Notowania

pomoc
08.05.2009 15:30

KE: większe wsparcie firm w kryzysie

Komisja Europejska zaproponowała nowe rozwiązania antykryzysowe dla przedsiębiorstw. Państwa będą mogły bardziej wspierać firmy z budżetów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Qwasyx /Dreamstime.com)

Komisja Europejska zwiększa możliwości pomocy przedsiębiorcom. Państwa będą mogły wypłacić firmie nawet 500 tys. euro. Ale żeby z tego skorzystać, państwa członkowskie muszą do 31 lipca zgłosić KE wykaz odpowiednich programów pomocowych.

W związku z trudną sytuacja przedsiębiorstw spowodowaną kryzysem, KE opracowała tzw. Tymczasowe wspólnotowe ramy prawne w zakresie pomocy państwa ułatwiające dostęp do finansowania w dobie kryzysu finansowego i gospodarczego. Umożliwiają one państwom członkowskim wspieranie przedsiębiorstw i ochronę miejsc pracy w szerszym niż dotąd zakresie.

Jak informuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, pomoc państwa może być przyznana przedsiębiorstwom, które nie były zagrożone przed 1 lipca 2008 roku, ale które później znalazły się w trudnej sytuacji w wyniku kryzysu.

Dodatkowe tymczasowe możliwości i udogodnienia w udzielaniu pomocy to m.in.:

* pomoc do 500 tys. euro - poda warunkiem, że całkowita wartość przekazanej przedsiębiorstwu pomocy w latach 2008 - 2010 nie przekroczy 500 tys. euro
* obniżenia opłaty rocznej za udzielenie gwarancji (dla małych i średnich przedsiębiorstw o maksymalnie 25 proc., a dla dużych przedsiębiorstw - 15 proc.),
* obniżenie oprocentowania [ kredytów ]( http://direct.money.pl/kredytyodnawialnefirmowe/ ) i pożyczek,
* pomoc na wytwarzanie produktów ekologicznych - w formie dopłaty do oprocentowania kredytów inwestycyjnych na finansowanie projektów związanych z produkcją nowych produktów, znacznie zwiększających poziom ochrony środowiska;

Nowe narzędzia będą stosowane do 31 grudnia 2010 roku. Do końca lipca 2009 roku każde państwo członkowskie musi przedłożyć Komisji wykaz programów, które przewiduje wprowadzić na podstawie zmienionych przepisów.

* [ Unijny przemysł zarabia coraz mniej ]( http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/unijny;przemysl;zarabia;coraz;mniej,241,0,449009.html )
* [ Bruksela zapowiada nam recesję 1,4 procent ]( http://news.money.pl/artykul/bruksela;zapowiada;nam;recesje;1;4;procent,204,0,448716.html )
Tagi: pomoc, wiadomości, podatki, baza wiedzy, msp, czołówki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz