Notowania

karuzela podatkowa
16.03.2016 12:43

Luki w systemie podatkowym. W tych branżach działa najwięcej przestępców skarbowych

Branże: paliwowa, elektroniczna, spirytusowa, tytoniowa - pod lupą skarbówki. To w nich z największym powodzeniem działają przestępcy skarbowi - mówił w #dziejesienazywo Wiesław Jasiński, wiceminister finansów i Generalny Inspektor Kontroli Skarbowej. Szacuje się, że przez nieszczelny system wycieka rocznie 90 miliardów złotych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Marcin Bielecki)

Branże: paliwowa, elektroniczna, spirytusowa, tytoniowa - pod lupą skarbówki. To w nich z największym powodzeniem działają przestępcy skarbowi - powiedział w #dziejesienazywo Wiesław Jasiński, wiceminister finansów i Generalny Inspektor Kontroli Skarbowej, sugerując, że w tych branżach szykuje się najwięcej kontroli. MF szacuje, że przez nieszczelny system wycieka rocznie 90 miliardów złotych.

Luka w VAT jest szacowana na 40 miliardów złotych - luka w CIT na ponad 20 miliardów. Rząd zapowiada zmiany w prawie. W pierwszej kolejności mają być uszczelnione właśnie te najbardziej newralgiczne branże. Kolejnym krokiem ma być duża zmiana w podatku VAT. Tu jednak nie ma jeszcze konkretnego terminu.

Do ograniczenia luki w podatku VAT i CIT ma przyczynić się też wprowadzenie Jednolitego Pliku Kontrolnego. Od 1 lipca 2016 r. organy podatkowe będą mogły żądać od podatników prowadzących księgi podatkowe w formie elektronicznej przekazania ksiąg podatkowych i dowodów księgowych w postaci specjalnego pliku komputerowego.

Na początku marca opublikował tzw. struktury logiczne JPK, które od lipca 2016 r. będą stosowane wobec największych firm. Tych struktur jest siedem, a dotyczyć mają m.in. ksiąg przychodów i rozchodów, ewidencji magazynowych, wyciągów z rachunków bankowych czy faktur.

Od 1 lipca 2016 r. JPK wprowadzić będą musiały firmy, zatrudniające powyżej 250 pracowników, o obrotach powyżej 50 mln euro. Małe i średnie przedsiębiorstwa będą musiały udostępniać w tej formie księgi rachunkowe od 1 lipca 2018 r., ale resort liczy, że zaczną robić to wcześniej.

Tagi: karuzela podatkowa, wiadomości, gospodarka, podatki, baza wiedzy, dziejesienazywo, najważniejsze, gospodarka polska, msp, czołówki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz