Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Komu opłaca się podatek liniowy

Komu opłaca się podatek liniowy

Fot. Ginasanders/Dreamstime

Dużą zaletą podatku liniowego jest niezmienna stawka, niezależna od dochodów: 19-proc. podatek zapłaci zarówno przedsiębiorca, który zarobił w ciągu roku kilkadziesiąt tysięcy złotych, jak i ten, którego roczny dochód liczony jest w milionach. Nie oznacza to jednak, że jest opłacalny dla wszystkich.

Od niedawna liniowa stawka dostępna jest dla większej grupy samozatrudnionych. Dzięki nowelizacji ustawy o PIT osoby, które w ciągu tego roku zrezygnują z etatu na rzecz samozatrudnienia i w ramach założonej firmy będą wykonywać te same usługi, co dla dotychczasowego pracodawcy, będą mogły wybrać 19-proc. podatek już w następnym roku. Do tej pory musiały na to czekać dwa lata.

Komu opłaca się podatek liniowy? O 19-proc. stawce powinni myśleć przede wszystkim ci przedsiębiorcy, którzy są przekonani, że ich roczny dochód przekroczy 100 tys. zł (a nie, jak się często błędnie zakłada, od kwoty 85 528 zł, od której obowiązuje wyższy, 32-proc. podatek, gdy rozliczamy się według skali podatkowej). Na tym bowiem poziomie przebiega granica opłacalności pomiędzy 18-proc. stawką ze skali podatkowej a podatkiem liniowym – przy dochodzie w wysokości 100 tys. zł danina dla fiskusa wyniesie w obydwu przypadkach ok. 19 tys. zł (nie uwzględniając ewentualnych ulg podatkowych w przypadku dochodu rozliczanego według zasad ogólnych).

Należy jednak pamiętać, że podatek liniowy pozbawia nas ulg podatkowych (na dzieci, internetowej itp.) i możliwości wspólnego rozliczania się z małżonkiem lub dzieckiem (jeśli jesteśmy samotnym rodzicem). Wyjątkiem jest ulga dla osób osiągających dochody za granicą. Od dochodu odliczymy także składki na ubezpieczenia społeczne, a od podatku – większość składki na ubezpieczenia zdrowotne (dokładnie 7,75 proc. podstawy wymiaru tej składki) Możemy także odliczać od przychodu koszty jego uzyskania i przekazywać 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego.

Ponieważ minął już 20 stycznia – termin wyboru sposobu opodatkowania dla osób, które już prowadzą firmę – na podatek liniowy mogą się zdecydować obecnie tylko ci przedsiębiorcy, którzy dopiero uruchamiają działalność (za wyjątkiem tej grupy samozatrudnionych, o której wspominamy powyżej). Pozostali chętni na jednolitą stawkę rozliczeń z fiskusem muszą z tym poczekać aż do początku przyszłego roku.

Czytaj w Money.pl
Jakie są rodzaje opodatkowania dochodów firm
Dobra znajomość przepisów o PIT, CIT i VAT ułatwia przedsiębiorcy prowadzenie działalności gospodarczej. Często bowiem to właśnie do niego samego należy wybór konkretnej formy opodatkowania.
Jak skorzystać z ulgi na nowe technologie
Niemal połowa przedsiębiorców nie ma świadomości, że może skorzystać z ulgi na nowe technologie.
Sprawdź, ile możesz zarobić na podatku
Wstrzymanie się z zapłatą podatku pozwala zyskać na PIT od 1,2 do nawet 5 procent od jego wartości.

Autorzy są pracownikami firmy Tax Care

podatek, pit, cit, liniowy
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
2011-04-01 08:53
Poczekamy, zobaczymy...