Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Księga przychodów i rozchodów po nowemu

Księga przychodów i rozchodów po nowemu

Od początku roku podatnicy, rozliczający się na podstawie księgi przychodów i rozchodów korzystać musieli ze starego, nieaktualnego wzoru.

W związku ze zmianą przepisów dotyczących zaliczania w koszty wydatków na reprezentację i reklamę niepotrzebna stała się kolumna 12, przeznaczona do księgowania limitowanych wydatków na reklamę niepubliczną - pisze "Rzeczpospolita".

Jednak, mimo że nowe przepisy weszły w życie od początku roku, nowy wzór księgi Ministerstwo Finansów opublikowało dopiero teraz. Wejdzie on w życie od 15 marca.

Ze względu na trudności, jakie mieliby podatnicy zmieniający księgi w trakcie miesiąca rozliczeniowego, resort pozostawił im możliwość korzystania ze starego wzoru.

Nowa księga różni się od wersji poprzedniej wyłącznie usuniętą kolumną dwunastą i, związanym z tym, przenumerowaniem kolumn - trzynastej, w której księgowane były wynagrodzenia oraz czternastej - dotyczącej pozostałych wydatków.

Podatnik, który nie chce kupować nowej księgi, bądź nowego programu do prowadzenia księgowości, może korzystać ze starych wzorów - tymczasem bez ograniczeń czasowych. Ministerstwo nie określiło bowiem, kiedy stare książki staną się nieaktualne.

Należy tylko pamiętać, że w dawnej kolumnie 12. nie wolno dokonywać żadnych wpisów.

 

Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
Futi
83.30.42.* 2007-03-08 19:04
Będę pamiętał, że w dawnej kolumnie 13 "wynagrodzenia w gotówce i naturze" nie wolno dokonywać żadnych wpisów. Do 12 "koszty reprezentacji i reklamy" też tych wynagrodzeń nie wsadzę bo uległa ona (12) likwidacji. Pozostałe kolumny są zajęte. Może zatem - drogi az - podpowiesz nam gdzie je umieszczać?