Notowania

nip
15.02.2011 14:36

NIP wkrótce zniknie. Choć nie do końca

Po 1 stycznia 2012 r. firmy i płatnicy VAT-u będą wciąż posługiwać się numerem NIP.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Lisafx/Dreamstime)

Rząd postanowił, że 1 stycznia 2012 r. zostanie zniesiony obowiązek posiadania NIP przez osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej i niepłacące podatku VAT - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.

Rada Ministrów przyjęła przygotowane przez resort finansów założenia do projektu zmian w ustawie o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników oraz o zmianie niektórych innych ustaw.

_ Rząd zdecydował, że od 1 stycznia 2012 r. zostanie zniesiony obowiązek posiadania NIP przez osoby nieprowadzące działalności gospodarczej i niepłacące podatku VAT. Osoby takie posługiwałyby się tylko numerem PESEL. Z kolei firmom, które nadal będą musiały posiadać NIP, od 1 lipca 2011 r. będzie on nadawany od ręki, a nie w drodze decyzji administracyjnej _ - poinformowały służby prasowe rządu.

W komunikacie zapewniono, że zmiany powinny skrócić i uprościć całą procedurę, która obecnie prowadzona jest na podstawie Ordynacji podatkowej.

Po zmianach osoba fizyczna będzie mogła na wszystkich dokumentach zamieszczać numer PESEL, po którym zostanie zidentyfikowana przez administrację podatkową. Oznacza to odejście od kilku identyfikatorów podatkowych, z których jednym jest identyfikator NIP.

Przyjęte założenia przewidują, że od 1 lipca 2011 r. ruszy Centralny Rejestr Podmiotów Krajowej Ewidencji Podatników (CRP KEP), którego działalność skróci obieg informacji w urzędach skarbowych i przyspieszy obsługę podatników.

_ Rejestr będzie zawierał dane ewidencyjne z rejestru PESEL, które będą wiążące dla administracji podatkowej. Usprawni to i przyspieszy rejestrację podmiotów gospodarczych i nadawanie NIP _ - pisze CIR.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/48/t86832.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/od;1;lipca;nie;musimy;wyrabiac;nip,185,0,747193.html) Od 1 lipca nie musimy wyrabiać NIP Będzie on potrzebny jedynie przedsiębiorcom. Pozostałym wystarczy numer PESEL.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/88/t115544.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/prawo/artykul/rzad;planuje;kolejne;ulatwienia;dla;przedsiebiorcow,165,0,716197.html) Rząd planuje kolejne ułatwienia dla przedsiębiorców Chodzi o ułatwienia w nadawaniu NIP i liberalizację koncesji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/36/t25636.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/ministerstwo;finansow;potwierdza;beda;zmiany;w;nip,76,0,715084.html) Ministerstwo Finansów potwierdza. Będą zmiany w NIP Resort finansów informuje, że numer będzie używany tylko przez firmy.
Tagi: nip, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, podatki, baza wiedzy, msp, czołówki, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz