Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Jak pytać, by zapłacić jak najmniej

0
Podziel się:

Interpretacja podatkowa jest narzędziem przydatnym. Trzeba jednak wiedzieć, jak go najskuteczniej używać. Kiedy lepiej napisać jeden wniosek, kiedy zaś kilka? W jaki sposób sformułować pytanie, by mieć jak największe szanse na korzystną odpowiedź?

Jak pytać, by zapłacić jak najmniej

Interpretacja podatkowa jest narzędziem przydatnym. Trzeba jednak wiedzieć, jak go najskuteczniej używać. Kiedy w budzącej wątpliwości podatnika sprawie lepiej jest napisać jeden wniosek, kiedy zaś kilka. W jaki sposób sformułować pytanie, by mieć jak największe szanse na korzystną odpowiedź. I w końcu - w jakich sytuacjach o interpretację zwracać się nie warto.

Przyjmijmy, że podatnik znajduje się w sytuacji, w której ma wątpliwość, czy powinien płacić podatek według stawki podstawowej czy też obniżonej. A może w ogóle nie musi zapłacić podatku? Oczywiście podatnik, co do zasady, będzie dążył do tego, aby nie płacić podatku w ogóle. W związku z tym w pierwszej kolejności powinien pytać właśnie o skutek dla siebie najkorzystniejszy.

W pierwszym wniosku o udzielenie interpretacji powinno się zatem znaleźć zapytanie, czy w danej sytuacji podatnik nie musi płacić podatku. Nie ma _ Wątpliwe jest, by urząd skarbowy na pytanie - „czy płacić podatek?” był skory odpowiedzieć „nie płacić”. _praktycznej potrzeby występowania z pytaniem, czy podatnik powinien płacić podatek wedle stawki podstawowej czy też obniżonej. W sytuacji, w której podatnik nie chciałby płacić podatku w ogóle, uzyskanie interpretacji, zgodnie z którą należałoby płacić podatek według stawki podstawowej czy też obniżonej, nic podatnikowi nie daje - organy podatkowe, co do zasady, nie będą kwestionowały tego, że podatnik płaci za wysokie podatki. Wątpliwe jest ponadto, aby urząd skarbowy na pytanie - „czy płacić podatek?” był skory odpowiedzieć „nie płacić”. W razie negatywnej odpowiedzi na pierwsze zapytanie powinno się postawić pytanie o możliwość zapłaty podatku według stawki obniżonej (można także rozważać zadanie takiego pytania w odrębnym wniosku - w razie negatywnej
odpowiedzi na pierwsze pytanie). Postawienie takiego pytania daje możliwość uzyskania interpretacji korzystnej dla podatnika. Ona zaś może realnie chronić podatnika i być mu przydatna w razie późniejszej zmiany stanowiska organu podatkowego.

Można zatem w tym miejscu sformułować tezę generalną, wskazującą na to, że wnioskodawcy powinni formułować pytania w taki sposób, aby w pierwszej kolejności wnosić o potwierdzenie najbardziej korzystnych dla siebie skutków podatkowych danej sytuacji, w dalszej kolejności (w następnych wnioskach) przedstawiając ewentualnie mniej korzystne dla siebie konsekwencje danego stanu rzeczy.

PRZECZYTAJ CAŁY ARTYKUŁ:

wiadomości
podatki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)