Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Można odliczać VAT od paliwa do pick-upów

0
Podziel się:

Właściciele półciężarówek mogą odliczać VAT zawarty w cenie paliwa -
potwierdził wiceminister finansów Jacek Kapica.

Można odliczać VAT od paliwa do pick-upów
(kprm.gov.pl)

Właściciele pick-upów mogą odliczać VAT zawarty w cenie paliwa - potwierdził wiceminister finansów Jacek Kapica w odpowiedzi na interpelację. Jednocześnie poinformował, że przeprowadzone kontrole wykazały brak zapłaty należnej akcyzy przez dilerów pick-upów.

Kapica wyjaśnił, że pick-upy są inaczej traktowane dla celów podatku akcyzowego, a inaczej dla podatku od towarów i usług. Z reguły ich właściciele mogą odliczać VAT zawarty w cenie paliwa, tak jak właściciele samochodów ciężarowych, jeżeli tylko wykorzystują je w działalności opodatkowanej VAT, czyli głównie w działalności gospodarczej.

Nie oznacza to natomiast - wyjaśnił wiceminister - że pojazdy te są samochodami ciężarowymi w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym. Poinformował, że nawet jeżeli pick-up ma homologację na samochód ciężarowy, nie świadczy to jeszcze o tym, że nie jest objęty podatkiem akcyzowym. "Także wpis samochód ciężarowy w dowodzie rejestracyjnym lub innym dokumencie (np. ze stacji diagnostycznej) nie rozstrzyga o opodatkowaniu danego pojazdu akcyzą" - dodał.

Kapica wyjaśnił, że o tym, czy od auta musi być zapłacona akcyza, decyduje wyłącznie definicja samochodów osobowych zawarta w ustawie o podatku akcyzowym oraz tzw. nomenklatura scalona, do której ta ustawa się odnosi.

Akcyzę muszą płacić m.in. dilerzy samochodów osobowych i dlatego - jak poinformował Kapica - organy podatkowe kontrolowały w ostatnich latach w tym zakresie m.in. dilerów takich marek, jak Mitsubishi i Nissan.

Wiceminister poinformował, że przeprowadzone kontrole podatkowe wykazały, iż akcyzy nie zapłaciły m.in.: przedsiębiorstwo Inter-Car S.C. z siedzibą w Toruniu, spółka Nissan Sales Central Ekstern Europe Kereskedelmi Korlatolt Felelossegu Tarsasag spółka z o.o. oddział w Polsce z siedzibą w Warszawie oraz spółka MMC Car Poland.

Z reguły chodziło o brak akcyzy w latach 2007 - 2009, bo ten okres był głównie kontrolowany. O problem z opodatkowaniem pick-upów spytał poseł Maciej Wydrzyński (RP).

Czytaj więcej w Money.pl
Ceny paliw lekko spadły. Są nowe prognozy Średnia cena benzyny Pb95 obniżyła się o 3 grosze za litr, a oleju napędowego 2 grosze. Tradycyjnie już kolejny tydzień z rzędu taniał autogaz - średnio 1 grosz za litr w dół.
Celnicy wypowiedzieli wojnę takim kierowcom Warmińsko-mazurscy celnicy zapowiedzieli, że nie odstąpią od wzmożonych kontroli kierowców, którzy jeżdżą do Rosji po paliwo.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)