Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niejednoznaczne przepisy dotyczące przekazywania żywności

0
Podziel się:

Przedstawiciele firm spożywczych apelują o jednoznaczną interpretację prawa podatkowego na temat przekazywania żywności.

Niejednoznaczne przepisy dotyczące przekazywania żywności
(Money.pl/ Maciej Miskiewicz)

Przedstawiciele firm spożywczych apelują o jednoznaczną interpretację przepisów prawa podatkowego na temat przekazywania żywności. Chcą też dalszych zmiany tych przepisów.

Na początku tego roku w życie weszły korzystne zmiany podatkowe. Podatnicy mogą teraz zaliczyć darowiznę, w postaci produktów spożywczych przekazaną na rzecz organizacji pożytku publicznego, do kosztów uzyskania przychodu. Nieodpłatne przekazanie żywności przez jej producentów zostało również zwolnione od podatku VAT.

Zmiany w CIT i VAT

Podatnicy dokonujący darowizn w postaci produktów spożywczych na rzecz organizacji pożytku publicznego z przeznaczeniem ich wyłącznie dla celów działalności charytatywnej tych organizacji mają prawo zaliczyć wartość tych produktów (rozumianą jako cena ich nabycia lub koszt wytworzenia) do kosztów uzyskania przychodu, efektywnie zmniejszając swój podatek dochodowy.

Producenci uzyskali zwolnienie od VAT dla czynności polegającej na nieodpłatnym przekazaniu produktów spożywczych organizacjom pożytku publicznego pod warunkiem obowiązku prowadzenia szczegółowej dokumentacji potwierdzającej fakt przekazania produktów na rzecz tych organizacji z przeznaczeniem na działalność charytatywną.

Jak informuje biuro prasowe kampanii ,_ Podatki są po naszej stronie _, według badań opinii publicznej przeprowadzonych na zlecenie Federacji Polskich Banków Żywności (Millward Brown SMG KRC, 03.2009) blisko 80 procent społeczeństwa potwierdza, że w Polsce marnuje się dużo żywności.

Prawo też dla dystrybutorów

Jednak, jak biuro informuje prasowe kampanii _ Podatki są po naszej stronie _ zdaniem wielu ekspertów zmiany powinny pójść o krok dalej. Korzystne zapisy ustawy o VAT powinny objąć nie tylko producentów żywności, ale także jej dystrybutorów, czyli m.in. supermarkety i sieci handlowe. Dlatego Federacja Polskich Banków Żywności we współpracy z Kraft Foods Polska S.A., w ramach kampanii _ Podatki są po naszej stronie _ rozpoczęła akcję na rzecz dalszych zmian podatkowych.

W ramach akcji podpisany został apel o dalsze modyfikacje, który przekazany zostanie przedstawicielom Ministerstwa Finansów.

Sygnatariusze apelu zwracają się m.in. o:

  • wydanie oficjalnej interpretacji, która potwierdzi prawo dystrybutorów żywności do opodatkowania VAT w oparciu o cenę rynkową darowanej żywności, ustalonej na dzień przekazania żywności i jednoznacznie wskaże akceptowane przez władze skarbowe sposoby ustalania takiej ceny,
    • rozważenie wprowadzenia zmian w przepisach ustawy o VAT, w celu objęcia zwolnieniem z tego podatku także dystrybutorów żywności.

Federacja Polskich Banków Żywności zrzesza 26 Banków Żywności. Dodatkowo współpracuje z 8 Bankami Żywności, które kandydują do wejścia do Federacji. Jej zadaniem jest przeciwdziałanie marnowaniu żywności oraz zmniejszanie obszarów niedożywienia w Polsce poprzez działalność własną i wspieranie członków Federacji. Odbiorcami Banków Żywności są organizacje pozarządowe, dziecięce placówki budżetowe, instytucje pomocy społecznej.

wiadomości
podatki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)