Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kasowe rozliczenie VAT dla małych firm. Prezydent podpisał ustawę

0
Podziel się

Od stycznia mają wejść w życie nowe przepisy dotyczące małych firm.

Kasowe rozliczenie VAT dla małych firm. Prezydent podpisał ustawę
(Reporter)
bEqrEPNN

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał tzw. trzecią ustawę deregulacyjną - poinformowała Kancelaria Prezydenta. Ustawa, która ma ograniczyć zatory płatnicze, wprowadza m.in. ułatwienia w metodzie kasowej rozliczania VAT dla małych firm.

Nowe przepisy mają wejść w życie od nowego roku. Ułatwienia dla małych firm związane z kasowym rozliczaniem VAT pozwalają na odprowadzanie podatku dopiero po uzyskaniu płatności za fakturę.

Zaproponowane przez rząd rozwiązania mają ograniczyć zatory płatnicze i poprawić płynność finansową firm oraz zmniejszyć obowiązki biurokratyczne ciążące na przedsiębiorcach.

bEqrEPNP

Tzw. kasowa metoda rozliczania VAT dotyczy firm o rocznych obrotach do 1,2 mln euro. Firmy takie będą mogły odprowadzać VAT nie po wystawieniu faktury, ale dopiero po uzyskaniu za nią zapłaty. Podatnik, który obecnie korzysta z rozliczenia kasowego i nie otrzymał zapłaty, po 90 dniach i tak musi odprowadzić podatek.

Będzie też można odliczać VAT od faktury zapłaconej częściowo, skrócono także termin na rozliczenie tzw. złych długów ze 180 dni do 150 dni oraz odformalizowano proces korygowania deklaracji w związku ze złymi długami.

Według autorów ustawy przewidywany zwrot VAT dla firm z urzędu skarbowego będzie mógł służyć jako zabezpieczenie kredytu dla przedsiębiorcy. Zdaniem rządu chodzi o kwotę 70 mld zł rocznie, co powinno zachęcić do utworzenia nowych instrumentów kredytowych i zwiększyć zdolności kredytowe przedsiębiorców.

Przewiduje się też skrócenie minimalnego czasu trwania leasingu nieruchomości z 10 do 5 lat czy objęcie leasingiem wieczystego użytkowania.

bEqrEPNV

Wczoraj Senat nie zgłosił poprawek do ustawy.

Czytaj więcej w Money.pl
Rząd majstruje przy podatku VAT Zmiany w prawie dotkną setek tysięcy firm. Mają być rozwiązaniem problemu zatorów płatniczych.
Ta zmiana zatrzyma falę bankructw? Problem ma dwie trzecie firm Przedsiębiorców pogrążają niezapłacone faktury. A Waldemar Pawlak i Jacek Rostowski szukają recepty na zatory płatnicze.
Rozliczanie podatku VAT metodą kasową Przy metodzie kasowej obowiązek odprowadzenia VAT-u zostaje odsunięty w czasie i liczy się od momentu otrzymania od klienta zapłaty.
bEqrEPOq
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)