Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
PiS zastrasza przedsiębiorców. Tak twierdzi Nowoczesna

PiS zastrasza przedsiębiorców. Tak twierdzi Nowoczesna

Fot. East News/Andrzej Hulimka/REPORTER

Kary za wyłudzanie VAT proponowane przez rząd to wyraz bezsilności rządu i braku jakiegokolwiek pomysłu systemowego rozwiązania problemu - uważa Nowoczesna. Partia skrytykowała tym samym pomysły rządu znane od początku lipca.

Na początku lipca premier Beata Szydło wystąpiła ze swoimi ministrami: sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą i finansów Pawłem Szałamachą (dziś już poza rządem) na konferencji prasowej, gdzie poinformowała o planach zaostrzenia kar za wyłudzenia VAT. Rząd chce, by oszuści podatkowi szli za kratki nawet na 25 lat. Tak samo jak mordercy.

Jeśli szkody dla budżetu nie są duże, to kara za fałszowanie faktur nadal ma wynosić od sześciu miesięcy do ośmiu lat. Kary gwałtownie wzrosną wraz z wartością wyłudzeń. Jeśli szkoda dotyczy kwoty miliona złotych albo wyłudzenia będą stałym dochodem sprawcy, to grozić ma nie mniej niż trzy lata. Sąd nie będzie mógł też takiej kary zawiesić. Maksymalna sankcja ma wynieść 15 lat.

Za wielomilionowe nadużycia będzie można trafić za kratki od pięciu do 25 lat. - Państwo nie może być słabe wobec silnych, a silne wobec słabych - powiedział minister Ziobro. Przywoływał przy tym przykład emerytki z punktu ksero, która nie wystawiła paragonu na 2 grosze, za co została ukarana grzywną 300 zł, a na sprawcę wyłudzenia 3 mln nałożono 1,7 tys. zł kary.

Teraz do propozycji sprzed trzech miesięcy postanowiła się odnieść Nowoczesna. - To wyraz bezsilności rządu, jak też braku jakiegokolwiek pomysłu systemowego uniemożliwiającego wyłudzenia podatku VAT. Powszechnie wiadomym jest, że nie wysokość kary, ale jej nieuchronność może spowodować zmniejszenie przestępczości danego rodzaju - czytamy w rozesłanym do mediów oświadczeniu.

Nowoczesna nazywa pomysł, by różnicować odpowiedzialność karną w zależności od kwoty brutto faktur, kuriozalnym. "Przykładowo - posługując się pustą fakturą na kwotę 4 mln plus 23 proc. VAT, wartość brutto tej faktury to kwota 4,92 mln zł, w tym uszczuplenie VAT 920 tys. A więc zagrożone jest karą do lat 8. Natomiast wystawienie faktury na kwotę 5 mln plus 8 proc. VAT, wartość brutto tej faktury to 5,4 mln zł, w tym uszczuplenie VAT 400 tys. zł - a więc zagrożone jest karą do 25 lat pozbawienia wolności. Jak widzimy w przypadku nawet dwukrotnie niższych strat budżetu, mamy do czynienia z trzykrotnie większą karą" - czytamy.

Projekt Nowoczesna nazywa ewidentnym bublem prawnym, bardzo szkodliwym dla polskich przedsiębiorców.

Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
polis
2017-01-22 04:44
Dokładnie. Kary za okradanie podatnika należy zlikwidować i wolność wyłudzania VAT i wyprowadzania za granicę przywrócić
djma
2017-01-21 19:37

PiS zastrasza przedsiębiorców. Tak twierdzi Nowoczesna

konkubent i jego rura
gość
2016-10-21 12:34
p.Petru widzę że pańska partia nie wie co mówi , chcecie popierać anarchie ?
Pokaż wszystkie komentarze (24)