Notowania

Przejdź na
koszty podatkowe
09.08.2013 06:00

Koszty podatkowe. Usługa prawnicza może obniżyć podatek

Wydatki poniesione na usługi prawnicze są racjonalnie i gospodarczo związane z prowadzoną działalnością, ale przedsiębiorca musi wykazać związek między nimi, a przychodem uzyskiwanym z działalności.

Podziel się
Dodaj komentarz
(endopack/iStockphoto)

Wizyta w kancelarii prawnej w razie kłopotów prawnych firmy może korzystnie wpłynąć na wysokość rozrachunków z fiskusem. O wartość poniesionych na usługi prawnicze wydatków można bowiem obniżyć wysokość należnego podatku, o ile podatnik będzie w stanie udowodnić, że wydatki są związane z działalnością.

Zgodnie z prawem podatkowym kosztami uzyskania przychodów są koszty, jakie podatnik ponosi w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, o ile nie znajdują się w negatywnym katalogu kosztów podatkowych zawartym w art. 23 ustawy o PIT. Wydatki poniesione na nabycie usługi prawniczej nie są wymienione w we wspomnianym artykule, stąd, wydawać by się mogło, iż można je każdorazowo rozliczać w kosztach firmy, obniżając tym samym zobowiązanie wobec fiskusa.

Organy skarbowe podkreślają jednak, że możliwość (lub jej brak) zaliczenia kwot nabytych usług prawniczych w ciężar kosztów podatkowych zależeć będzie jeszcze od udowodnienia istnienia bezpośredniego związku pomiędzy poniesioną na te usługi kwotą a osiągniętymi przychodami. Leży to w rękach przedsiębiorcy - to na nim spoczywa obowiązek jednoznacznego wykazania związku przyczynowo-skutkowego między poniesionym wydatkiem, a przychodem uzyskiwanym z działalności. Warto też pamiętać, że przedsiębiorcy potrzebna będzie także dokładna dokumentacja takiego wydatku.

W koszty po wykazaniu powiązania

W interpretacji indywidualnej z 10 lipca 2013 r., o sygn. IPPB1/415-516/13-2/AM Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie stwierdził, iż wydatki poniesione na zatrudnionego przez przedsiębiorcę adwokata dla wyjaśnienia zarzutów dopuszczenia się przez niego czynu nieuczciwej konkurencji będzie mógł zaliczyć w ciężar kosztów uzyskania przychodu, ponieważ mają one na celu ochronę istnienia firmy, a także odbudowę jej wiarygodności biznesowej. Innymi słowy, wydatki poniesione na usługi prawnicze (np. tytułem zastępstwa procesowego związanego z działalnością) są racjonalnie i gospodarczo związane z prowadzoną działalnością i służą zachowaniu oraz zabezpieczeniu źródeł przychodów firmy, przez co mogą obniżyć podstawę do opodatkowania.

Wartość nabytej usługi prawniczej obniży kwotę podlegającą opodatkowaniu w dacie poniesienia wydatku.

Czytaj więcej w Money.pl
Te pojazdy dają większe korzyści podatkowe Posiadanie firmowego samochodu nie wyklucza możliwości zakupu na potrzeby działalności gospodarczej dodatkowo roweru albo skutera.
Ważne zmiany w prawie dla właścicili firm Przedsiębiorcy korzystający ze zwolnień lekarskich i urlopów macierzyńskich będą traktowani przy naliczaniu zasiłków tak, jak osoby zatrudnione na umowę o pracę.
Pracownik wysłany za granicę musi być ubezpieczony w ZUS W przeciwnym razie zatrudniająca go firma nie dostanie zaświadczenia potwierdzającego, że podlega on ubezpieczeniu w Polsce.
Tagi: koszty podatkowe, podatek, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, podatki, baza wiedzy, msp, czołówki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz