Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
vat
19.02.2010 11:45

Mniej biurokracji w ewidencji VAT

Zamiast dwóch dokumentów aktualizacyjnych - NIP i VAT - wystarczy złożyć jeden. Dotyczy to sytuacji, gdy nie zmienia się urzędu skarbowego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Zmniejszenie obowiązków informacyjnych podatników związanych z prowadzeniem ewidencji VAT - to zakłada uchwalona jednogłośnie przez Sejm nowelizacja ustawy o VAT.

Nowelizacja upraszcza zasady aktualizacji danych w systemie ewidencji podatników (NIP) i ewidencji dla celu VAT. Pozytywną opinię o dokumencie wyraził rząd.

Nowe przepisy zwalniają podatników VAT z obowiązku aktualizacji zgłoszenia rejestracyjnego (dla celów VAT) w sytuacji, gdy aktualizowane dane obejmowałyby zgłoszenie aktualizacyjne w systemie ewidencji podatników NIP.

Ułatwienie nie miałoby zastosowania w przypadku, gdyby zgłaszana zmiana spowodowała zmianę właściwości organu podatkowego, czyli np. w razie zmiany miejsca zamieszkania lub adresu siedziby podatnika.

Zgodnie ze zmienionym przepisem podatnik będzie musiał zgłosić zmianę do naczelnika urzędu skarbowego w terminie 7 dni od dnia, kiedy nastąpiła zmiana. W pierwotnym projekcie termin ten określono na 14 dni, ale skrócono go na wniosek resortu finansów.

Zgodnie z obecnymi przepisami zarówno zgłoszenie identyfikacyjne (NIP), jak i rejestracyjne (dla celów VAT) powinny zostać dokonane przed wykonaniem pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W przypadku zmiany danych objętych zgłoszeniem identyfikacyjnym oraz rejestracyjnym na podatniku ciąży obowiązek aktualizacji tych danych poprzez złożenie zgłoszenia aktualizacyjnego (NIP) oraz zgłoszenia zmiany danych (dla celów VAT).

W pierwszym przypadku termin na zgłoszenie zmian wynosi 14 dni od dnia, w którym nastąpiła zmiana, a w drugim 7 dni od dnia, w którym nastąpiła zmiana.

Czytaj więcej o zmianach w podatkach
*Fiskus będzie musiał ujawnić, dlaczego się z nami nie zgadza * Organy podatkowe, które rozpatrują odwołania podatników, miałyby ich informować o swoim stanowisku w ich sprawach.
*Nowe podatki od sprzedaży premiowej * Sejm uchwalił nowelizację ustawy o PIT i CIT, która ma umożliwić firmom zaliczenie do kosztów uzyskania przychodu VAT związanego z tzw. sprzedażą premiową. Za przyjęciem noweli głosowało 275 posłów, trzech było przeciw, 145 wstrzymało się od głosu.
*Posłowie za ułatwieniami w podatkach * Sejm znowelizował ustawy dotyczące m.in. świadczenia usług na rzecz dawnych pracodawców, czy podwyższające limit wartości zwolnionych z podatku prezentów.
Tagi: vat, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, podatki, baza wiedzy, msp, czołówki, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz