Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
nip
22.11.2010 12:20

Ministerstwo Finansów potwierdza. Będą zmiany w NIP

Resort finansów informuje, że numer będzie używany tylko przez firmy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Tiago Estima/Dreamstime.com)

_ - Od przyszłego roku zostanie zlikwidowany obowiązek posiadania NIP przez osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej, natomiast firmy będą mogły uzyskać ten numer od ręki _ - poinformował wiceminister finansów Andrzej Parafianowicz.

Parafianowicz wziął udział w konferencji związanej z rankingiem Banku Światowego _ Paying Taxes 2011 _. W zestawieniu obrazującym łatwość płacenia podatków, Polska zajęła 121. miejsce, awansując z miejsca 148. Zdaniem Parafianowicza Polska na pewno może poprawić swoją pozycję.

Wiceminister poinformował, że do końca 2013 r. ma być gotowy kompletny projekt _ e-deklaracje _, dotyczący elektronicznego rozliczenia się z fiskusem. Do tego czasu resort finansów będzie wprowadzał kolejne ułatwienia dla podatników. _ _

_ - W przyszłym roku ma być gotowy Centralny Rejestr Podatników, co znakomicie skróci obieg informacji w urzędach skarbowych i przyspieszy obsługę podatników _ - powiedział wiceminister.

Dodał, że resort zamierza też od przyszłego roku zlikwidować obowiązek posiadania Numeru Identyfikacji Podatkowej przez osoby nie prowadzące działalności gospodarczej. W stosunku do firm, które nadal będą musiały posiadać NIP, będzie on wydawany od ręki, a nie w drodze decyzji administracyjnej. Ma to znacznie skrócić całą procedurę.

Ministerstwo finansów zamierza także wprowadzić _ jedno okienko _ dla rejestracji firm, które nie muszą być wpisywane do KRS. Okienko to będzie znajdowało się w urzędach skarbowych, które przyjmują najwięcej dokumentów związanych z rejestracją firmy.

Raport _ Paying Taxes _ bierze pod uwagę trzy kryteria - czas poświęcony na załatwianie formalności, liczbę płatności i zobowiązanie podatników w stosunku do zysków. W pierwszym przypadku Polska zajęła 136. miejsce (na 183 kraje), w drugim 94. miejsce, a w trzecim 102

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/224/t34784.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/prawo/artykul/firmy;dluzej;poczekaja;na;nip,248,0,606968.html) Firmy dłużej poczekają na NIP? Numer podatkowy nie będzie wydawany poprzez decyzję administracyjną. Ta forma obliguje urzędników do terminowego załatwiania sprawy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/48/t86832.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/prawo/artykul/bedzie;mniej;formalnosci;przy;zmianie;danych,152,0,598424.html) Będzie mniej formalności przy zmianie danych Nowe przepisy zwalniają podatników VAT z obowiązku składania dwóch zgłoszeń aktualizacyjnych: osobno do ewidencji VAT i do rejestru NIP.
Tagi: nip, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, podatki, baza wiedzy, najważniejsze, msp, czołówki, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz