Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Nie będzie obniżki PIT dla przedsiębiorców. Państwo za dużo by na tym straciło

Nie będzie obniżki PIT dla przedsiębiorców. Państwo za dużo by na tym straciło

Ministerstwo Finansów nie prowadzi prac nad projektem, który obniżałby stawkę PIT dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą. Fot. Katarzyna Mała / East News
Ministerstwo Finansów nie prowadzi prac nad projektem, który obniżałby stawkę PIT dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą.

Stawka CIT dla małych firm spadła już do 15 proc., a rząd przymierza się nawet do obniżenia jej do 9 proc. Na obniżki nie mogą jednak raczej liczyć te osoby fizyczne prowadzące działalność, które rozliczają PIT.

Przyznał to wiceminister finansów Paweł Gruza w odpowiedzi na interpelację posła Adama Andruszkiewicza. Jak wyjaśnił, w ministerstwie nie trwają żadne prace nad takim projektem, jeśli już by się rozpoczęły, to wymagałyby "przeprowadzenia szerokich analiz ekonomiczno-finansowych".

Gruza oszacował też, że obniżka PIT-u dla mających własnych biznes kosztowałaby budżet 5 mld zł.

Zobacz też: Mała działalność gospodarcza. Spółki lepsze niż jednoosobowa działalność

Jak dodał, PIT-owcy mają dużo większe możliwości wyboru formy opodatkowania: na zasadach ogólnych według skali 18 i 32 proc. lub według stawki 19 proc., a także ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych lub na podstawie karty podatkowej. W przypadku CIT takiej elastyczności nie ma.

Gruza przyznał też, że nie ma jeszcze danych, ilu przedsiębiorców skorzystało z niższej, 15-procentowej stawki CIT. Natomiast pomysł, żeby obniżyć ją jeszcze bardziej - do 9 proc., to jeden z elementów tak zwanej "piątki" Morawieckiego, czyli pięciu obietnic, złożonych w połowie kwietnia podczas konwencji Zjednoczonej Prawicy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Czytaj także
Polecane galerie
jerry
2018-07-05 07:38
To jest dziwne premier mało co się rozpłacze z dobroci nad Polską i Polakami a zwalcza firmy rodzinne a preferuje podmioty prawne róznej wyspecjalizowanej maści , itu się obnaża że nie jest tak fajnie i przyjemnie Panie premierze ten miodzik to komu dajesz kto ma cię w rekach i kto pociąga twooje sznureczki .Jest mi przykro bo głosowałem na was na Polska partię a nie czuje się że mi lepiej a innym robicie dobrze .przykro oj przykro bedzie przy urnach.
Don
2018-06-28 22:25
O czym my mowimy. Oni chcą żeby te 23 % Vat trzymane było na koncie i nie można tego wyciągnąć. I jesszcze plują ci takim tekstem w twarz, dodając no ale jesteś właścicielem tych pieniędzy. Jakim Kuźwa?! właścicielem. nie mogę tego wypłacić!
Don
2018-06-28 22:24
A ja się zastanawiam na cholerę obniżka CIT? Tym firmom jest tak źle? Cit płacą specyficzne podmioty, które mają po pare spółek córek. Mydlenie oczu, jedną ręką daje, drugą zabiera, a z ust miód miód - nie martwcie się będzie dobrze. Ale dla kogo dobrze to już nie mówi.
Pokaż wszystkie komentarze (6)