Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

JPK ważny dla skarbówki. Firmy muszą coraz częściej się spowiadać

18
Podziel się:

W drugim kwartale tego roku fiskus dużo częściej prosił firmy o przekazanie plików JPK, niż miało to miejsce w pierwszym kwartale. To pokazuje, jak cenne dla skarbówki jest to narzędzie.

Przedsiębiorcy muszą spowiadać się fiskusowi - i już widać, że przynosi to efekty
Przedsiębiorcy muszą spowiadać się fiskusowi - i już widać, że przynosi to efekty (wutzkohphoto, Shutterstock)
bEJrqSZh

Od kwietnia do końca czerwca liczba JPK, których zażądała administracja skarbowa, była cztery razy większa niż w okresie styczeń-marzec. Tak wynika z danych Ministerstwa Finansów, na które powołuje się "Dziennik Gazeta Prawna".

"Z danych MF wynika, że fiskus chętnie korzystał z JPK na żądanie, jeszcze zanim stał się on obowiązkowy dla wszystkich firm" - czytamy. Obowiązek przekazywania JPK na żądanie działa w odniesieniu do wszystkich firm od 1 lipca tego roku. Wcześniej spowiadać musiały się tylko duże firmy.

bEJrqSZj

W sumie w pierwszym kwartale tego roku fiskus zażądał od firm 71 plików JPK, a w ciągu kolejnych trzech miesięcy - 267.

Zobacz także: Zobacz też: "Rządzą urzędasy, które mają swoje interesiki". Ekspert o podatkach w Polsce

Według danych NIK od stycznia do końca czerwca tego roku dzięki danym z JPK przeprowadzonych zostanie 38 kontroli u podmiotów podejrzanych o oszustwa podatkowe. Fiskus prześwietli też 348 kontrahentów podejrzanych firm.

bEJrqSZp

Jak czytamy, rośnie też znacznie JPK_VAT. Tylko w pierwszym kwartale tego roku skarbówka dzięki informacjom z JPK_VAT wstrzymała podejrzane zwroty podatku na ponad 206 mln zł. Skutecznie namierzyła też majątek swoich dłużników i wyegzekwowała ponad 397 mln zł - czytamy w artykule.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

bEJrqSZK
podatki
wiadomości
KOMENTARZE
(18)
glikus
3 lata temu
JPK można żądać od tych którzy są w stanie wygenerować je elektronicznie (wył. VAT )
gość
3 lata temu
Co za dziwne komentarze, ja płacę podatki uczciwie, dlaczego inni mają oszukiwać czyli kraść, ja na tym tracę , jeżeli nawet przetrwam na rynku przy tej nieuczciwej konkurencji to dlaczego mam tolerować złodziejstwo.
cioteczna bab...
3 lata temu
Nie wierzę w te bajki , to kolejna propaganda pisowska . A dla naiwnych i leni ,czy kradlibyście wystawiając czy przyjmując faktury VAT ? może w przedszkolu tak dzieciaki by robiły. Reszta oszustów działa bez papierów ,tak po polsku.
bEJrqSZL
Grzegorz
3 lata temu
Czyli pieniądze w skarpetę
Quark
3 lata temu
I po co to wszystko? Aby rząd mógł lepiej ściągać haracz z obywateli na jakieś, w dużej mierze swoje śmieciowe cele. Instytucje państwowe to największy znany oprawca i defraudant, którego celem jest wspieranie darmozjadów, czyli siebie samych i wszelkich nierobów, których głosy potrzebuje aby utrzymać się przy władzy.