Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Korzystna, choć błędna, interpretacja chroni przez rok

0
Podziel się

Interpretacja urzędu może obowiązywać jeszcze przez rok po jej zmianie przez izbę skarbową. Jednak nie wszystkie organy podatkowe to respektują.

Korzystna, choć błędna, interpretacja chroni przez rok
(PAP/Paweł Kula)
bEiwpvud

Interpretacja urzędu może obowiązywać jeszcze przez rok po jej zmianie przez izbę skarbową. Tak wynika z przepisów, chociaż nie wszystkie organy podatkowe to respektują - pisze Rzeczpospolita.

Po uzyskaniu interpretacji dotyczącej podatku dochodowego - zarówno od osób fizycznych, jak i prawnych podatnik może bezkarnie stosować jej wytyczne aż do końca roku podatkowego, w którym została wydana.

Nawet, jeśli Izba Skarbowa zakwestionowała odpowiedź udzieloną podatnikowi przez urząd skarbowy i wydała decyzję mniej korzystną, obowiązuje ona dopiero podczas rozliczenia za rok następujący po roku, w którym doręczono decyzję.

bEiwpvuf

Niektóre izby skarbowe błędnie informują podatników, że decyzja o zmianie wydanej w pierwszej instancji interpretacji obowiązuje od miesiąca następnego po jej doręczeniu. To prawda tylko w przypadku podatków rozliczanych miesięcznie - takich, jak VAT. Natomiast przy interpretacjach dotyczących podatków dochodowych, które rozliczane są rocznie, podatnik ma prawo stosować się do korzystniejszego postanowienia pierwszej instancji.

bEiwpvuG
wiadomości
porady
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)