Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Monika Branicka
|

Karta podatkowa dla przedsiębiorcy. Ile wynoszą stawki w 2016 roku?

0
Podziel się:

Stawki karty podatkowej w 2016 roku nie zmieniły się w stosunku do poprzedniego okresu. O 1 stycznia obowiązuje nowy wzór wniosku o tę formę opodatkowania.

Karta podatkowa dla przedsiębiorcy. Ile wynoszą stawki w 2016 roku?
(Unsplash, Pixabay (CC0))

Niezależnie od wysokości dochodu, przedsiębiorcy na karcie podatkowej muszą co miesiąc płacić fiskusowi konkretną kwotę. Wysokość stawek jest ustalana indywidualnie przez naczelnika urzędu skarbowego. Podstawę do wyznaczenia sumy stanowi coroczne obwieszczenie ministra finansów. W 2016 roku stawki karty podatkowej nie zmieniły się w porównaniu z rokiem ubiegłym.Minister finansów w obwieszczeniu z 22 października 2015 roku ustalił na 2016 rok: stawki karty podatkowej, kwotę rocznego przychodu, do której można wykonywać świadczenia przy prowadzeniu niektórych usług (z wyjątkiem świadczeń dla ludności) w wysokości 63 910 zł, a także kwartalne stawki ryczałtu od przychodów proboszczów i wikariuszy.

I choć ceny w pierwszych trzech kwartałach 2015 roku spadły wyjątkowo o 1,1 proc. w porównaniu do tego samego okresu w roku ubiegłym, stawki karty podatkowej nie ulegają zmianie. Wszystko dlatego, że nie istnieje opcja ich obniżania (zgodnie z art. 54 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne)
. Możliwa jest wyłącznie waloryzacja w górę.

Wysokość podatku

Stawki karty podatkowej są podwyższane co roku w stopniu, który odpowiada wskaźnikowi wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych w okresie pierwszych trzech kwartałów w porównaniu do tego samego okresu w roku poprzednim. Minister finansów ma obowiązek obwieszczenia informacji na przyszły rok do 30 listopada br.

W przeciwieństwie do pozostałych form opodatkowania, stawki karty podatkowej są określane kwotowo a nie procentowo. Ustala je indywidualnie naczelnik urzędu skarbowego na podstawie obwieszczenia ministra finansów. Oprócz tego, bierze pod uwagę również trzy inne kryteria:

  • rodzaj prowadzonej działalności;
  • liczbę mieszkańców miejscowości, w której jest prowadzona działalność gospodarcza;
  • liczbę zatrudnianych pracowników;
Przykładowe miesięczne stawki karty podatkowej w 2016 roku w zależności od rodzaju działalności, zatrudnienia i miejscowości
Rodzaj działalności Liczba pracowników Liczba mieszkańców miejscowości
Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
do 5000 5000 - 50000 ponad 50000
usługi ślusarskie 0 365 zł 427 zł 469 zł
1 634 zł 685 zł 790 zł
2 809 zł 931 zł 1 058 zł
3 1 015 zł 1 163 zł 1 292 zł
usługi tapicerskie 0 220 zł 260 zł 283 zł
1 506 zł 557 zł 597 zł
2 634 zł 685 zł 790 zł
3 730 zł 855 zł 956 zł

Karta podatkowa nie dla każdego

Rodzaje działalności gospodarczej, które przedsiębiorcy mogą opodatkować na zasadach karty podatkowej, wskazuje w/w Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Należą do nich przede wszystkim: usługi w zakresie handlu detalicznego żywnością i artykułami nieżywnościowymi, gastronomia, transport, rozrywka, edukacja, sprzedaż posiłków domowych oraz wolne zawody w zakresie ochrony zdrowia i usług weterynaryjnych.

Podatnik, który chce korzystać z karty podatkowej musi poinformować o tym właściwego naczelnika urzędu skarbowego i wypełnić wniosek PIT-16. Od 1 stycznia bieżącego roku obowiązuje nowy wzór formularza o zastosowanie tej formy opodatkowania. Aby z niej skorzystać, formalności należy dopełnić do 20 stycznia. Co do zasady, wyboru nie trzeba potwierdzać co roku. Informację do fiskusa należy przekazać dopiero w sytuacji zmiany formy rozliczenia na inną.

Firmy, które rozpoczynają działalność gospodarczą w trakcie roku, również mogą skorzystać z karty podatkowej. Wystarczy, że wpiszą to do wniosku rejestracyjnego CEIDG-1.

wiadomości
podatki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)