Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Obowiązek przekazywania JPK. Od tego roku dotyczy wszystkich przedsiębiorców

32
Podziel się:

Obecnie do przekazywania informacji podatkowych w formie jednolitego pliku kontrolnego (JPK) są zobowiązani tylko niektórzy przedsiębiorcy. W tym roku obowiązek ten obejmie także pozostałych. Sprawdź, kiedy wejdą w życie istotne zmiany.

Obowiązek przekazywania JPK. Od tego roku dotyczy wszystkich przedsiębiorców
(Stanislaw Kowalczuk/East News)
bEKkffGt

Obecnie do przekazywania informacji podatkowych w formie jednolitego pliku kontrolnego (JPK) są zobowiązani tylko niektórzy przedsiębiorcy. W tym roku obowiązek ten obejmie także pozostałych. Sprawdź, kiedy wejdą w życie istotne zmiany.
- Jednolity plik kontrolny, to plik o uzgodnionej strukturze logicznej służący do przekazywania przez podatników informacji podatkowych dotyczących prowadzonej przez nich działalności gospodarczej. Innymi słowy – to narzucony przez Ministerstwo Finansów format danych, za pomocą którego podatnicy przekazują księgi podatkowe, dowody księgowe czy też wyciągi bankowe. Ma kilka struktur. Jedną z nich, JPK_VAT, podatnicy przesyłają co miesiąc bez wezwania organów. Natomiast pozostałe struktury wysyłają tylko w przypadku wezwania – wyjaśnia w wywiadzie dla agencji informacyjnej infoWire.pl Michał Rodak, ekspert w zespole doradztwa podatkowego firmy Grant Thornton.

Od 26 lutego do przekazywania JPK_VAT zostaną zobligowani mikroprzedsiębiorcy. Z kolei począwszy od 1 lipca zarówno oni, jak i mali oraz średni przedsiębiorcy będą musieli wysyłać na wezwanie pozostałe struktury JPK. Tym samym dobiegnie końca okres obowiązywania przepisów przejściowych.

bEKkffGv

Za nieprzekazanie poprawnego JPK grozi kara finansowa w wysokości od 200 zł do aż 20 mln zł. Przedsiębiorcy, którzy wiedzą, że nie uda im się przesłać JPK w terminie, mogą złożyć wniosek o odroczenie. Organy podatkowe zazwyczaj się na nie zgadzają.

bEKkffGW
podatki
wiadomości
KOMENTARZE
(32)
wiedźma
4 lata temu
Prowadzę jednoosobową działalność. Płacę podatki zgodnie z prawem, nie oszukuję, nie kupiłam hektara ziemi, żeby okradać innych obywateli za pośrednictwem KRUS. W „nagrodę” Morawiecki od nowego roku zmniejszył moje dochody o 200 PLN miesięcznie: 100 PLN w formie podwyżki haraczu ZUS i drugie 100 PLN na podwyżkę kosztów księgowości (dotychczas prowadziłam ją sama, teraz z powodu JPK muszę wynająć księgową). To są pieniądze, których zabraknie mi na pomoc medyczną, bo mimo rzekomych nadwyżek w budżecie Morawiecki likwiduje publiczną służbę zdrowia, więc za każdą wizytę u lekarza muszę płacić 150-200 PLN. Morawieckiemu i jego bandzie życzę, żeby zmarli jak najprędzej, ale za to w męczarniach, a wcześniej musieli oglądać, jak umierają ich bachory wypasione na kradzionym.
Księgowy Janu...
4 lata temu
JPK to elektroniczna forma rejestrów VAT i to ma położyć polskie przedsiębiorstwa? Nie chcecie robić tego sami za darmo to trzeba to zlecić do biura rachunkowego. Biuro odpowiednio was policzy tak ja wy liczycie obywateli za swoje usługi i każdy będzie zadowolony... Skoro jesteś uczciwy to czego się boisz? Przecież w tych plikach są tylko i wyłącznie te dane na podstawie których wypełniasz podsumowanie czyli deklarację VAT-7.
Jurek
4 lata temu
Z tej okazji moje biuro księgowe podniosło mi opłatę o 500 zł.
bEKkffGX
Bogdan
4 lata temu
Oj, szykuje się znów tzw. domiar. Dobrze że ja już zlikwidowałem działalnośc i jestem na emeryturze.
Aleksander
4 lata temu
jako mala sp.cywilna musimy przez te dobre zmiany wydac dodatkowo ponad 2 tys zlotych na zakup podpisu kwalifikowanego i programow komputerowych.Niestety darmowym podpisem zaufanym nie mozemy podpisywac deklaracji vat 7 /mimo ze powiela ona dane z JPK/. Niestety za glosno reklamowane dobre zmiany zaplaca mikroprzedsiebiorcy. Ministerstwa sa gluchena ich postulaty
...
Następna strona