Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Jaki ZUS? Zobacz, czy możesz zaoszczędzić na składkach

Jaki ZUS? Zobacz, czy możesz zaoszczędzić na składkach

Fot. Adam Słowikowski/Reporter
Dla osób, które rozpoczynają dopiero przygodę z własnym biznesem przewidziane są preferencyjne stawki składek, płaconych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dzięki temu w kieszeni młodego przedsiębiorcy zostanie co miesiąc nawet 600 złotych więcej. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, żeby płacić tak zwany mały ZUS.

Wydatki na składki ubezpieczeniowe to największa zmora polskich przedsiębiorców. Miesięcznie muszą na ten cel wydać ponad tysiąc złotych i to niezależnie od tego, czy ich firma cokolwiek zarobi. Na początku działalności ciężko udźwignąć takie obciążenie, dlatego początkujący mają trochę łatwiej. Dla nich przewidziane są niższe stawki.

Każdy ubezpieczony, niezależnie czy jest nim etatowy pracownik, czy przedsiębiorca, musi odprowadzać następujące składki:

  • emerytalną,
  • rentową,
  • chorobową (dobrowolna dla prowadzących działalność),
  • wypadkową,
  • zdrowotną.


W przypadku zatrudnionych na umowę o pracę stawki składek wyrażone są procentowo i zależą bezpośrednio od jego wynagrodzenia (więcej na ten temat przeczytasz tutaj). Właściciele firm nie otrzymują pensji jako takiej, dlatego w ich przypadku składki obliczane są od z góry ustalonej podstawy wymiaru i obowiązują przez cały rok kalendarzowy. Jest nią 75 procent średniego wynagrodzenia w IV kwartale poprzedniego roku (dla składki zdrowotnej) oraz 60 procent prognozowanego wynagrodzenia w aktualnych 12 miesiącach. W 2015 roku składki dla przedsiębiorcy wynoszą więc w sumie 1095,37 zł, licząc z nieobowiązkową chorobową.

Składki ZUS dla przedsiębiorców
Składka na ubezpieczenieKwota
Źródło: ZUS
Emerytalne 463,68 zł
Rentowe 190,03 zł
Chorobowe 58,20 zł
Wypadkowe 45,85 zł
Zdrowotne 279,41 zł
Fundusz Pracy 58,20 zł
Podstawa wymiaru
Ubezpieczenia społeczne 2 375,40 zł
Ubezpieczenie zdrowotne 3104,57 zł

Kiedy mały ZUS?

Wspomniane preferencje przysługują przez pierwsze 24 miesiące prowadzonej działalności, jednak dotyczą tylko tych przedsiębiorców, którzy:

  • nie prowadzą i w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych nie prowadzili innej działalności,
  • nie wykonują działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywali w ramach stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.


Ten drugi warunek ma przeciwdziałać zmuszaniu pracowników do zakładania działalności gospodarczej w celu obniżenia kosztów zatrudnienia.

Przykład

Przedsiębiorca założył w listopadzie 2014 firmę, zajmującą się świadczeniem usług graficznych. W przeszłości prowadził już podobną działalność, ale zamknął ją w maju 2008 roku. Od tego czasu minęło więc 78 miesięcy. Spełnił zatem pierwszy warunek, uprawniający do korzystania z preferencyjnych stawek ZUS.

Do lipca 2014 roku był jednak zatrudniony w innej firmie na stanowisku grafika. Jedynym klientem jego nowej firmy jest aktualnie przedsiębiorstwo, w którym pracował kilka miesięcy wcześniej. Robi więc dokładnie to samo, co wcześniej wykonywał w tamach etatu.

Takiemu przedsiębiorcy prawo do małego ZUS-u nie przysługuje, bo nie spełnił drugiego z wymienionych wyżej warunków.

Jeśli przedsiębiorca spełnia oba warunki, to obowiązujące go przez pierwsze dwa lata składki są obliczane od znacznie niższej podstawy wymiaru. Wynosi ona 30 procent płacy minimalnej. W 2015 roku jest to 525 złotych. Początkujący przedsiębiorcy są również zwolnieni z opłat na Fundusz Pracy. Nie zmienia się za to wysokość składki zdrowotnej. Tyle samo do NFZ oddadzą przedsiębiorcy początkujący, jak i ci bardziej doświadczeni.

Składki ZUS dla przedsiębiorców przez pierwsze 2 lata działalności
Składka na ubezpieczenieKwota
Źródło: ZUS
Emerytalne 102,48 zł
Rentowe 42,00 zł
Chorobowe 12,86 zł
Wypadkowe 10,13 zł*
Zdrowotne 279,41 zł
Fundusz Pracy -
Podstawa wymiaru
Ubezpieczenia społeczne 525 zł
Ubezpieczenie zdrowotne 3104,57 zł

Zamiast ponad tysiąca, do ZUS powędruje miesięcznie tylko niespełna 450 złotych.

Będzie jeszcze łatwiej?

Zgodnie z projektem ustawy, który latem ubiegłego roku trafił do Sejmu, nowi przedsiębiorcy mieliby jeszcze bardziej ułatwiony start. Przez pierwsze pół roku bowiem wcale nie musieliby płacić składek, a przez kolejne dwa lata - podstawa wymiaru miałaby być jeszcze niższa. Zamiast 30 procent płacy minimalnej - tylko 20. To obniżyłoby składki o jedną trzecią.

Projekt jednak utknął w sejmowej Komisji Finansów Publicznych, więc nowych przepisów na razie nie ma co się spodziewać.

JAK ZAŁOŻYĆ FIRMĘ - PRZEWODNIK KROK PO KROKU!

Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
wegas
89.73.0.* 2015-10-17 20:11
Pracuję na czarno,bo gdybym opłacił składki to zostałoby mi to minimum,które zarobiłbym u jakiegoś pracodawcy.Przy jednoosobowej działalności takie stawki to morderstwo.Prawie każdy chce usługę bez faktury,inaczej wezmie jakiegoś rencistę który dorabia i psuje stawki.Ja muszę zakupić sprzęt załatwić sobie pracę i jedną DOBRA robotę poświęcić dla ZUS-u.
biznesswoman
78.28.4.* 2015-02-18 11:16
Żyjemy w państwie feudalnym, przedsiębiorca jest wyzyskiwanym chłopem, utrzymuje chłopa prawdziwego i całą zgraję urzędników, którzy wymagają od niego zapłaty w imię sprawiedliwości społecznej.... 10 lat opłacania skłądek na ZUS przez dwoje małżonków to ok. 200 tys. zł, w zamian nie ma nic, służbę zdrowia i tak trzeba prywatnie opłacić, nie można kupić mieszkania, ale ważne, że komornik nie przyjdzie bo podatek społeczny tj ZUS zapłacony. Kwota zwolniona od podatku od lat zamrożona. Gdzie w europie jest taki drugi kraj?
smallb.
31.182.89.* 2015-02-14 09:45
Autor zapomniał dodac ,że płacąc mały ZUS w razie chorobowego dostanie się 5 / pięć/ zł dzennie zasiłku a po 24 miesiącach w sytuacji zawieszenia lub likwiacji działalności nie ma się prawa do zasiłku dla bezrobotnych.
Zobacz więcej komentarzy (104)