Notowania

pit
09-05-2018 (10:40)

Nie będzie obniżki PIT dla przedsiębiorców. Państwo za dużo by na tym straciło

Stawka CIT dla małych firm spadła już do 15 proc., a rząd przymierza się nawet do obniżenia jej do 9 proc. Na obniżki nie mogą jednak raczej liczyć te osoby fizyczne prowadzące działalność, które rozliczają PIT.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Katarzyna Mała / East News)
Ministerstwo Finansów nie prowadzi prac nad projektem, który obniżałby stawkę PIT dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą.

Przyznał to wiceminister finansów Paweł Gruza w odpowiedzi na interpelację posła Adama Andruszkiewicza. Jak wyjaśnił, w ministerstwie nie trwają żadne prace nad takim projektem, jeśli już by się rozpoczęły, to wymagałyby "przeprowadzenia szerokich analiz ekonomiczno-finansowych".

Gruza oszacował też, że obniżka PIT-u dla mających własnych biznes kosztowałaby budżet 5 mld zł.

Zobacz też: Mała działalność gospodarcza. Spółki lepsze niż jednoosobowa działalność

Jak dodał, PIT-owcy mają dużo większe możliwości wyboru formy opodatkowania: na zasadach ogólnych według skali 18 i 32 proc. lub według stawki 19 proc., a także ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych lub na podstawie karty podatkowej. W przypadku CIT takiej elastyczności nie ma.

Gruza przyznał też, że nie ma jeszcze danych, ilu przedsiębiorców skorzystało z niższej, 15-procentowej stawki CIT. Natomiast pomysł, żeby obniżyć ją jeszcze bardziej - do 9 proc., to jeden z elementów tak zwanej "piątki" Morawieckiego, czyli pięciu obietnic, złożonych w połowie kwietnia podczas konwencji Zjednoczonej Prawicy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Tagi: pit, wiadomości, gospodarka, podatki, baza wiedzy, gospodarka polska, najważniejsze, msp, czołówki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
09-05-2018

EchNo musi byc na pincetplusy

14-05-2018

dld.ldmodlitewna komuna chce czynic dobro przymusem podatkowym to jest takie prokatolickie bynajmniej nie chrzescijanskie

23-05-2018

A jawiększość przedsiębiorców to właśnie PIT-owcy. Czyli golimy swoich, bo spółki prawa handlowego i tak w większości u nas nie płacą CIT

Rozwiń komentarze (8)