Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Limit transakcji gotówkowych. Sejm poparł obniżenie do 15 tys. zł

Limit transakcji gotówkowych. Sejm poparł obniżenie do 15 tys. zł

Fot. Jacek Bereźnicki

Sejm opowiedział się w środę wieczorem za obniżeniem do 15 tys. zł limitu transakcji gotówkowych, tak jak proponował rząd, choć sejmowa komisja finansów popierała pozostawienie dotychczasowego limitu 15 tys. euro.

Za rządowym projektem nowelizacji ustawy o podatku PIT, CIT oraz ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, wraz z poprawką obniżającą m.in. limit płatności gotówkowych z 15 tys. euro do 15 tys. złotych, głosowało 228 posłów, przeciw było 210, wstrzymało się siedmiu.

Według ustawy firmy, które płatności powyżej 15 tys. zł będą dokonywać gotówką, a nie przelewem bankowym, nie będą mogły zaliczyć ich do kosztów uzyskania przychodu. Zmiany te, według rządu, mają na celu ograniczenie szarej strefy.

Dotąd ustawa o swobodzie działalności gospodarczej nakazywała dokonywanie płatności między przedsiębiorcami za pośrednictwem rachunku bankowego dopiero powyżej kwoty 15 tys. euro.

W czasie prac nad rządowym projektem sejmowa komisja finansów przegłosowała wersję projektu, pozostawiającą obecny limit 15 tys. euro. Podczas drugiego czytania klub PiS zgłosił jednak poprawkę, przywracającą rządowe zapisy, choć w komisji posłowie tego ugrupowania także poparli zapis o 15 tys. euro. Ustawa z tą właśnie poprawką została przyjęta.

Przed głosowaniem na sali sejmowej wywiązała się mała polemika. Wiceminister finansów Wiesław Janczyk przekonywał, że rządowe propozycje służą uszczelnieniu obrotu gospodarczego.

- Samo zmniejszenie limitu nic nie da, tylko utrudniacie codzienne życie małym i drobnym przedsiębiorcom - replikowała Paulina Hennig-Kloska (Nowoczesna). Z kolei Marek Jakubiak (Kukiz'15) przekonywał, że przelewy gotówkowe mogą być tak samo ewidencjonowane, jak elektroniczne.

Szef komisji finansów Andrzej Jaworski (PiS) odpowiadał, że jeśli przedsiębiorca prowadzi legalne interesy, jest mu wszystko jedno, czy dokonuje płatności gotówką, czy elektronicznie.

Podczas drugiego czytania wiceminister finansów Leszek Skiba zwracał uwagę, że w Hiszpanii wprowadzono kilka lat temu ograniczenie płatności gotówkowych do poziomu 2500 euro, co spowodowało spadek szarej strefy 19,2 do 18,6 proc. PKB. Z kolei w Portugalii analogiczny ruch spowodował spadek szarej strefy z 19,6 do 17,6 proc. PKB. Jeżeli w Polsce byłby analogiczny efekt, mówił Skiba, będzie to 2 mld zł więcej do budżetu.

Wnosząc projekt rząd uznał, że w rzeczywistym obrocie gospodarczym, m.in. ze względu na bezpieczeństwo transakcji, płatności zbliżone do 15 tys. euro są najczęściej dokonywane bezgotówkowo. Tymczasem faktury gotówkowe opiewające na kilkadziesiąt tysięcy złotych mogą być w praktyce dokumentem dotyczącym transakcji, do której nie doszło.

Dlatego w projekcie znalazła się propozycja, by nakaz z ustawy o swobodzie działalności gospodarczej powiązać z rozliczeniami podatkowymi. Płatności dokonane z jego naruszeniem nie podlegałyby zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów.

Według założeń rządu zmiany miałyby wejść w życie 1 stycznia 2017 roku.

Teraz ustawa trafi do Senatu.

Zobacz także: Ile wynosi szara strefa w Polsce?

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
Orwell 1984
37.128.8.* 2016-04-20 19:58
Wpisuje się dokładnie w plany globalistów wycofania gotówki, dla totalnej kontroli wszystkich przez banksterów, którzy będą kontrolować w ten sposób finanse wszystkich ludzi.
fsfdsf
89.65.50.* 2016-04-15 07:50
Transakcje do której nie doszło można tak samo łatwo przeprowadzić przelewem. Pierwsza firma przelewa drugiej firmie 15tysi, ta wystawia jej fakturę i oddaje jej te 15tysi w gotówce. PROSTE.
gosc1212
178.252.25.* 2016-04-14 14:29
Popieram..za czasów PO przepisy były niekorzystne dla małych i drobnych przedsiębiorców natomiast zagraniczni mieli jak u Pana Boga za piecem.Ograniczyć do minimum mozliwości oszukiwania nas wszystkich.Rozliczyć pow-ców i psl=-owców za 8 lat okradania Polaków. Sprawdzić wszystkie ich transakcje,zakupy itp.Tu jest niewyobrażalna kasa.
Zobacz więcej komentarzy (15)