Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Niższy ZUS dla nowych firm aż przez 5 lat. Tak proponuje PSL

0
Podziel się:

To jedna z największych bolączek prowadzenia raczkującego biznesu - mówi minister pracy, cytując młodych przedsiębiorców.

Niższy ZUS dla nowych firm aż przez 5 lat. Tak proponuje PSL
(Kancelaria Prezesa Rady Ministrów)

PSL proponuje, aby nowi przedsiębiorcy przez 5 lat - a nie przez 2 lata tak jak obecnie - płacili niższy ZUS. Według propozycji Stronnictwa, w ciągu tych 5 lat składka dla nowych firm wzrastałaby stopniowo. Pełna stawka obowiązywałaby dopiero w 6. roku działalności.

Minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślił na czwartkowej konferencji w Sejmie, że młodzi przedsiębiorcy pytani, co im dokucza najbardziej na początku ich działalności, w większości mówią o zbyt wysokich składkach na ZUS.

- To jest wielkie wyzwanie, które powoduje, że nie wszyscy, którzy chcą otworzyć własną firmę, od razu się decydują - mówił minister.

Zaznaczył, że kilka lat temu zostało wprowadzone "bardzo dobre" rozwiązanie polegające na wprowadzeniu niższej składki ZUS w okresie pierwszych dwóch lat działalności przedsiębiorcy, która wynosi ok. 170 zł. - Tylko po tych dwóch latach ona szybko winduje na ponad 700 zł - dodał.

Podstawę składki stanowi 30 proc. minimalnego wynagrodzenia, później jest to 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia. - Propozycja PSL w tych wyborach parlamentarnych polega na tym, by wydłużyć okres dojścia do pełnej stawki zusowskiej dla przedsiębiorców z 2 lat do 5. Dopiero w szóstym jest pełna stawka 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia - podkreślił Kosiniak-Kamysz.

Jak tłumaczył będzie to kroczące dochodzenie do pełnej stawki: - pierwsze 2 lata - 170 zł, 3. rok - ok. 300 zł, 4. rok - ok. 500 zł, 5. rok - ok. 600 zł, 6. rok - pełna stawka, czyli ok 700 zł.

Zdaniem polityka kroczące dojście do pełnej stawki zusowskiej to inwestycja w przedsiębiorczość i szansa na to, że firmy nie będą likwidowane po dwóch latach, gdy kończy się okres preferencyjnej stawki ZUS.

- Jeżeli ktoś utrzyma firmę przez 5 lat, to na pewno nie zrezygnuje z niej w kolejnym roku działalności - ocenił wiceszef PSL.

Według niego koszt propozycji w pierwszym roku wyniósłby 230 mln zł, a suma wydatków przez 4 lata - ok. 4 mld. - To jest realne dla budżetu państwa i budżetu funduszu ubezpieczeń społecznych. 2 mld zostają w kieszeni polskich firm w ciągu 4 lat - dodał.

Zobacz też: * *Ufasz ZUS-owi? Na "tak" jest mniej niż połowa Polaków

wiadomości
podatki
baza wiedzy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)