Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Pracodawcy krytykują PiS za jednolity podatek. "Obiecywaliście, a teraz złożyliście uszy po sobie"

Pracodawcy krytykują PiS za jednolity podatek. "Obiecywaliście, a teraz złożyliście uszy po sobie"

Minister Henryk Kowalczyk i premier Beata Szydło. Fot. STANISLAW KOWALCZUK/East News
Minister Henryk Kowalczyk i premier Beata Szydło.
Choć rząd wciąż nie zaprezentował konkretów dotyczących wprowadzenia jednolitego podatku, to już sama koncepcja zmian budzi wiele kontrowersji i protestów. "Pomysł spowoduje dalszą ucieczkę młodzieży z Polski, a kierowane przez rząd wezwania do powrotu do Polaków na Zachodzie trafią do kabaretów" - alarmuje Związek Przedsiębiorców i Pracodawców. I wypomina PiS, że to nie Polacy, a zagraniczne korporacje miały zacząć wysokie podatki, tymczasem na nic takiego się nie zanosi.

ZPP na wstępie przyznaje, że polski system podatkowy wymaga zmian, bo w tej chwili jest zorganizowany źle i niesprawiedliwie. "W sposób drastyczny opodatkowuje najniższe wynagrodzenia oraz najmniejszą działalność gospodarczą" - czytamy w dokumencie.

Przedsiębiorcy nie zgadzają się jednak, by ofiarą nowego podatku PiS padła polska klasa średnia. I proponują, by finanse ratować uszczelniając VAT oraz opodatkowując korporacje międzynarodowe, z których - jak przekonuje Związek - ponad 60 proc. nie płaci w Polsce żadnych podatków.

 

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców
Obiecywaliście to w kampanii wyborczej, a jak przyszło co do czego, położyliście grzecznie po sobie uszy i tradycyjnie chcecie się zabrać za drenaż własnych obywateli. Dodatkowo jeszcze z naszych podatków fundujecie tym korporacjom wielomilionowe granty za tworzenie miejsc pracy, w kraju w którym bezrobocie jest w zaniku!

Organizacja zwraca przy tym uwagę, że proponowane przez PiS zmiany w podatkach będzie "bardzo łatwo obejść", co przyczyni się z jednej strony do wyjazdu z kraju wielu młodych i przedsiębiorczych ludzi, a na dodatek poszerzy szarą strefę.

"Powrócą patologie dobrze znane z lat 90. typu: "koszty kupię", "zadłużoną spółkę kupię", "na fakturę nie robię", "bez faktury 20% taniej" i inne" - piszą pracodawcy i prezentują własny system, w którym podatki mają być "proste, bezsporne, tanie w poborze i nie do obejścia".

Według Związku Przedsiębiorców i Pracodawców PIT miałby być płacony przez pracodawcę w wysokości 25 proc. od sumy wypłaconych wynagrodzeń, CIT obliczany od przychodów (1,49 proc. dla spółek i 0,49 proc. dla banków i instytucji finansowych), obowiązywać powinna jedna stawka VAT (16,25 proc.), a działalność gospodarcza to opłata w wysokości 550 zł miesięcznie.

"Wszystko to wspierane jest retoryką szczucia na polską klasę średnią, która jest nie do zaakceptowania dla przyzwoitych ludzi i której efekty będziecie za pewien czas zbierać" - puentuje ZPP, jednoznacznie krytykując ideę jednolitego podatku.

W rządzie trwają prace nad konkretnymi przepisami, mającymi wejść w życie od początku 2018 roku. Żeby tak się stało, proces legislacyjny powinien się zakończyć maksymalnie do końca marca 2017 roku, a przynajmniej tak deklarował ostatnio minister Kowalczyk. Rząd chce bowiem dać jeszcze dziewięć miesięcy na dostosowanie systemów. Jest jednak sporo wątpliwości, czy uda się wszystkie szczegóły konstrukcji nowego podatku ustalić w tym czasie.

Według Marka Kolibskiego, doradcy podatkowego z Kancelarii Kolibski Nikończyk Dec & Partnerzy (KNDP), tematem zmian podatkowych będziemy żyli pewnie jeszcze bardzo długo. - Do ustalenia jest m.in. w ramach jakiej składki nastąpi przesunięcie, które pozwoli zmniejszyć obciążenia dla biedniejszych i zwiększy je dla bogatszych. Wyliczenie - na jakim poziomie ma to być, dla jakich grup, przy jakich progach dochodów - to strasznie trudne zadanie. Przecież nie może się to skończyć sytuacją, w której wpływów w sumie będzie mniej niż teraz, skoro reforma w założeniach ma być neutralna dla budżetu - wskazuje ekspert.

Nie wiadomo też, jak aparat urzędniczy poradzi sobie z jedną kwotą, która będzie wpływała do budżetu? Obecnie każda firma liczy indywidualnie składki, które trafiają na różne konta - do ZUS i NFZ. Firmy zatrudniają do tego armię księgowych. Obowiązki te będą musieli najprawdopodobniej przejąć urzędnicy. Eksperci podatkowi pytają, kto w ministerstwie miałby to robić?

Przed rządem duża odpowiedzialność za to, by zmiany rzeczywiście doprowadziły do uproszczenia systemu podatkowego, który - choć na przestrzeni lat zmienił się na lepsze - wciąż na tle innych krajów nie wypada najlepiej.

W ostatnim raporcie "Paying Taxes", przygotowanym przez firmy doradcze PwC i Bank Światowy, Polska zajmuje 58. miejsce na świecie pod względem skomplikowania systemu podatkowego.

Zdecydowanie bardziej przyjazne są systemy w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, państwach Skandynawii czy nawet w Gruzji.

 

przedsiębiorcy, klasa średnia, zpp, jednolity podatek
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
Tedi60
2017-02-09 13:23
Jestem emerytem przepracowałem 40 lat płaciłem podatki i składkę ZUS z tego też pobieram emeryturę z której znowu płacę podatek i składkę ZUS z czego mam żyć ?
Aaa
2016-11-12 22:58
Pracodawca powinien wyplacac calkowita kwote na konto pracownika. Pracownik powinien sam przelewac kase panstwu. Ale tak nigdy nie bedzie bo jakby ludzie zobaczyli jak sa dymani to by byly zamieszki - przykladowo koles dostalby wyplate 12tys a musialby zaplacic 5tysiecy za ten syf jakim jest nfz zus itp.
Aaa
2016-11-12 22:49
11 listopada - dzien niepodleglosci - jakiej niepodleglosci skoro wszyscy jestesmy dymani przez panstwo podatkami. Niewolnictwo wspolczesne polega na tym ze panstwo zabiera 40% pensji a potem jeszcze szarpie vatem.
Pokaż wszystkie komentarze (306)