Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Już ponad milion deklaracji podatkowych w sieci

0
Podziel się:

To blisko dwa razy więcej niż przesłanych przez internet w 2009 roku.

Już ponad milion deklaracji podatkowych w sieci
(Monkey Business Images/Dreamstime.com)
bESjZZCJ

Od początku roku w systemie e-Deklaracje złożono już 1 mln 51 tys. 154 różnego rodzaju zeznań podatkowych - poinformowało Ministerstwo Finansów.

_ - To znak, że polscy podatnicy coraz chętniej korzystają z tej formy rozliczania podatków, doceniając jej szybkość i możliwość wysłania zeznania z własnego domu _ - napisano w komunikacie MF. Zgodnie z danymi resortu finansów, w ubiegłym roku do systemu wpłynęło 760 tys. deklaracji, a w 2008 r. - niespełna 104 tys.

Ministerstwo poinformowało, że w związku z wprowadzeniem od tego roku możliwości składania kolejnych, obok PIT-37, zeznań podatkowych drogą elektroniczną bez konieczności stosowania tzw. bezpiecznego podpisu, wzrasta liczba nadsyłanych PIT-36, PIT-36L, PIT-38 i PIT-39.

bESjZZCL

Do 25 lutego w systemie e-Deklaracje złożono łącznie prawie 30 tys. deklaracji. Zdecydowana większość z nich - 27, 5 tys. - nie jest opatrzona kwalifikowanym podpisem elektronicznym.

Według resortu finansów, bez specjalnego e-podpisu podatnicy najczęściej przesyłali PIT-37 przeznaczony dla osób osiągających dochody na przykład z umowy o pracę.

Spośród 26 tys. 293 dostarczonych drogą elektroniczną PIT-37 aż 25 tys. 849 nie posiadało specjalnego podpisu elektronicznego. Ponadto złożono drogą internetową 1 tys. 985 PIT-36, 1 tys. 247 PIT-36L, 91 druków PIT-38 oraz 6 PIT-39.

System składania e-deklaracji bez konieczności posiadania kwalifikowanego podpisu elektronicznego ruszył w kwietniu 2009 r. Zniesiono obowiązek używania kwalifikowanego e-podpisu w rozliczeniu z fiskusem.

bESjZZCR

W ubiegłym roku przez internet, bez kwalifikowanego podpisu, można było złożyć jedynie PIT-37 (dla osób osiągających dochody np. z umowy o pracę) i załączniki do tego formularza.

Z danych MF wynika, że podatnicy wysłali 78 tys. 972 elektroniczne deklaracje podatkowe, w tym 77 tys. 470 bez kwalifikowanego podpisu elektronicznego.

W 2010 r. w ten sposób można składać nie tylko PIT-37. Do listy e-deklaracji dołączył PIT-36 (dla osób prowadzących działalność gospodarczą opodatkowanych na zasadach ogólnych), PIT-36L (dla opłacających 19 proc. podatek liniowy), PIT-38 (rozliczenie podatku od zysków kapitałowych np. dochodu z giełdy)
, PIT-39 (przy dochodach ze sprzedaży nieruchomości).

bESjZZCS

Ułatwienia w rozliczeniu w sieci

Raport Money.pl

bESjZZDm
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)