Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Niższe składki ZUS dla małych firm. Zmiany od nowego roku

325
Podziel się

Tzw. mały ZUS, czyli ustawa wprowadzająca niższe składki ZUS dla najdrobniejszych przedsiębiorców, wejdzie w życie 1 stycznia 2019 r.

Niższe składki ZUS dla małych firm. Zmiany od nowego roku
(Artur Szczepanski/REPORTER)
bDIyTRcl

- Dzięki niej osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, których roczne przychody nie przekraczają 30-krotności minimalnego wynagrodzenia będą mogły płacić proporcjonalną do przychodów składkę na ubezpieczenie społeczne, poinformowała minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

- Od 1 stycznia 2019 r. wchodzi tzw. mały ZUS dla najmniejszych firm. To rozwiązanie, które wiąże wysokość składki na ubezpieczenia społeczne z uzyskiwanym przychodem. Przedsiębiorca, którego roczne przychody nie przekraczają 30-krotności minimalnego wynagrodzenia, będzie płacił proporcjonalną do przychodów składkę na ubezpieczenie społeczne. Dzisiaj jest to ponad 1200 zł - powiedziała minister Emilewicz ISBnews i ISBnews.tv.

bDIyTRcn

Dodała, że aby skorzystać z małego ZUS-u, przedsiębiorcy powinni zarejestrować się do ubezpieczeń społecznych z nowym kodem zawartym w rozporządzeniu ministra rodziny, pracy i polityki społecznej do dnia 8 stycznia 2019 r. W przeciwnym razie będą płacić obniżone składki dopiero od kolejnego roku.

Podkreśliła, że wprowadzając to rozwiązanie, po raz pierwszy od 1989 r. rząd zrywa z paradygmatem zryczałtowanego ZUS-u.

Zobacz także: Działalność nierejestrowa. Będzie można dorobić bez zakładania działalności gospodarczej

bDIyTRct

Emilewicz zwraca także uwagę, że mały ZUS, nie jest związany z początkiem prowadzenia działalności gospodarczej.

- Z tego rozwiązania można skorzystać, bez względu na długość życia firmy. I mamy nadzieję, że zrobią to również ci, którzy obecnie pozostają w tzw. szarej strefie. Warunkiem jednak jest prowadzenie przez 60 dni w roku poprzednim działalności gospodarczej - powiedziała minister.

Marek Knitter

bDIyTRcu

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDIyTRcO
giełda
wiadomości
baza wiedzy
Źródło:
KOMENTARZE
(325)
xyz
2 lata temu
Przestańcie wstawiać takie durnowate tytuły. Niższy ZUS i owszem ale tylko dla tych, którzy w 2018 osiągnęli przychód, tak - PRZYCHÓD w kwocie 63000/rok tj. ok 5200/miesiąc. Teraz odejmijcie od tego - koszty uzyskania czyli materiały, lokal, media i całą resztę. To przepraszam - ile zostaje na "czysto"??? A gdzie podniesienie kwoty wolnej od podatku, tak obiecywanej przez ten złodziejski rząd??? Non stop tylko oszukiwanie ludzi.
księgowa
2 lata temu
Kpiny z przedsiębiorców i kolejne oszustwo....o tym wie każdy, kto odróżnia przychód od dochodu...
BHNJMKL
2 lata temu
ZŁODZIEJE!!! OD PRZYCHODU??? To rzeczywiście DUŻE ułatwienie... tylko dla kogo??? A VAT, a koszty? to dochodu zostaje 500 czy 800? dobroczyńcy... może... by was tak opodatkować na normalnych zasadach... a ulga? dla was jest 30 tysięcy, a dla nas? 0!
bDIyTRcP
Biedna Polska
2 lata temu
To robota tego bankstera w okularach. Najpierw walił nas w Banku, s teraz w całej Polsce
Rafałek
2 lata temu
Oszustwo a nie mały ZUS !!! Emilewicz stop kłamstwom !!!!!
...
Następna strona