Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Agnieszka Zawadzka
|

Koszt firmowej drużyny sportowej podlega VAT

0
Podziel się:

Od zakupu strojów sportowych, nagród, dyplomów i odznaczeń trzeba naliczyć podatek należny.

Koszt firmowej drużyny sportowej podlega VAT
(Uncleweed/CC/Flickr)

Towary przekazane nieodpłatnie pracownikom i ich rodzinom podlegają opodatkowaniu, jeżeli nie są bezpośrednio związane z działalnością przedsiębiorstwa. Podatek należny należy naliczyć jedynie wtedy, jeśli przy ich zakupie przysługiwało firmie prawo do odliczenia VAT naliczonego.

Finansowanie przez przedsiębiorcę drużyny sportowej nie należy do podstawowej działalności spółki. Można uznać je za działanie na rzecz większej integracji pracowników, bądź też na rzecz promocji firmy.

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:

  • przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
    • wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny

jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Jak wyjaśnia w interpretacji prawa podatkowego dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie: _ Skoro z zakresu opodatkowania czynności nieodpłatnego przekazania towarów, na cele inne niż bezpośrednio związane z prowadzonym przedsiębiorstwem, wyłączono jedynie przekazanie drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości i próbek, to należy uznać, iż opodatkowaniu podlegają wszelkie inne przekazania towarów pod warunkiem, że podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od tych czynności w całości lub w części. _

Gdyby przyjąć, iż opodatkowaniu podlegają wyłącznie czynności w ogóle niezwiązane z przedsiębiorstwem, zbędne byłoby wyłączanie z opodatkowania czynności, które i tak nie podlegałyby opodatkowaniu jako związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa.

wiadomości
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)