Notowania

Przejdź na
urząd skarbowy
26.06.2009 13:40

NIK krytykuje urzędy skarbowe

Powodem zaniedbań oprócz dużego obciążenia urzędników bieżącą pracą jest w niektórych urzędach brak odpowiednio wykwalifikowanych kadr.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Barbara Ostrowska)

Podatnicy nie zawsze są sprawdzani na bieżąco, urzędy nie przeprowadzają kontroli, nie wszczynają postępowań i zwlekają z egzekucją - wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli. Z tego powodu wiele zobowiązań podatkowych przedawnia się, a państwo traci możliwość odzyskania należnych pieniędzy.

Nie poprawiła się skuteczność ściągania zaległego podatku dochodowego od osób prawnych (CIT). Zaległości na koniec 2007 r. wyniosły ponad miliard sto milionów złotych. Połowa to zaległości starsze niż 5 letnie, czyli trudne do odzyskania.

Przyczyną zaniedbań jest m.in. nakładanie na urzędy coraz większej liczby obowiązków przy niezmienionej liczbie zatrudnionych. Barierą w zwiększeniu skuteczności poboru podatku jest też brak narzędzi i uprawnień urzędów pomocnych w zdobywaniu wiedzy o majątku dłużników.

Problemem jest także nieskuteczne ściąganie zaległych podatków wraz z odsetkami od osób trzecich - na przykład członków zarządu w sytuacji, gdy firmy już nie ma lub nie można z jej majątku ściągnąć należnego podatku.

Powodem zaniedbań oprócz dużego obciążenia urzędników bieżącą pracą jest w niektórych urzędach brak odpowiednio wykwalifikowanych kadr.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* **[ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )**
* **[ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )**
Tagi: urząd skarbowy, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, podatki, baza wiedzy, msp, czołówki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz