Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Płaca minimalna w górę, mały ZUS też. Prawie 500 złotych w 2018 roku

Płaca minimalna w górę, mały ZUS też. Prawie 500 złotych w 2018 roku

Obecnie mały ZUS wynosi 487 zł 90 gr. W przyszłym roku wyniesie - 497,43 zł, choć ostateczna kwota zależy jeszcze od wysokości składki zdrowotnej. Fot. Pixabay (CC0)
Obecnie mały ZUS wynosi 487 zł 90 gr. W przyszłym roku wyniesie - 497,43 zł, choć ostateczna kwota zależy jeszcze od wysokości składki zdrowotnej.

Preferencyjny ZUS dla początkujących przedsiębiorców wyniesie w przyszłym roku 497,43 zł - wyliczył Tax Care, powołując się na dostępne dane. To oznacza, że w ciągu roku młode firmy zapłacą o 114 złotych więcej niż dotychczas. Ostateczna wysokość małego ZUS-u może jeszcze ulec zmianie.

Wszystko zależy jeszcze od wysokości składki zdrowotnej. Ile będzie wynosić, dowiemy się dopiero na początku przyszłego roku. Zostanie ona bowiem wyliczona na podstawie wysokości średniego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw za czwarty kwartał bieżącego roku.

Obecnie mały ZUS wynosi 487 zł 90 gr. Wylicza się go na podstawie pensji minimalnej - 30 procent wysokości tej pensji stanowi podstawę wymiaru składek. Ponieważ w przyszłym roku pensja minimalna pójdzie w górę z 2 tysięcy do 2,1 tysiąca złotych brutto, w górę pójdzie mały ZUS.

Jednocześnie rząd szykuje dodatkowe ułatwienia dla młodych firm. Ministerstwo rodziny i pracy planuje wydłużyć okres, w którym można płacić niższe składki, do trzech lat. Jednak w trzecim roku podstawą wymiaru składek ma być nie 30 procent minimalnej pensji, a 60 procent. To i tak duża ulga w porównaniu z pełnym ZUS-em, którego wysokość oblicza się biorąc również 60 procent pensji, ale nie minimalnej, tylko średniej krajowej.

Zobacz też: Rząd chce ulżyć przedsiębiorcom. Do końca roku nie opłaca się zakładać firmy

Haczyk w planowanym przez ministerstwo Elżbiety Rafalskiej rozwiązaniu jest taki, że zmiany nie obejmą firm, które już istnieją. Będą one dotyczyły tylko tych podmiotów, które powstaną po wejściu w życie nowych przepisów. Te mają zacząć działać w 2018 roku. Warto się więc zastanowić, czy nie warto zaczekać z otwarciem biznesu jeszcze kilka miesięcy.

Czytaj także
Polecane galerie
Niewypal
2017-10-12 15:40
Jarek niestety nie doszedł. Niech odda za smolęcznice i komisje.
Donald
2017-09-17 15:38
zus w Polskim wydaniu to nic innego jak haracz do którego zmusza rząd ludzi pracy , a ja się pytam gdzie jest ta nasz niby wolność???? Niech każdy człowiek w tym kraju sam decyduje a nie żaden urząd gdzie chce i czy chce się ubezpieczyć , bo puki co to system zusowski to ukryte złodziejstwo , gdzie więcej się wkłada niż wyjmuje!!!!!!
kkk
2017-09-15 15:00
Naprawdę nie ma co otwierać żadnej firmy, a małej to już w ogóle, bo rządzący uważają, że takie firmy to zarabiają krooocie i można od nich wymagać, żeby zrobiły podwyżkę dla pracowników, żeby płaciły większy ZUS, większe podatki, większe opłaty związane z działalnością gospodarczą. Ja nie wiem, czy w tym rządzie to już nie ma nikogo, kto skończył chociaż jakie liceum ekonomiczne? Przecież najpierw trzeba pomóc mikrofirmom np. zmniejszając ZUS, podatki niech zatrudnią więcej osób nie na czarno, a na etat, a mając mniejsze koszty pracy zrobią i podwyżkę pracownikom. Niech takie firmy mają jakieś ulgi, np. kredyt w banku u nas bierze się na 6%, a Niemiec śmieje się i mówi, że dostał wysoko oprocentowany kredyt bo na 2 %. Tu trzeba skupić uwagę, a nie na 500+. A przecież to małe firmy napędzają Polską gospodarkę, to dlaczego rząd je zarzyna?
Pokaż wszystkie komentarze (22)