Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
giełda
28.12.2018 10:04

Niższe składki ZUS dla małych firm. Zmiany od nowego roku

Tzw. mały ZUS, czyli ustawa wprowadzająca niższe składki ZUS dla najdrobniejszych przedsiębiorców, wejdzie w życie 1 stycznia 2019 r.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Artur Szczepanski/REPORTER)

- Dzięki niej osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, których roczne przychody nie przekraczają 30-krotności minimalnego wynagrodzenia będą mogły płacić proporcjonalną do przychodów składkę na ubezpieczenie społeczne, poinformowała minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

- Od 1 stycznia 2019 r. wchodzi tzw. mały ZUS dla najmniejszych firm. To rozwiązanie, które wiąże wysokość składki na ubezpieczenia społeczne z uzyskiwanym przychodem. Przedsiębiorca, którego roczne przychody nie przekraczają 30-krotności minimalnego wynagrodzenia, będzie płacił proporcjonalną do przychodów składkę na ubezpieczenie społeczne. Dzisiaj jest to ponad 1200 zł - powiedziała minister Emilewicz ISBnews i ISBnews.tv.

Dodała, że aby skorzystać z małego ZUS-u, przedsiębiorcy powinni zarejestrować się do ubezpieczeń społecznych z nowym kodem zawartym w rozporządzeniu ministra rodziny, pracy i polityki społecznej do dnia 8 stycznia 2019 r. W przeciwnym razie będą płacić obniżone składki dopiero od kolejnego roku.

Podkreśliła, że wprowadzając to rozwiązanie, po raz pierwszy od 1989 r. rząd zrywa z paradygmatem zryczałtowanego ZUS-u.

Zobacz także: Działalność nierejestrowa. Będzie można dorobić bez zakładania działalności gospodarczej

Emilewicz zwraca także uwagę, że mały ZUS, nie jest związany z początkiem prowadzenia działalności gospodarczej.

- Z tego rozwiązania można skorzystać, bez względu na długość życia firmy. I mamy nadzieję, że zrobią to również ci, którzy obecnie pozostają w tzw. szarej strefie. Warunkiem jednak jest prowadzenie przez 60 dni w roku poprzednim działalności gospodarczej - powiedziała minister.

Marek Knitter

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: giełda, wiadomości, podatki, baza wiedzy, msp, czołówki, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
28-12-2018

xyzPrzestańcie wstawiać takie durnowate tytuły. Niższy ZUS i owszem ale tylko dla tych, którzy w 2018 osiągnęli przychód, tak - PRZYCHÓD w kwocie … Czytaj całość

28-12-2018

księgowaKpiny z przedsiębiorców i kolejne oszustwo....o tym wie każdy, kto odróżnia przychód od dochodu...

28-12-2018

stmtych złodziei z po i psl powinno się ukarać za gnojenie przedsiębiorców za czasów "rządów" państwa teoretycznego i za ośmiorniczki. powinni oddać … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (325)