Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Płaca minimalna w górę, mały ZUS też. Prawie 500 złotych w 2018 roku

Płaca minimalna w górę, mały ZUS też. Prawie 500 złotych w 2018 roku

Obecnie mały ZUS wynosi 487 zł 90 gr. W przyszłym roku wyniesie - 497,43 zł, choć ostateczna kwota zależy jeszcze od wysokości składki zdrowotnej. Fot. Pixabay (CC0)
Obecnie mały ZUS wynosi 487 zł 90 gr. W przyszłym roku wyniesie - 497,43 zł, choć ostateczna kwota zależy jeszcze od wysokości składki zdrowotnej.

Preferencyjny ZUS dla początkujących przedsiębiorców wyniesie w przyszłym roku 497,43 zł - wyliczył Tax Care, powołując się na dostępne dane. To oznacza, że w ciągu roku młode firmy zapłacą o 114 złotych więcej niż dotychczas. Ostateczna wysokość małego ZUS-u może jeszcze ulec zmianie.

Wszystko zależy jeszcze od wysokości składki zdrowotnej. Ile będzie wynosić, dowiemy się dopiero na początku przyszłego roku. Zostanie ona bowiem wyliczona na podstawie wysokości średniego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw za czwarty kwartał bieżącego roku.

Obecnie mały ZUS wynosi 487 zł 90 gr. Wylicza się go na podstawie pensji minimalnej - 30 procent wysokości tej pensji stanowi podstawę wymiaru składek. Ponieważ w przyszłym roku pensja minimalna pójdzie w górę z 2 tysięcy do 2,1 tysiąca złotych brutto, w górę pójdzie mały ZUS.

Jednocześnie rząd szykuje dodatkowe ułatwienia dla młodych firm. Ministerstwo rodziny i pracy planuje wydłużyć okres, w którym można płacić niższe składki, do trzech lat. Jednak w trzecim roku podstawą wymiaru składek ma być nie 30 procent minimalnej pensji, a 60 procent. To i tak duża ulga w porównaniu z pełnym ZUS-em, którego wysokość oblicza się biorąc również 60 procent pensji, ale nie minimalnej, tylko średniej krajowej.

Zobacz też: Rząd chce ulżyć przedsiębiorcom. Do końca roku nie opłaca się zakładać firmy

Haczyk w planowanym przez ministerstwo Elżbiety Rafalskiej rozwiązaniu jest taki, że zmiany nie obejmą firm, które już istnieją. Będą one dotyczyły tylko tych podmiotów, które powstaną po wejściu w życie nowych przepisów. Te mają zacząć działać w 2018 roku. Warto się więc zastanowić, czy nie warto zaczekać z otwarciem biznesu jeszcze kilka miesięcy.

Czytaj także
Polecane galerie
fdew
2018-01-06 08:56
Dlaczego emeryt płaci podatek to spory procent.
naród
2017-12-17 17:15
Super ekonomistę - milionera Mateusza Morawieckiego - rzeba wysłać po nauki do premiera Węgier Urbana. On - przeciwnie - OBNIŻYŁ wszystkie PODATKI do 20 %, młodym firmom w ogóle zniósł podatki; wprowadził mnóstwo ulg i zwiększył kwoty wolne od podatku do 16.000 złotych. I od 2-ch lat notowany jest DWUKROTNY WZROST ZAROBKÓW !
A ten nasz premier - mający nieujawnione 35 milionów zł i nie wykazane w oświadczeniach trzy domy na półhektarowych działkach - umie tylko ZABIERAĆ i PODWYŻSZAĆ! Na nauki go wysłać, a nie do okradania NARODU !
Niewypal
2017-10-12 15:40
Jarek niestety nie doszedł. Niech odda za smolęcznice i komisje.
Pokaż wszystkie komentarze (24)