Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Płaca minimalna w górę, mały ZUS też. Prawie 500 złotych w 2018 roku

Preferencyjny ZUS dla początkujących przedsiębiorców wyniesie w przyszłym roku 497,43 zł - wyliczył Tax Care, powołując się na dostępne dane. To oznacza, że w ciągu roku młode firmy zapłacą o 114 złotych więcej niż dotychczas. Ostateczna wysokość małego ZUS-u może jeszcze ulec zmianie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Pixabay (CC0))
Obecnie mały ZUS wynosi 487 zł 90 gr. W przyszłym roku wyniesie - 497,43 zł, choć ostateczna kwota zależy jeszcze od wysokości składki zdrowotnej.

Wszystko zależy jeszcze od wysokości składki zdrowotnej. Ile będzie wynosić, dowiemy się dopiero na początku przyszłego roku. Zostanie ona bowiem wyliczona na podstawie wysokości średniego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw za czwarty kwartał bieżącego roku.

Obecnie mały ZUS wynosi 487 zł 90 gr. Wylicza się go na podstawie pensji minimalnej - 30 procent wysokości tej pensji stanowi podstawę wymiaru składek. Ponieważ w przyszłym roku pensja minimalna pójdzie w górę z 2 tysięcy do 2,1 tysiąca złotych brutto, w górę pójdzie mały ZUS.

Jednocześnie rząd szykuje dodatkowe ułatwienia dla młodych firm. Ministerstwo rodziny i pracy planuje wydłużyć okres, w którym można płacić niższe składki, do trzech lat. Jednak w trzecim roku podstawą wymiaru składek ma być nie 30 procent minimalnej pensji, a 60 procent. To i tak duża ulga w porównaniu z pełnym ZUS-em, którego wysokość oblicza się biorąc również 60 procent pensji, ale nie minimalnej, tylko średniej krajowej.

Zobacz też: Rząd chce ulżyć przedsiębiorcom. Do końca roku nie opłaca się zakładać firmy

Haczyk w planowanym przez ministerstwo Elżbiety Rafalskiej rozwiązaniu jest taki, że zmiany nie obejmą firm, które już istnieją. Będą one dotyczyły tylko tych podmiotów, które powstaną po wejściu w życie nowych przepisów. Te mają zacząć działać w 2018 roku. Warto się więc zastanowić, czy nie warto zaczekać z otwarciem biznesu jeszcze kilka miesięcy.

Tagi: mały zus, wiadomości, gospodarka, podatki, baza wiedzy, gospodarka polska, najważniejsze, msp, czołówki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
14-09-2017

ArturWiadomo po co są podwyżki płacy minimalnej. Po to aby ratować idiotyczny budżet piSSowski,większym okradaniem na ZUS i inne złodziejskie podatki?Ile z … Czytaj całość

14-09-2017

alaOd kilku lat pracuję na umowy o dzieło, bo nie stać mnie już na bandycki haracz na ZUS, który wynosi prawie 1200 PLN niezależnie od zarobków i cały … Czytaj całość

14-09-2017

jendrekFirma w Polsce! Trzeba "totalnie" być upośledzonym. Żadnych praw tylko same obowiązki i płatności,czego pilnują pasożyty rządowe.

Rozwiń komentarze (24)