Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
vat
20.12.2010 09:48

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w VAT?

Jedną usługę można podzielić, nawet gdy za obie ustalono jedną wspólną cenę.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Andres Rodriguez/Dreamstime)

Z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu (sygn. I SA/Po 315/10) wynika, że projekt nie musi być elementem usługi budowlanej.

Orzeczenie to nie pomaga przedsiębiorcom, którzy podejmują się kompleksowych robót, w określeniu terminu zapłaty VAT należnego za wykonane usługi budowlane. Często zdarza się, że osobno rozliczane są w tym podatku prace budowlane, a wcześniej, niezbędne do ich wykonania, usługi wykonania projektu.

Problem polega na zdefiniowaniu _ usługi złożonej _ - czyli obejmującej zarówno projekt, jak i wykonanie. Organ podatkowy uznał stanowisko Spółki za nieprawidłowe, argumentując, że _ możliwe jest wyodrębnienie robót budowlanych od usług polegających na wykonaniu prac projektowych. Usługa projektowa ma bowiem charakter samoistny i może występować niezależnie oraz nie stanowi części generalnej usługi budowlanej - wprost ją poprzedza i może być wykonana przez dowolny, inny podmiot _.
Wszystkie świadczenia o niebudowlanym charakterze mają natomiast charakter pomocniczy.

Spółka, odwołująca się do interpretacji, uznała, że za wykonane czynności, zgodnie z umową, spółka otrzyma cenę kontraktową, która będzie płacona za całość świadczeń nabywanych na podstawie umowy głównego wykonawstwa - bez podziału na osobne kwoty w odniesieniu do prac projektowych i do robót.

Jednak spółka odwołała się od tej decyzji do WSA w Poznaniu. Sąd uznał, że racja była po stronie Dyrektora Izby Skarbowej.

KOMENTARZ DMS TAX:

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/103/t115559.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/prawo/artykul/fiskus;nie;odda;za;nowe;kasy;fiskalne,87,0,737111.html) Fiskus nie odda za nowe kasy fiskalne Od Nowego Roku wchodzą w życie nowe, podwyższone stawki podatku VAT.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/36/t25636.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/firmy;czeka;podatkowy;zamet;bedzie;zamieszanie;z;vat,138,0,732042.html) Firmy czeka podatkowy zamęt. Będzie zamieszanie z VAT Wzrosną stawki, pojawi się nowa klasyfikacja towarów i usług.
Tagi: vat, wiadomości, porady, podatki, baza wiedzy, msp, czołówki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz