Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
vat
04.05.2011 13:07

Kiedy nie trzeba płacić podatku VAT?

Zakładający firmę może skorzystać z tzw. zwolnienia podmiotowego - do momentu, gdy nie przekroczy określonej z góry kwoty obrotów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(alonzo76ok/CC/Flickr)

Świeżo upieczony przedsiębiorca może, ale nie musi płacić podatku od towarów i usług. Zakładając firmę może skorzystać z tzw. zwolnienia podmiotowego VAT - do momentu, gdy nie przekroczy określonej z góry kwoty obrotów.

Generalnie do zwolnienia z podatku VAT mają prawo wszyscy ci przedsiębiorcy, których obroty nie przekroczyły w ubiegłym roku limitu 100 tys. zł (za wyjątkiem firm świadczących usługi prawnicze, doradcze i jubilerskie). W 2011 r. limit wzrósł ze 100 tys. zł do 150 tys. złotych. Dlatego firmy, których obroty przekroczyły w 2010 r. 100 tys. zł (i stały się tym samym czynnymi podatnikami VAT), ale jednocześnie nie przewyższyły 150 tys. zł, mogły w styczniu 2011 r. ponownie wnioskować o zwolnienie z VAT.

W przypadku podatników rozpoczynających działalność gospodarczą sytuacja przedstawia się jednak nieco inaczej – ową graniczną kwotę przelicza się proporcjonalnie do okresu prowadzenia działalności w danym roku (jeśli na przykład podatnik rozpocznie działalność 1 czerwca, limit obrotu wyniesie 87 tys. 500 zł)_ . _Nie rejestrując się jako podatnik VAT, przedsiębiorca nie musi wystawiać faktur i rozliczać się z fiskusem z kolejnego (po dochodowym) podatku, traci jednakże prawo do odliczeń VAT z faktur zakupu.

Część nowych firm od razu rezygnuje z przysługującego mu zwolnienia z VAT, nabywając tym samym prawo do odliczenia tego podatku następnego dnia po złożeniu zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R ( jeśli przedsiębiorca rozpoczyna działalność 1 maja 2011 r. i w tym samym dniu składa zgłoszenie rejestracyjne na druku VAT-R, staje się podatnikiem VAT czynnym 2 maja 2011 roku).

[ ( http://static1.money.pl/i/h/99/t115555.jpg ) ] (http://msp.money.pl/ksiegowosc-internetowa/artykul/jakie;sa;zasady;odliczania;podatku;vat,43,0,813099.html) Jakie są zasady odliczania podatku VAT
Nieco inaczej wygląda to w przypadku firm działających na rynku już od jakiegoś czasu. Jeśli przedsiębiorca zrezygnuje dobrowolnie z przysługującego mu zwolnienia, stanie się czynnym podatnikiem VAT z początkiem następnego miesiąca – po miesiącu, w którym złożył zgłoszenie rejestracyjne na druku VAT-R. Jeśli zatem rozpoczął działalność w 2008 r. i dobrowolnie rezygnuje z tzw. zwolnienia podmiotowego w VAT – poprzez złożenie w dniu 1 czerwca 2011 r. zgłoszenia rejestracyjnego na druku VAT-R – stanie się czynnym podatnikiem VAT od 1 lipca 2011 r. i z tym dniem nabędzie prawo do odliczenia tego podatku z faktur zakupu. Ale uwaga! W przypadku, gdy firma nie rezygnuje dobrowolnie ze zwolnienia, tylko zbliża się do limitu 150 tys. zł, zgłoszenie rejestracyjne VAT-R musi złożyć najpóźniej na jeden dzień przed tym, gdy obroty przekroczą tenże limit.

Warto też wspomnieć, że niektórzy przedsiębiorcy, choćby nawet chcieli, nie będą mogli zostać czynnym podatnikami VAT – niektóre rodzaje działalności są bowiem przedmiotowo zwolnione z VAT (np. usługi edukacyjne). Mogą co prawda złożyć zgłoszenie rejestracyjne VAT, ale otrzymają w ten sposób jedynie status biernego podatnika VAT – będą mogli wystawiać faktury, ale nie odliczą podatku VAT, bo sami go nie zapłacą.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/99/t115555.jpg ) ] (http://msp.money.pl/ksiegowosc-internetowa/artykul/nowe;zasady;korzystania;ze;zwolnienia;od;podatku;vat,249,0,799225.html) Nowe zasady korzystania ze zwolnienia od podatku VAT Rozpoczynającym działalność gospodarczą nie muszą płacić VAT, jeśli przewidywana wartość sprzedaży nie przekroczy 150 tys. złotych. Mogą się jednak na to zdecydować po spełnieniu pewnych warunków.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/168/t34728.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/prawo/artykul/za;wysoka;stawka;vat;na;fakturze;a;prawo;do;odliczenia,230,0,820454.html) Za wysoka stawka VAT na fakturze a prawo do odliczenia Podwyżka stawek podatkowych wywołała wiele wątpliwości i komplikacji związanych z rozliczaniem podatku od towarów i usług.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/46/t35118.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/prawo/artykul/zbiorcze;faktury;korygujace;in;minus;sa;niejasnosci,92,0,818780.html) Zbiorcze faktury korygujące "in minus". Są niejasności Mimo że wydaje się że ministerstwo zliberalizowało w tym zakresie przepisy, to jednak nowe ich brzmienie budzi wątpliwości praktyków.

Autorka jest doradcą podatkowym Tax Care

Tagi: vat, wiadomości, porady, podatki, baza wiedzy, msp, czołówki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz