Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kwartalne rozliczanie podatku. To ostatni moment na decyzję

0
Podziel się:

Taka forma poprawia płynność finansową oraz zmniejsza obowiązki biurokratyczne wobec fiskusa. Korzysta z niej jednak tylko 16 proc. przedsiębiorców.

Kwartalne rozliczanie podatku. To ostatni moment na decyzję
(Lisafx/Dreamstime.com)

Kwartalna forma rozliczenia daje przedsiębiorcy większą możliwość optymalizacji należności podatkowych, poprawia płynność finansową oraz zmniejsza obowiązki biurokratyczne przedsiębiorcy wobec urzędu skarbowego. Przędsiębiorcy, którzy chcą wybrać ten sposób rozliczania, mają na to czas do 20 lutego.

Od 2007 r. podatnicy prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną według skali podatkowej lub podatkiem liniowym oraz spełniający kryteria uznania za małego podatnika mają możliwość wpłacania zaliczek na podatek dochodowy obliczanych za okresy kwartalne. Decydując się na taką formę mali podatnicy powinni zawiadomić o tym na piśmie naczelnika urzędu skarbowego do 20 lutego.

Zaliczki kwartalne należy wpłacić do urzędu skarbowego w terminie do 20 każdego miesiąca następującego po danym kwartale, czyli kolejno do 20.04.2012, 20.07.2012, 20.10.2012, 20.01.2013. Oznacza to, że konieczność zapłaty podatku powstaje co 3 miesiące, za cały kwartał. Tym samym środki, które podlegałyby wpłacie do US pozostają dłużej do dyspozycji przedsiębiorcy, umożliwiając finansowanie bieżących wydatków i inwestycji._ _

_ - Za najważniejszy element oferowanych przez inFakt usług uważamy doradztwo księgowe. Zarówno przy księgowości Self Service, gdzie Klient samodzielnie prowadzi swoją księgowość, jak i przy kompleksowej usłudze Księgowości All Inclusive - nasze księgowe zawsze rekomendują Klientom rozliczenie kwartalne, które pozwala przedsiębiorcy zoptymalizować koszty prowadzonej działalności i poprawić płynność finansową _ - mówi Wiktor Sarota, prezes inFakt.pl.

U podatników rozliczających się według skali podatkowej obowiązek zapłaty zaliczki powstaje poczynając od kwartału, w którym dochód przekroczył kwotę powodującą obowiązek zapłacenia podatku (w 2012 r. jest to kwota 3091 zł).

Z kwartalnego rozliczania podatku dochodowego korzysta zaledwie 16 proc. przedsiębiorców - pokazują wyniki raportu _ Księgowość mikro i małych firm w Polsce 2011 _, przygotowanego przez InFakt.pl we współpracy z firmą badawczą 4P research mix.

Kwartalnie rozliczysz też VAT

Dla większości małych podatników (nie występujących regularnie o zwrot podatku VAT z US) korzystna będzie także kwartalna forma rozliczenia z podatku VAT.

Decydując się na kwartalne rozliczanie z podatku VAT należy wypełnić druk VAT-R (wersja 11) jako aktualizację danych, zaznaczając poz. 44 punkt nr 1 i poz. 51, do dnia 25 lutego. Spowoduje to odroczenie płatności aż o 2 miesiące - podatek VAT za I kwartał 2012 przypadnie do zapłacenia najpóźniej do dnia 25.04.2012 r., czyli w pierwszym miesiącu kolejnego kwartału.

Czytaj więcej o opodatkowaniu firm
Uważaj na to ułatwienie. Może zaszkodzić Przedsiębiorcy muszą liczyć się z tym, że mogą mieć problemy z zaciągnięciem kredytu, a podatek zapłacą także wtedy, gdy firma poniesie stratę.
Jakie są rodzaje opodatkowania dochodów firm Dobra znajomość przepisów o PIT, CIT i VAT ułatwia przedsiębiorcy prowadzenie działalności gospodarczej. Często wybiera on samodzielnie konkretną formę opodatkowania.
Czy kurs językowy dla pracownika jest zawsze zwolniony z podatku Warunkiem skorzystania ze zwolnienia jest kształcenie się z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą.
wiadomości
podatki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)