Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kasy fiskalne u prawników i lekarzy najwcześniej w 2010 r.

0
Podziel się

Rządowe Centrum Legislacji przygotowuje projekt nowej ustawy w sprawie kas.

Kasy fiskalne u prawników i lekarzy najwcześniej w 2010 r.
(Radu Razvan/Dreamstime.com)
bEgEvDyZ

Przedsiębiorcy, którzy do tej pory nie mieli obowiązku stosowania kas fiskalnych, będą musieli z nich korzystać nie wcześniej niż w czerwcu lub wrześniu przyszłego roku - zapowiedział wiceminister finansów Maciej Grabowski. Chodzi przede wszystkim o lekarzy i prawników.

Rządowe Centrum Legislacji przygotowuje projekt nowej ustawy w sprawie kas.

_ - Trafi on pod obrady Sejmu prawdopodobnie za dwa tygodnie _ - powiedział. Zapewnił, że wejdzie ono w życie przed końcem tego roku, a resort finansów zdąży do tego czasu przygotować rozporządzenie wykonawcze do tej ustawy.

bEgEvDzb

_ - Prawdą jest, że podatnicy nie powinni być zaskakiwani nowymi przepisami. Muszą mieć czas na zakup kas, przygotowanie personelu _ - powiedział Grabowski. Zaznaczył jednak, że w dotychczasowej praktyce nigdy nie było tak, że nowe podmioty były obejmowane obowiązkiem stosowania kas od stycznia nowego roku.

Rozporządzenie w sprawie zasad stosowania kas fiskalnych jest ogłaszane co roku w grudniu i wchodzi w życie od 1 stycznia. Jednak nie wszystkie przepisy obowiązują od początku następnego roku.Poseł PSL Leszek Deptuła uważa, że rozporządzenia w sprawie kas fiskalnych przygotowywane są zbyt późno. Jak mówił, uniemożliwia to przedsiębiorcom przygotowanie się do ewentualnych zmian.

Obowiązek stosowania kas fiskalnych mają - co do zasady - wszyscy przedsiębiorcy. Jednak zgodnie z rozporządzeniem ministra finansów z 19 grudnia 2008 r., obowiązującym do 31 grudnia 2009 r., pewne grupy podmiotów mogą być z tego obowiązku zwolnione. Dotyczy to m.in. prawników czy lekarzy. Kas nie muszą stosować przedsiębiorcy, których obroty w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły 40 tys. zł czy firmy rozpoczynające prowadzenie działalności gospodarczej.

bEgEvDzh
bEgEvDzC
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)