona była według najkorzystniejszych parametrów; przy najwyższym oprocentowaniu i prowizji miesięczna rata wyniesie 559,72 zł).

Najlepiej wygląda oferta kredytu na PIT Banku BPS, który co prawda każe sobie płacić wyższe (12,5-proc.) odsetki niż MultiBank, ale nie obciąża klientów prowizją. Do tego o kredyt mogą starać się przedsiębiorcy już z 6-miesięcznym stażem – w MultiBanku i FM Banku standardowo wymaga się od nich przynajmniej 12 miesięcy działalności. Ten ostatni, w przeciwieństwie do Banku BPS i MultiBanku, nie udzieli też kredytu ryczałtowcom i firmom rozliczającym się za pomocą karty podatkowej.

Tym przedsiębiorcom, którzy nie są w stanie spełnić warunków stawianych przez banki – niezależnie od tego, czy chodzi o kredyt celowy, pożyczkę gotówkową czy linię debetową – pozostaje już tylko ubiegać się o rozłożenie przez fiskusa podatku na raty.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/60/t26684.jpg ) ] (http://msp.money.pl/ksiegowosc-internetowa/artykul/jakie;sa;rodzaje;opodatkowania;dochodow;firm,158,0,801694.html) Jakie są rodzaje opodatkowania dochodów firm Dobra znajomość przepisów o PIT, CIT i VAT ułatwia przedsiębiorcy prowadzenie działalności gospodarczej. Często wybiera on samodzielnie konkretną formę opodatkowania.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/149/t90773.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/pit;najprosciej;rozliczysz;przez;internet,254,0,807934.html) PIT najprościej rozliczysz przez internet Na złożenie zeznania podatkowego za ubiegły rok został jeszcze niecały miesiąc. Najprościej zrobić to drogą elektroniczną.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/254/t26366.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzanie/artykul/zobacz;najlepsze;lokaty;dla;przedsiebiorcow,106,0,788586.html) Zobacz najlepsze lokaty dla przedsiębiorców Lokaty dla przedsiębiorców są zazwyczaj gorzej oprocentowane niż dla klientów indywidualnych, zdarzają się jednak wyjątki.

Autorka jest analitykiem Tax Care

Tagi: pit 2010, pit, wiadomości, porady, podatki, baza wiedzy, msp, czołówki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz