Notowania

zakładam firmę
13.02.2015 06:21

Jaki ZUS? Zobacz, czy możesz zaoszczędzić na składkach

Możesz w ten sposób zaoszczędzić nawet 600 złotych miesięcznie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Adam Słowikowski/Reporter)

Dla osób, które rozpoczynają dopiero przygodę z własnym biznesem przewidziane są preferencyjne stawki składek, płaconych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dzięki temu w kieszeni młodego przedsiębiorcy zostanie co miesiąc nawet 600 złotych więcej. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, żeby płacić tak zwany _ mały ZUS _.

Wydatki na składki ubezpieczeniowe to największa zmora polskich przedsiębiorców. Miesięcznie muszą na ten cel wydać ponad tysiąc złotych i to niezależnie od tego, czy ich firma cokolwiek zarobi. Na początku działalności ciężko udźwignąć takie obciążenie, dlatego początkujący mają trochę łatwiej. Dla nich przewidziane są niższe stawki.

Każdy ubezpieczony, niezależnie czy jest nim etatowy pracownik, czy przedsiębiorca, musi odprowadzać następujące składki:

  • emerytalną,
  • rentową,
  • chorobową (dobrowolna dla prowadzących działalność),
  • wypadkową,
  • zdrowotną.

W przypadku zatrudnionych na umowę o pracę stawki składek wyrażone są procentowo i zależą bezpośrednio od jego wynagrodzenia (więcej na ten temat przeczytasz tutaj). Właściciele firm nie otrzymują pensji jako takiej, dlatego w ich przypadku składki obliczane są od z góry ustalonej podstawy wymiaru i obowiązują przez cały rok kalendarzowy. Jest nią 75 procent średniego wynagrodzenia w IV kwartale poprzedniego roku (dla składki zdrowotnej) oraz 60 procent prognozowanego wynagrodzenia w aktualnych 12 miesiącach. W 2015 roku składki dla przedsiębiorcy wynoszą więc w sumie 1095,37 zł, licząc z nieobowiązkową chorobową.

Składki ZUS dla przedsiębiorców
Składka na ubezpieczenie Kwota
Źródło: ZUS
Emerytalne 463,68 zł
Rentowe 190,03 zł
Chorobowe 58,20 zł
Wypadkowe 45,85 zł
Zdrowotne 279,41 zł
Fundusz Pracy 58,20 zł
Podstawa wymiaru
Ubezpieczenia społeczne 2 375,40 zł
Ubezpieczenie zdrowotne 3104,57 zł

Kiedy _ mały ZUS _?

Wspomniane preferencje przysługują przez pierwsze 24 miesiące prowadzonej działalności, jednak dotyczą tylko tych przedsiębiorców, którzy:

  • nie prowadzą i w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych nie prowadzili innej działalności,
  • nie wykonują działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywali w ramach stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.

Ten drugi warunek ma przeciwdziałać zmuszaniu pracowników do zakładania działalności gospodarczej w celu obniżenia kosztów zatrudnienia.

Przykład

Jeśli przedsiębiorca spełnia oba warunki, to obowiązujące go przez pierwsze dwa lata składki są obliczane od znacznie niższej podstawy wymiaru. Wynosi ona 30 procent płacy minimalnej. W 2015 roku jest to 525 złotych. Początkujący przedsiębiorcy są również zwolnieni z opłat na Fundusz Pracy. Nie zmienia się za to wysokość składki zdrowotnej. Tyle samo do NFZ oddadzą przedsiębiorcy początkujący, jak i ci bardziej doświadczeni.

Składki ZUS dla przedsiębiorców przez pierwsze 2 lata działalności
Składka na ubezpieczenie Kwota
Źródło: ZUS
Emerytalne 102,48 zł
Rentowe 42,00 zł
Chorobowe 12,86 zł
Wypadkowe 10,13 zł*
Zdrowotne 279,41 zł
Fundusz Pracy -
Podstawa wymiaru
Ubezpieczenia społeczne 525 zł
Ubezpieczenie zdrowotne 3104,57 zł

Zamiast ponad tysiąca, do ZUS powędruje miesięcznie tylko niespełna 450 złotych.

Będzie jeszcze łatwiej?

Zgodnie z projektem ustawy, który latem ubiegłego roku trafił do Sejmu, nowi przedsiębiorcy mieliby jeszcze bardziej ułatwiony start. Przez pierwsze pół roku bowiem wcale nie musieliby płacić składek, a przez kolejne dwa lata - podstawa wymiaru miałaby być jeszcze niższa. Zamiast 30 procent płacy minimalnej - tylko 20. To obniżyłoby składki o jedną trzecią.

Projekt jednak utknął w sejmowej Komisji Finansów Publicznych, więc nowych przepisów na razie nie ma co się spodziewać.

JAK ZAŁOŻYĆ FIRMĘ - PRZEWODNIK KROK PO KROKU!

Tagi: zakładam firmę, wiadomości, kraj, gospodarka, podatki, baza wiedzy, najważniejsze, msp, czołówki, firma
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz