Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Obowiązek przekazywania JPK. Od tego roku dotyczy wszystkich przedsiębiorców [WIDEO]

Obowiązek przekazywania JPK. Od tego roku dotyczy wszystkich przedsiębiorcówObecnie do przekazywania informacji podatkowych w formie jednolitego pliku kontrolnego (JPK) są zobowiązani tylko niektórzy przedsiębiorcy. W tym roku obowiązek ten obejmie także pozostałych. Sprawdź, kiedy wejdą w życie istotne zmiany.
- Jednolity plik kontrolny, to plik o uzgodnionej strukturze logicznej służący do przekazywania przez podatników informacji podatkowych dotyczących prowadzonej przez nich działalności gospodarczej. Innymi słowy – to narzucony przez Ministerstwo Finansów format danych, za pomocą którego podatnicy przekazują księgi podatkowe, dowody księgowe czy też wyciągi bankowe. Ma kilka struktur. Jedną z nich, JPK_VAT, podatnicy przesyłają co miesiąc bez wezwania organów. Natomiast pozostałe struktury wysyłają tylko w przypadku wezwania – wyjaśnia w wywiadzie dla agencji informacyjnej infoWire.pl Michał Rodak, ekspert w zespole doradztwa podatkowego firmy Grant Thornton.


Od 26 lutego do przekazywania JPK_VAT zostaną zobligowani mikroprzedsiębiorcy. Z kolei począwszy od 1 lipca zarówno oni, jak i mali oraz średni przedsiębiorcy będą musieli wysyłać na wezwanie pozostałe struktury JPK. Tym samym dobiegnie końca okres obowiązywania przepisów przejściowych.

Za nieprzekazanie poprawnego JPK grozi kara finansowa w wysokości od 200 zł do aż 20 mln zł. Przedsiębiorcy, którzy wiedzą, że nie uda im się przesłać JPK w terminie, mogą złożyć wniosek o odroczenie. Organy podatkowe zazwyczaj się na nie zgadzają.

podatki, firma, przedsiębiorca, obowiązek, jpk
Czytaj także
Polecane galerie
wiedźma
2018-01-24 12:23
Prowadzę jednoosobową działalność. Płacę podatki zgodnie z prawem, nie oszukuję, nie kupiłam hektara ziemi, żeby okradać innych obywateli za pośrednictwem KRUS. W ,,nagrodę" Morawiecki od nowego roku zmniejszył moje dochody o 200 PLN miesięcznie: 100 PLN w formie podwyżki haraczu ZUS i drugie 100 PLN na podwyżkę kosztów księgowości (dotychczas prowadziłam ją sama, teraz z powodu JPK muszę wynająć księgową).

To są pieniądze, których zabraknie mi na pomoc medyczną, bo mimo rzekomych nadwyżek w budżecie Morawiecki likwiduje publiczną służbę zdrowia, więc za każdą wizytę u lekarza muszę płacić 150-200 PLN.

Morawieckiemu i jego bandzie życzę, żeby zmarli jak najprędzej, ale za to w męczarniach, a wcześniej musieli oglądać, jak umierają ich bachory wypasione na kradzionym.
Księgowy Janusz prawdę Ci powie
2018-01-23 20:28
JPK to elektroniczna forma rejestrów VAT i to ma położyć polskie przedsiębiorstwa? Nie chcecie robić tego sami za darmo to trzeba to zlecić do biura rachunkowego. Biuro odpowiednio was policzy tak ja wy liczycie obywateli za swoje usługi i każdy będzie zadowolony... Skoro jesteś uczciwy to czego się boisz? Przecież w tych plikach są tylko i wyłącznie te dane na podstawie których wypełniasz podsumowanie czyli deklarację VAT-7.
Jurek
2018-01-23 13:05
Z tej okazji moje biuro księgowe podniosło mi opłatę o 500 zł.
Pokaż wszystkie komentarze (32)