Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Kasy online obowiązkowe od 2018 roku? Resort rozwoju uspokaja firmy

Kasy online obowiązkowe od 2018 roku? Resort rozwoju uspokaja firmy

Fot. ŁUKASZ OSTALSKI/REPORTER

Od 1 stycznia 2018 r. będzie obowiązywać rozporządzenie wprowadzające do obrotu kasy fiskalne online. Przedsiębiorcy mogą być jednak spokojni. Wymiana prawie dwóch milionów kas rejestrujących na nowe potrwa wiele lat.

Przedsiębiorcy korzystający z kas fiskalnych mogli czuć się zaniepokojeni, ponieważ nie było pewne, czy już od początku przyszłego roku nie będą musieli wymieniać tych urządzeń na nowe.

Niewiele czasu, nieznane wyzwania związane z obsługą kas online, nieoszacowane jeszcze koszty finansowe, trudność z kupieniem odpowiedniego sprzętu, gdy rynek potrzebowałby na raz niemal 2 mln urządzeń - wszystko to stanowiło pożywkę dla niepokoju. Urzędnicy jednak uspokajają - informuje "Puls Biznesu".

- Nie przewidujemy jednego momentu, w którym wprowadzony zostanie powszechny obowiązek stosowania kas online. Nie chcemy zmuszać wszystkich użytkowników kas fiskalnych do jednorazowej wymiany sprzętu - mówi Zbigniew Makowski, zastępca dyrektora departamentu podatku od towarów i usług w Ministerstwie Finansów.

Zobacz też: Postarzanie sprzętu. Koniec z psuciem się RTV i AGD?

Według Marianny Sidoroff, zastępcy dyrektora departamentu gospodarki elektronicznej w Ministerstwie Rozwoju, wymiana kas będzie przebiegała ewolucyjnie, zgodnie z cyklem życia tego typu urządzeń, w którym starsze kasy nieodpowiadające dzisiejszym standardom technologicznym, są wymieniane na nowocześniejsze.

Termin wejścia w życie rozporządzenia może się jeszcze opóźnić, gdyż jest uzależniony od okresu notyfikacji w Komisji Europejskiej, której ten projekt podlega - czytamy w artykule.

Kasy online będą same wysyłać do specjalnego rejestru fiskusa dane dotyczące sprzedaży. Rząd liczy na uszczelnienie systemu podatkowego i kilka dodatkowych miliardów złotych wpływów do budżetu. Firma konsultingowa KPMG wyliczyła, że wprowadzenie kas fiskalnych online może przynieść dodatkowe dochody podatkowe w wysokości ponad 2,8 mld zł rocznie.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
andre
2017-09-01 10:40
2 miliony ka= 2 miliony wyborców...życzę powodzenia...
ortmarek
2017-08-09 06:25
i znów powszechna wymiana kas fiskalnych.producenci tych zabawek to potężne lobby.
po
2017-08-09 02:16
Jestem na urlopie Wigry i okolice, czegoś takiego dawno nie widziałem, Tu prawie wszyscy działają oficjalnie na czarno, kajaki bez paragonów, rowery bez paragonów, noclegi bez paragonów, posiłki bez paragonów, cała ta turystyka to lewy interes,,,,,,,,spotkałem tylko 1 osobę która miała kasę i paragony. Pytam gdzie tu jest policja, urząd skarbowy, cały region trzepie kasę na lewo oficjalnie i bez krępacji....nie mieści się to w głowie,,,,
Pokaż wszystkie komentarze (45)