Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
MF chce obniżyć firmom limit płatności gotówkowych

MF chce obniżyć firmom limit płatności gotówkowych

Fot. Adam-dalekie-pole/wikimedia (CC BY-SA 3.0)

Ministerstwo Finansów zapowiada lepszą kontrolę przepływu kapitałów. Rząd zajmie się we wtorek nowelizacją ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Przedstawiciel resortu Paweł Jurek informuje, że najważniejsza zmiana dotyczy zmniejszenia limitu transakcji gotówkowych między firmami. Obecnie wynosi on 15 tysięcy euro. Ustawodawca chce, zmniejszyć go do 15 tysięcy złotych.

Dzięki zmianom większa liczba płatności ma być rozliczana za pośrednictwem rachunków bankowych. Zwiększyć ma się również bezpieczeństwo transakcji i poprawić kontrola przepływów finansowych między firmami. Sprawniejsze ma być także opodatkowanie dochodów.


Autorzy zmian szacują, że nowe przepisy będą miały wpływ na 1,7 mln płatników podatku dochodowego od osób fizycznych oraz około 400 tysięcy płatników podatku dochodowego od osób prawnych. Resort chce, żeby nowe przepisy weszły w życie od początku przyszłego roku.


Posiedzenie rządu zaplanowano na godzinę 11.30.

 

rząd, podatki, ministerstwo finansów, firma
IAR
Czytaj także
Polecane galerie
Polak123
37.47.134.* 2016-09-25 16:18
Jestem w pełni za tym aby nie było przepływu kasy na czarno. Gotówka pozwala na cwaniactwo przedsiębiorców. A tak przelewy i płatności w oparciu o rk bankowy, a tu Urząd skarbowy ma już czarno na białym. Bo pracownikom płacą niewiele, traktują ich jak niewolników, a kasę trzepią poza fakturami, że hej. No zaraz oni będą opłakiwać jak ich się zmusza, na koszty naraża (robi się przelewy elektronicznie, więc są to śmieszne koszty). Na zachodzie kazdy placi podatek, a nie ucieka przed nim. Tam w tym zakresie jest krotko, po prostu okradasz panstwo. Tyle
Damian258
80.238.120.* 2016-03-13 11:19
Ruchy te sa prawdopodobnie również związane z wypełnieniem dyrektywy UE:
Zgodnie z dyrektywą Komisji Europejskiej pt. „Bank Recovery and Resolution Directive” banki zagrożone bankructwem będą mogły zabrać pieniądze z rachunków oszczędnościowych swoich klientów.
totosek
89.77.198.* 2016-03-08 11:00
no tak, trzeba nakarmić banki, bo przecież chce się im dołożyć podatek bankowy...to co państwo zabierze bankom zwrócą obywatele...
Zobacz więcej komentarzy (21)