Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Kasowe rozliczenie VAT dla małych firm. Prezydent podpisał ustawę

Kasowe rozliczenie VAT dla małych firm. Prezydent podpisał ustawę

Fot. Reporter

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał tzw. trzecią ustawę deregulacyjną - poinformowała Kancelaria Prezydenta. Ustawa, która ma ograniczyć zatory płatnicze, wprowadza m.in. ułatwienia w metodzie kasowej rozliczania VAT dla małych firm.

Nowe przepisy mają wejść w życie od nowego roku. Ułatwienia dla małych firm związane z kasowym rozliczaniem VAT pozwalają na odprowadzanie podatku dopiero po uzyskaniu płatności za fakturę.

Zaproponowane przez rząd rozwiązania mają ograniczyć zatory płatnicze i poprawić płynność finansową firm oraz zmniejszyć obowiązki biurokratyczne ciążące na przedsiębiorcach.

Tzw. kasowa metoda rozliczania VAT dotyczy firm o rocznych obrotach do 1,2 mln euro. Firmy takie będą mogły odprowadzać VAT nie po wystawieniu faktury, ale dopiero po uzyskaniu za nią zapłaty. Podatnik, który obecnie korzysta z rozliczenia kasowego i nie otrzymał zapłaty, po 90 dniach i tak musi odprowadzić podatek.

Będzie też można odliczać VAT od faktury zapłaconej częściowo, skrócono także termin na rozliczenie tzw. złych długów ze 180 dni do 150 dni oraz odformalizowano proces korygowania deklaracji w związku ze złymi długami.

Według autorów ustawy przewidywany zwrot VAT dla firm z urzędu skarbowego będzie mógł służyć jako zabezpieczenie kredytu dla przedsiębiorcy. Zdaniem rządu chodzi o kwotę 70 mld zł rocznie, co powinno zachęcić do utworzenia nowych instrumentów kredytowych i zwiększyć zdolności kredytowe przedsiębiorców.

Przewiduje się też skrócenie minimalnego czasu trwania leasingu nieruchomości z 10 do 5 lat czy objęcie leasingiem wieczystego użytkowania.

Wczoraj Senat nie zgłosił poprawek do ustawy.

Czytaj więcej w Money.pl
Rząd majstruje przy podatku VAT
Zmiany w prawie dotkną setek tysięcy firm. Mają być rozwiązaniem problemu zatorów płatniczych.
Ta zmiana zatrzyma falę bankructw? Problem ma dwie trzecie firm
Przedsiębiorców pogrążają niezapłacone faktury. A Waldemar Pawlak i Jacek Rostowski szukają recepty na zatory płatnicze.
Rozliczanie podatku VAT metodą kasową
Przy metodzie kasowej obowiązek odprowadzenia VAT-u zostaje odsunięty w czasie i liczy się od momentu otrzymania od klienta zapłaty.
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
2012-11-30 23:36 Bywalec forum
Dlaczego nikt nie napisze, że VAT kasowy dla tzw. małego podatnika likwiduje de facto wszystkie comiesięczne składki na ZUS i zaliczki na PIT dla osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą?dzieje się tak, gdyż nie da się opłacać składek na ZUS w ustawowej wysokości nie otrzymawszy pieniędzy za towar/usługę lub gdy otrzymane pieniądze nie wystarczą na utrzymanie (najpierw utrzymanie swojej Rodziny a potem ewentualnie urzędnik). Wszystko utrzymywać z VAT, cła i akcyzy. poza tym czy w cywilizowanym Państwie jest tak, że najpierw opłacasz utrzymanie urzędnika a dopiero potem Siebie i Rodziny?poza tym Szanowni Politycy Art. 68 ust. 2 Konstytucji się kłania i indywidualne składki są nieuzasadnione więc albo składki na ZUS obowiązują wszystkich albo nikogo. to samo się tyczy KRUS. zlikwidować podział i ewoluować KRUS do Kasy Rodzinnego Ubezpieczenia Społecznego z dobrowolnym, dodatkowym ubezpieczeniem.
G.Łupek
5.173.146.* 2012-11-30 19:02
Kasowe rozliczanie VAT jest potrzebne przede wszystkim dla dużych firm,bo tam dotychczasowy system prowadzi do zatorów i bankructw. Małe firmy nie miały tego rodzaju problemów,więc ta zmiana niewiele zmienia,chociaż jest pożądana.
murasek2012
37.109.47.* 2012-11-30 16:22
Jak się chce to można !!!!@