Notowania

Przejdź na
pit 2011
10.01.2012 20:25

Kto musi wypełniać deklarację PIT-4R?

Formularz składamy niezależnie od tego, czy danego pracownika rozliczymy też za pomocą formularza PIT-40.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Nyul/Dreamstime.com)

Początek roku to gorący okres w każdym zakładzie pracy. Prowadząc firmę musimy uważać, by nie przegapić wszystkich wymaganych prawem terminów. Jednym z pierwszych obowiązków, którymi powinniśmy się zająć, jest wypełnienie i dostarczenie do urzędu skarbowego formularza PIT-4R. Deklarujemy w nim kwoty pobranych zaliczek na podatek dochodowy pracowników.

Formularz składamy niezależnie od tego, czy danego pracownika rozliczymy też za pomocą formularza PIT-40. Deklarację PIT-4R są zobowiązane wypełnić:

  • zakłady pracy;
  • podmioty wypłacające należności z tytułu praw majątkowych;
  • podmioty wypłacające wynagrodzenia za działalność wykonywaną osobiście (np. umowa o dzieło, umowa zlecenia);
  • gospodarstwa domowe zatrudniające osoby do pomocy;
  • komornicy sądowi lub inne podmioty przejmujące zobowiązania zakładu pracy z tytułu stosunku służbowego;
  • organy wypłacające renty i emerytury.

PIT-4R należy składać do końca stycznia. Dla rozliczeń dotyczących 2011 roku będzie to więc data 31 stycznia 2012 roku. PIT-4R przesyłamy do urzędu skarbowego właściwego dla:

  • naszego miejsca zamieszkania (osoba fizyczna);
  • naszej siedziby lub miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby (jeżeli nie jesteśmy osobą fizyczną).

Bez względu na liczbę pracowników, za których odprowadzamy zaliczki wypełniamy tylko jedną deklarację PIT-4R. W dokumencie musimy podać liczbę świadczeniobiorców oraz sumę pobranych zaliczek.

Formularza nie wypełniamy za to, jeśli wpłacamy zaliczki na podatek wyłącznie za siebie. PIT-4R jest bowiem deklaracja płatnika, a nie rozliczającego własny podatek dochodowy.

Za ewentualne podanie nieprawdziwych informacji lub niedotrzymanie terminu złożenia deklaracji grozi nam kara grzywny. Zgodnie z obowiązującymi przepisami sankcja może wynieść 180 do 240 stawek dziennych.

Czytaj więcej o rozliczeniach podatkowych
Rozliczasz się na ryczałcie? Złóż PIT-28 Jeśli chcemy opłacać podatek w tej formie musi w odpowiednim czasie zgłosić ten fakt naczelnikowi urzędu skarbowego.
PIT 2011: Uważaj na nowe wzory deklaracji i informacji podatkowych Z dniem 1 stycznia 2012 r. weszły w życie rozporządzenia określające nowe wzory deklaracji i informacji podatkowych.
Możesz uniknąć rozliczania się z fiskusem Pracownicy, którzy w 2011 r. uzyskali dochody od jednego pracodawcy, mogą skorzystać z możliwości rozliczenia podatku dochodowego przez firmę.
Tagi: pit 2011, wiadomości, porady, podatki, baza wiedzy, msp, czołówki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz