Notowania

zmiany w vat
20.09.2012 18:10

Ministerstwo Finansów wycofało się z części zmian w VAT

Resort finansów zrezygnował z planowanej podwyżki VAT na dania gotowe oraz z podniesienia limitu prezentów o małej wartości.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Radu Razvan/Dreamstime.com)

Komitet Stały Rady Ministrów przyjął projekt zmian w VAT. Resort finansów zrezygnował z planowanej podwyżki VAT na dania gotowe oraz z podniesienia limitu prezentów o małej wartości.

Przygotowany przez Ministerstwo Finansów projekt zakłada m.in. wprowadzenie faktury uproszczonej, którą przedsiębiorcy będą mogli stosować do 450 zł. Faktura taka nie będzie musiała zawierać części elementów, które obecnie są wymagane, np. dane nabywcy zostaną ograniczone do NIP.

Projekt przewiduje zmiany stawek VAT na niektóre towary. Podwyższona ma być do 23 proc. stawka m.in. dla wełny szarpanej oraz odpadów zwierzęcych surowych, niejadalnych np. sierści czy szczecin, kości, skorup żółwi.

23-proc. stawką zostaną opodatkowane zwolnione teraz z VAT tzw. usługi pocztowe niepowszechne, które są świadczone przez operatora publicznego (Pocztę Polską). Podstawową stawką zostaną objęte także wyroby sztuki ludowej, które obecnie podlegają 8-proc. podatkowi.

Resort finansów zrezygnował natomiast z planowanej podwyżki z 5 proc. do 8 proc. VAT na sprzedaż lodów oraz dań i posiłków gotowych. Ministerstwo Edukacji Narodowej postulowało w opinii do projektu, aby utrzymać 5-proc. VAT na posiłki dostarczane w ramach żywienia dzieci i młodzieży w jednostkach systemu oświaty, argumentując to potrzebą wspierania prawidłowego rozwoju uczniów.

Ministerstwo Finansów wycofało się też z planowanych wcześniej zmian adresowanych do tzw. małych podatników rozliczających się metodą kasową, a także z planowanego podwyższenia limitu kwotowego tzw. prezentów o małej wartości. Zgodnie z wcześniejszym projektem limit ten miał wzrosnąć z 10 zł do 20 zł - w przypadku prezentów jednostkowych i ze 100 zł do 200 zł - w przypadku prezentów wręczanych w ciągu roku jednej osobie (w takim wypadku firma musi prowadzić ewidencję obdarowanych).

_ - Ujemny skutek budżetowy związany z podniesieniem wartości małych prezentów miał być zrekompensowany podwyższeniem stawki VAT na lody i dania gotowe. Ponieważ stawki te nie wzrosną, musieliśmy utrzymać limit prezentów o małej wartości na obecnym poziomie _ - tłumaczy rzeczniczka Ministerstwa Finansów, Małgorzata Brzoza.

W projekcie zapisano, że podstawowa 23-proc. stawka VAT obejmuje nie tylko sprzedaż kawy i herbaty, ale także napojów, do których wykorzystywane są napary z kawy i herbaty. Według MF to zmiana doprecyzowująca, nie wiąże się z uzyskaniem dodatkowych wpływów do budżetu. Dzięki niej nie będzie wątpliwości, że podstawowa stawka dotyczy nie tylko kawy, ale także np. kawy z mlekiem. Według fiskusa niektórzy podatnicy sprzedający kawę latte omijają przepisy i naliczają dla tego napoju 8-proc. podatek kwalifikując go jako napój mleczny.

Zmienić ma się też ogólna zasada, która określa moment powstania obowiązku podatkowego (istotny dla wskazania, od kiedy należy odprowadzić podatek). Obecnie obowiązek ten powstaje (z pewnymi wyjątkami) w momencie wystawienia faktury, czyli w ciągu siedmiu dni od sprzedaży. Zgodnie z aktualną wersją projektu obowiązek podatkowy będzie powstawał z chwilą dokonania dostawy towarów lub świadczenia usług.

_ - Faktury będą mogły być wystawiane, co do zasady, do 15. dnia po końcu miesiąca, w którym wykonano daną usługę lub sprzedano towar _ - wyjaśniła Brzoza.

_ - Z projektu zmiany ustawy o VAT wyłączono przepisy dotyczące utrzymania do końca 2013 r. ograniczenia w odliczaniu VAT w przypadku kupna samochodów osobowych oraz zakazu odliczenia VAT od paliwa wykorzystywanego do ich napędu. Zmiany te włączono do projektu ustawy okołobudżetowej _ - dodała.

Wczoraj resort finansów informował, że ministerstwo chciałoby, by rząd zajął się projektem w najbliższym możliwym terminie.

Czytaj więcej w Money.pl
Przy działalności edukacyjnej nie musisz płacić VAT-u Nie tylko publiczne, ale także niepubliczne szkoły, przedszkola, czy inne placówki, które są objęte system oświaty, korzystają ze zwolnienia z VAT.
Rząd chce uprościc rozliczanie podatków Deklarację VAT-7 za październik przedsiębiorcy będą mogli wysłać fiskusowi drogą elektroniczną.
Zwiększenie odliczenia VAT a podstawa opodatkowania PIT Należy pamiętać, że ustawa o VAT zawiera kilka ograniczeń w zakresie możliwości odliczenia.
Tagi: zmiany w vat, vat, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, podatki, baza wiedzy, msp, czołówki
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz