Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kasy fiskalne i e-handel na celowniku fiskusa

0
Podziel się:

Tylko w ubiegłym roku Urzędy Kontroli Skarbowej zmusiły podatników do zapłaty ponad 2 mld złotych zaległych podatków.

Kasy fiskalne i e-handel na celowniku fiskusa
(PAP/ITAR-TASS)
bECUiJFh

Jeśli handlujesz paliwami lub złomem, sprzedajesz i kupujesz w internecie, albo po prostu masz kasę fiskalną – możesz być obiektem szczególnego zainteresowania fiskusa. Ale o tradycyjnych kontrolerach, zanurzonych w stosach papierów, można już zapomnieć.

Nowym orężem inspektorów są modele komputerowe i internet. Tylko w 2009 roku Urzędy Kontroli Skarbowej zmusiły podatników do zapłaty dodatkowo ponad 2 miliardów złotych podatków.

W tym roku inspektorzy fiskusa szczególnie będą tropić oszustwa w podatku VAT i podatku akcyzowym. Jak wynika z dokumentu Ministerstwa Finansów_ Zadania urzędów kontroli skarbowej na rok 2010 _, UKS skupią się tym razem na:

bECUiJFj
  • obrocie wyrobami akcyzowymi, a szczególnie paliwami (inspektorzy przyjrzą się głównie tym zwolnionym z akcyzy i ostatecznemu przeznaczeniu paliw),
    • kontroli posiadania i korzystania z kas fiskalnych,
    • monitorowaniu handlu internetowego,
    • walce z _ szara strefą _.

Cele urzędnicy wyznaczyli na podstawie najczęstszych problemów z wcześniejszych kontroli. W 2009 roku były to dodatkowo wyłudzanie podatku VAT poprzez fikcyjne faktury, unikanie płacenia podatku dochodowego poprzez przerzucanie dochodów, czy nieujawnianiem przychodów lub ich części oraz ich źródeł. Fiskus nakazał podatnikom dopłatę 2 430 mln zł. A wartość korekt złożonych deklaracji wyniosła 269 mln zł.

Kontroli od kilku lat jest mniej. Ale, jak zapewnia Ministerstwo Finansów, są coraz precyzyjniej przygotowane i przez to skuteczniejsze. - _ Nie sztuką jest wyważyć każde drzwi i sprawdzać jak popadnie, ale otwierać te, które powinny być otwarte. Dlatego teraz nacisk kładziemy na czynności poprzedzające kontrolę. Czyli analizę danych i sygnałów o nieprawidłowościach. A także skupiamy się na szczególnie niebezpiecznych obszarach _ – mówi rzeczniczka prasowa MF Magdalena Kobos.

I dodaje, że szczególnym zadaniem UKS jest rozbijanie siatek tzw. przestępstw karuzelowych (polegają one na fikcyjnym _ krążeniu _ towaru, na który wystawiane są faktury, przepływające między przedsiębiorcami), mafii paliwowej i nielegalnego handlu złomem. Bo to też obszary, w których szczególnie kwitnie szara strefa.

bECUiJFp

Znajdź adres swojego urzędu skarbowego.
I chociaż ogólny kanon priorytetów UKS od lat jest podobny, zdarzają się pewne_ nowości _. Od blisko dwóch lat jest to e-handel.

– _ Zauważyliśmy, że wiele podmiotów handlowych zakłada, że w internecie są anonimowe. A to fikcja. Czasami przedsiębiorca ma sklep, powiadamia urząd skarbowy i wszystko jest prawidłowo rozliczane. Wtedy postanawia założyć konto internetowe, z nierozpoznawalną – jego zdaniem - nazwą i te dochody już ukrywa. Takich, między innymi, śledzimy _ – mówi rzecznik prasowy UKS w Gdańsku, Andrzej Bartyska.

Komputer tropi nieuczciwych handlowców

Do_ tropienia _służą inspektorom m.in. narzędzia monitorujące internet. - _ Śledzimy transakcje, analizujemy je, staramy się grupować, żeby namierzyć jakiś podmiot z dużym obrotem. A potem ustalamy, czy płaci on podatki _– opowiada inspektor.

Do tego jest jeszcze_ skarbowy biały wywiad _, czyli analiza ogólnodostępnych w sieci ogłoszeń. Tu szczególną uwagę podatkowi śledczy zwracają np. na ogłoszenia typu _ sprzedam koszty _, albo _ pomogę zoptymalizować podatk _i. Bo często chodzi w nich o fałszywe faktury. A te w ostatnim roku były prawdziwą zmorą fiskusa.

bECUiJFq

W 2009 roku urzędy kontroli skarbowej przeprowadziły łącznie 10 168 kontroli. W ich trakcie kontrolerzy ujawniły ponad 81 tysięcy fikcyjnych faktur na łączną kwotę 4,5 miliarda złotych.

Źródło: Ministerstwo Finansów

- _ Mieliśmy przypadek, w którym trzech podatników zarejestrowało firmy, które nigdy nie wykonały żadnej działalności, a zajmowały się produkcją pustych faktur. Kto, na jaką działalność chciał, dostawał - a dokładniej kupował - odpowiednią dla siebie fakturę. Za odpowiednia cenę _ – dodaje Bartyska.

bECUiJFr

Inspektorzy mają też do dyspozycji np. specjalne programy analityczne. Dane konkretnej firmy, czyli np. informacje o branży w której działa, co dokładnie robi, ile osób zatrudnia, czy gdzie prowadzi działalność, wystarczy wpisać do modelu komputerowego. A potem porównać z deklarowanymi obrotami, czy kosztami. Program wskazuje, że coś jest nie tak, kiedy np. przy danym zatrudnieniu i obrotach, firma podaje niewspółmierne koszty. To może być sygnał zwracający uwagę inspektorów na firmę.

**Czytaj w Money.pl:

bECUiJFs

Są też specjalne programy do analizy ogromnych baz danych, jak np. zawierających informacje z zeznań podatkowych, czy kontroli celnych. Ale Bartyska dodaje, że pomagają też doniesienia medialne np. na temat kondycji danej firmy, czy też anonimowe donosy.

Tyle, że i nieuczciwi podatnicy są coraz bardziej pomysłowi.

Nie komórka, to żarówka

Raport z działalność UKS w 2009 roku wskazuje, że jednym z największych problemów jakie tropił fiskus były wspomniane już _ transakcje karuzelowe _**. **Kiedyś hitem były telefony komórkowe, bo to towar mały, a drogi.

–_ I taki zapakowany tir krążył miedzy krajami biorącymi udział w procederze. Aż ich unikalne numery zaczęły być spisywane i okazało się, że te same modele sprzedawana są kilka razy. Ale jak kontrolerzy wzięli na cel telefony, nowym hitem stały się żarówki ksenonowe. I tak cały czas _ – dodaje Bartyska. **

Źródło: Ministerstwo Finansów

Jednym z priorytetów kontrolerów w tym roku będą też kasy fiskalne. Jednak nie wystarczy już sprawdzać tylko, czy wszyscy którzy powinni mieć urządzenia, rzeczywiście je mają.

Częstszych kontroli kas fiskalnych mogą spodziewać się bary, puby, czy dyskoteki. Szczególnie w czasie wakacji i ferii.– _ Bo na przykład podczas jednej z kontroli zauważyliśmy, że coś dziwnego dzieje się z kasą. I okazało się, że obok prawdziwej podatnik postawił sobie atrapę. Drukowała paragony z wszystkimi parametrami, ale nie miała tzw. modułu fiskalnego, czyli takiego czegoś jak dysk jak komputerze, który nagrywa wszystkie transakcje. I połowa nabijana była na jedną, a połowa na drugą. Od tego czasu przyglądamy się też dokładnie sprzętowi. Nie wystarczy że jest _– dodaje rzecznik UKS z Gdańska.

W ubiegłym roku kontrolerzy ponad 14 tysięcy razy sprawdzali dokumenty u kontrahentów kontrolowanego podatnika. W uzasadnionych przypadkach urzędy zabezpieczały majątki nieuczciwych podatników na poczet zaległości podatkowych. Łącznie zabezpieczono ponad 500 mln zł.

Nieprawidłowości dotyczące podatku VAT i akcyzy stanowiły w ubiegłym roku 60 procent wszystkich zakwestionowanych przez kontrolerów sytuacji.
W przypadku paliw najwięcej, bo aż 44 procent łącznej kwoty wykrytych nieprawidłowości związanych było z bezprawnym mieszaniem składników i sprzedażą takiego paliwa silnikowego. Kolejne 16 procent dotyczyło wykazywania wadliwych lub fikcyjnych oświadczeń o przeznaczeniu paliwa do ogrzewania, a 8 procent wprowadzania do obrotu odbarwionego oleju opałowego jako napędowego.

Fiskus, po stwierdzeniu winy podatnika, nalicza 75-procentowy podatek *od wysokości nieujawnionego dochodu. W ubiegłym roku boleśnie przekonali się o tym np. właściciele pewnej firmy transportującej towary pojazdami wyspecjalizowanymi. Spółka bezprawnie _ wyprodukowała _ w ciągu 2 lat ponad 15 mln litrów oleju napędowego odbarwiając olej opałowy. Do tego otrzymała i wystawiła setki fikcyjnych faktur VAT. Sama również zmieniła swoją nazwę, zarząd oraz miejsce prowadzenia działalności gospodarczej. Teraz ma do zapłacenia zaległości podatkowe wraz z odsetkami w wysokości prawie 43 mln zł. *

Kto może kontrolować podatnika:

bECUiJFK
giełda
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)