Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
interpretacja
09.02.2007 12:48

Korzystna, choć błędna, interpretacja chroni przez rok

Interpretacja urzędu może obowiązywać jeszcze przez rok po jej zmianie przez izbę skarbową. Jednak nie wszystkie organy podatkowe to respektują.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Paweł Kula)

Interpretacja urzędu może obowiązywać jeszcze przez rok po jej zmianie przez izbę skarbową. Tak wynika z przepisów, chociaż nie wszystkie organy podatkowe to respektują - pisze Rzeczpospolita.

Po uzyskaniu interpretacji dotyczącej podatku dochodowego - zarówno od osób fizycznych, jak i prawnych podatnik może bezkarnie stosować jej wytyczne aż do końca roku podatkowego, w którym została wydana.

Nawet, jeśli Izba Skarbowa zakwestionowała odpowiedź udzieloną podatnikowi przez urząd skarbowy i wydała decyzję mniej korzystną, obowiązuje ona dopiero podczas rozliczenia za rok następujący po roku, w którym doręczono decyzję.

Niektóre izby skarbowe błędnie informują podatników, że decyzja o zmianie wydanej w pierwszej instancji interpretacji obowiązuje od miesiąca następnego po jej doręczeniu. To prawda tylko w przypadku podatków rozliczanych miesięcznie - takich, jak VAT. Natomiast przy interpretacjach dotyczących podatków dochodowych, które rozliczane są rocznie, podatnik ma prawo stosować się do korzystniejszego postanowienia pierwszej instancji.

Tagi: interpretacja, wiadomości, porady, podatki, baza wiedzy, msp, czołówki, zarzadzanie
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz