Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
podatki
31.03.2011 15:54

Masz złą fakturę za internet, nie skorzystasz z ulgi

Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą w miejscu zamieszkania może wliczyć wydatki na internet w koszta uzyskania przychodu lub odliczyć je od dochodu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Nyul/Dreamstime)

*Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą w miejscu zamieszkania może wliczyć wydatki na internet w koszta uzyskania przychodu lub odliczyć je od dochodu. Musi jednak pamiętać, że uprawnia do ulgi tylko wydatek poniesiony. Trzeba więc posiadać dowód zapłaty. *

Ulga internetowa polega na odliczeniu od dochodu poniesionych w roku podatkowym wydatków z tytułu użytkowania internetu w lokalu (budynku) będącym miejscem zamieszkania podatnika w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 760zł. Poniesiony wydatek musi być udokumentowany fakturą w rozumieniu przepisów o VAT.

1. *Nie odliczysz wydatków na modem i instalację*

Nie jest możliwe odliczenie wydatków na zakup modemu, okablowania, na serwis i obsługę techniczną sieci. Nie można także odliczyć wydatków związanych z instalacją internetu. Odliczeniu podlegają wyłącznie wydatki na użytkowanie internetu. Są to więc wydatki na stały dostęp do sieci lub tzw. dostęp wydzwaniany.

2. *Liczy się miejsce zamieszkania, a nie miejsce zameldowania*

Odliczeniu podlegają tylko wydatki związane z miejscem zamieszkania podatnika. Decydującym kryterium w tym przypadku ma tzw. centrum interesów życiowych (miejsce, w którym faktycznie podatnik mieszka, posiada rodzinę). Miejsce zameldowania nie ma tutaj znaczenia chociaż w praktyce adresy zamieszkania i zameldowania mogą się pokrywać.

3. *Musisz posiadać dowód zapłaty*

Warunkiem odliczenia jest posiadanie faktury. Nie wynika z niej jednak, że wydatek został faktycznie poniesiony przez podatnika, a odliczeniu podlegają tylko takie wydatki, które zostały zapłacone. Oprócz faktury podatnik musi posiadać dowód, z którego wynika, że wydatek został przez niego faktycznie poniesiony. W istocie znaczenie będzie miał stempel pocztowy na fakturze potwierdzający opłatę, potwierdzenie przelewu bankowego, przekazu pocztowego itp.

4. *Brak faktury to brak prawa do ulgi*

Aby skorzystać z ulgi trzeba mieć fakturę wystawioną na podatnika. To oznacza, że na fakturze musi być wpisane imię i nazwisko podatnika. Jest to szczególnie istotne w przypadku korzystania z internetu przez kilka osób i ponoszenia przez nie wspólnie wydatku na sieć. Jeśli każda z tych osób chce skorzystać z ulgi, na fakturze musi być wymieniona każda z tych osób.

5. *Faktura elektroniczna nie zawsze uprawnia do odliczenia*

Z fakturą wiąże się jeszcze inny problem. Ustawa o PIT wymaga, aby ulgę udokumentować fakturą w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług. W świetle tych przepisów taką fakturą może być faktura papierowa lub elektroniczna. Podstawą odliczenia jest również duplikat faktury. Wątpliwości mogą pojawić się jednak w przypadku tzw. ekofaktur – faktur wystawianych przez niektórych dostawców usług internetowych, na pozór elektronicznych nie spełniających jednak wymogów wynikających z przepisów o VAT.

Zgodnie z tymi przepisami (§ 4 rozporządzenia z 14 lipca 2005r. w sprawie wystawiania oraz przesyłania faktur w formie elektronicznej) faktury mogą być wystawiane, przesyłane i przechowywane w formie elektronicznej, pod warunkiem że autentyczność ich pochodzenia i integralność ich treści będą zagwarantowane między innymi bezpiecznym podpisem elektronicznym.

Zdaniem organów podatkowych, jeśli podatnik otrzymuje fakturę przesłaną pocztą elektroniczną ale bez podpisu elektronicznego, nie może skorzystać z ulgi internetowej. Innego zdania są sądy administracyjne. W orzeczeniu z 20 maja 2010r. (sygn. akt I FSK 1444/09) NSA potwierdził, iż faktura przesyłana w formie elektronicznej (lecz bez podpisu elektronicznego), która jest następnie drukowana przez odbiorcę powinna być traktowana tak, jak faktura wystawiona w tradycyjnej papierowej formie.

Niestety organy podatkowe nie zgadzają się z takim podejściem. Ich zdaniem tylko faktura papierowa bądź faktura elektroniczna z bezpiecznym podpisem elektronicznym stanowi podstawę do odliczenia ulgi. Takie stanowisko zajął też w ostatnim czasie Urząd Komunikacji Elektronicznej.

6. *Uwaga na multipakiety*

Dostawcy usług internetowych, którzy świadczą na rzecz podatnika także inne usługi, np. usługi telefoniczne, czy telewizyjne wystawiają często zbiorcze faktury. Podana na fakturze łączna kwota za telewizję, telefon i internet nie stanowi jednak podstawy do odliczenia ulgi internetowej. Nie można bowiem w ramach ulgi odliczać wydatków na telewizje, czy też telefon. Podatnik powinien więc postarać się o fakturę, na której wykazane będą oddzielnie wydatki internetowe. W przeciwnym razie odliczenie nie będzie możliwe.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/49/t25393.jpg ) ] (http://www.money.pl/podatki/poradniki/artykul/radzimy;jak;skorzystac;z;ulgi;internetowej,3,0,709379.html) Radzimy jak skorzystać z ulgi internetowej Możemy odliczyć do 760 zł od dochodu. Wystarczy, że posiadamy faktury.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/149/t90773.jpg ) ] (http://www.money.pl/podatki/poradniki/artykul/jak;rozliczyc;pit;przez;internet,233,0,736489.html) Jak rozliczyć PIT przez internet Więcej podatników będzie mogło się rozliczać w sieci. Prostsze będzie rozliczanie się małżonków.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/99/t115555.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/w;tym;roku;zlozysz;pit;do;2;maja,98,0,747874.html) W tym roku złożysz PIT do 2 maja 30 kwietnia wypada w sobotę, stąd wydłużenie terminu - informuje Ministerstwo Finansów.

Autorka jest kierownikiem Zespołu Analiz Podatkowych Tax Care

Tagi: podatki, wiadomości, porady, baza wiedzy, msp, czołówki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz