Notowania

inwestycja
30.12.2008 09:39

Niedokończona inwestycja jest kosztem

Data, z którą zaniechana inwestycja jest zaliczana w koszty, wynika z daty jej zbycia lub likwidacji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Wojciech Szabelski)

W nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych umożliwiono zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów w CIT kosztów zaniechanych inwestycji. Moment zaliczenia w koszty wynika z daty zbycia inwestycji lub jej likwidacji.

Podstawa prawna: nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych z dnia 6 listopada 2008 r. uchyliła art. 16 ust. 1 pkt 41. Zgodnie z definicją przewidzianą w nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: UPDOP) _ inwestycje _oznaczają środki trwałe w budowie w rozumieniu ustawy o rachunkowości z dnia 29 września 1994 r. (dalej UOR). Jak wynika z art. 3 ust. 1 pkt 16 UOR przez środki trwałe w budowie rozumie się zaliczane do aktywów trwałych środki trwałe w okresie ich budowy, montażu lub ulepszenia już istniejącego środka trwałego.

Zaniechanie inwestycji może mieć miejsce w sytuacji, gdy podatnik poniesie określone nakłady w celu pozyskania lub ulepszenia środka trwałego, a następnie z różnych względów biznesowych zrezygnuje z dokończenia budowy, montażu lub ulepszenia.

ZOBACZ TAKŻE:

Raport Money.pl
Jakim branżom najtrudniej o kredyt? * Ryzyko kredytowe branż oceniają dla *Money.pl analitycy największych polskich banków. zobacz raport Money.pl

Powyższa niekorzystna regulacja została jednak uchylona w ramach nowelizacji UPDOP. Na jej mocy od 1 stycznia 2009 r. ustawodawca jednoznacznie wprowadził do przepisów UPDOP możliwość zaliczenia kosztów zaniechanych inwestycji do kosztów uzyskania przychodów. Ustawodawca doprecyzował również moment podatkowego potrącenia przedmiotowych kosztów. Zgodnie z *art. 15 ust. 4f *wprowadzonym do UPDOP podatnicy będą uprawnieni do potrącenia kosztów zaniechanych inwestycji w dacie zbycia inwestycji lub ich likwidacji.

| UWAGA! |
| --- |
| Należy przy tym pamiętać, że podatnicy, u których rok podatkowy nie pokrywa się z rokiem kalendarzowym i rozpoczął się przed 1 stycznia 2009 r., będą mogli skorzystać z możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na zaniechane inwestycje od nowego roku podatkowego. |

Autorka jest doradcą Deloitte

Tagi: inwestycja, cit, wiadomości, porady, podatki, baza wiedzy, msp, czołówki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz