Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Luki w systemie podatkowym. W tych branżach działa najwięcej przestępców skarbowych

Luki w systemie podatkowym. W tych branżach działa najwięcej przestępców skarbowych

Branże: paliwowa, elektroniczna, spirytusowa, tytoniowa - pod lupą skarbówki. To w nich z największym powodzeniem działają przestępcy skarbowi - powiedział w #dziejesienazywo Wiesław Jasiński, wiceminister finansów i Generalny Inspektor Kontroli Skarbowej, sugerując, że w tych branżach szykuje się najwięcej kontroli. MF szacuje, że przez nieszczelny system wycieka rocznie 90 miliardów złotych.

Luka w VAT jest szacowana na 40 miliardów złotych - luka w CIT na ponad 20 miliardów. Rząd zapowiada zmiany w prawie. W pierwszej kolejności mają być uszczelnione właśnie te najbardziej newralgiczne branże. Kolejnym krokiem ma być duża zmiana w podatku VAT. Tu jednak nie ma jeszcze konkretnego terminu.

Do ograniczenia luki w podatku VAT i CIT ma przyczynić się też wprowadzenie Jednolitego Pliku Kontrolnego. Od 1 lipca 2016 r. organy podatkowe będą mogły żądać od podatników prowadzących księgi podatkowe w formie elektronicznej przekazania ksiąg podatkowych i dowodów księgowych w postaci specjalnego pliku komputerowego.

Na początku marca opublikował tzw. struktury logiczne JPK, które od lipca 2016 r. będą stosowane wobec największych firm. Tych struktur jest siedem, a dotyczyć mają m.in. ksiąg przychodów i rozchodów, ewidencji magazynowych, wyciągów z rachunków bankowych czy faktur.

Od 1 lipca 2016 r. JPK wprowadzić będą musiały firmy, zatrudniające powyżej 250 pracowników, o obrotach powyżej 50 mln euro. Małe i średnie przedsiębiorstwa będą musiały udostępniać w tej formie księgi rachunkowe od 1 lipca 2018 r., ale resort liczy, że zaczną robić to wcześniej.

Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
Andrzej7876
62.141.239.* 2016-07-23 10:31
Bez pomocy urzędników skarbowych ,kontroli nadzoru przemysłu paliwowego wzmożonych kontroli na granicy, struktur kontroli w danym środowisku, cwaniacy paliwowi i inni w nielegalnym handlu paliwami,leżeli by na łopatkach. ta sytuacja by nie istniała.Tam jest główna przyczyną, prowadziłem działalność gospodarczą .Faktury na paliwa powinny być dostarczane do Urzędu Skarbowego w dniu dostawy towaru, aby można było skontrolować ten fakt, proste ale skuteczne.
50-80 miliardów podatków w Polsce jest omijana,z informacji w TV, może ktoś to zacznie zmieniać, to i zasiłki dla bezrobotnych by były wyższe oraz stałe z Urzędu Pracy, gdyż 6 miesięcy i 12 dla bezrobotnego to biedowanie w tym okresie.Dlaczego zadłużać budżet na 45 miliardów jak można wyjść na plus.
gh
91.246.15.* 2016-03-19 23:10
Największy to jest państwo
GNIEWNY
109.243.160.* 2016-03-19 20:08
gdyby po 1989 roku nie były sprywatyzowane takie gałezie przemysłu jak tytoń paliwa koleje alkohol energia to w tej chwili nie byłoby afer papierosowych alkoholowych paliwowych prad byłby tanszy itd wiedzielibysmy co palimy co pijemy i na czym jezdzimy a tak to najwieksza szara strefa to własnie te gałezie przemysłu
Zobacz więcej komentarzy (49)