Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Nowe zasady zapłaty podatku za listopad

0
Podziel się:

W tym roku płaconego po raz pierwszy według nowych, korzystniejszych dla prowadzących działalność gospodarczą zasad.

Nowe zasady zapłaty podatku za listopad
(nyul/iStockphoto)
bFfDmgzV

Za kilka dni mija termin zapłaty podatku za listopad przez przedsiębiorców – w tym roku płaconego po raz pierwszy według nowych, korzystniejszych dla prowadzących działalność gospodarczą zasad.

W przyszłym tygodniu, 20 grudnia, mija termin zapłaty podatku za listopad. W tym roku, dzięki nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przedsiębiorcy rozliczający się z fiskusem za pomocą skali podatkowej (stawki 18% i 32%) oraz według 19-proc. stawki liniowej, zapłacą podatek według korzystniejszych zasad - nie muszą płacić w grudniu zaliczki za listopad w podwójnej wysokości.

Do tej pory przedsiębiorcy płacili do 20 grudnia podatek i za listopad, i na poczet podatku za grudzień – wysokość listopadowej zaliczki na podatek mnożona była razy dwa. Taka sytuacja mogła stanowić duże zagrożenie dla płynności finansowej firmy, szczególnie wtedy, gdy grudniowy dochód był znacznie mniejszy niż w listopadzie.Podatek za grudzień do zapłaty w styczniu

bFfDmgzX

Od tego roku za miesiące styczeń – listopad osoby prowadzące działalność gospodarczą płacą zaliczki na podatek dochodowy na dotychczasowych zasadach, czyli do 20 dnia każdego miesiąca. Kwota listopadowej zaliczki nie będzie już jednak mnożona razy dwa, tylko adekwatna do wysokości osiągniętego w listopadzie dochodu.

W inny sposób przedsiębiorcy zapłacą natomiast zaliczkę na podatek dochodowy za grudzień. Mogą to zrobić na dwa sposoby: albo zapłacić podatek za grudzień do 20 stycznia następnego roku, albo do 20 stycznia złożyć zeznanie roczne i w tym samym czasie rozliczyć się z fiskusem już z całego, rocznego podatku. To drugie rozwiązanie będzie się opłacać przedsiębiorcom, którzy spodziewają się nadpłaty rocznego podatku.

Załóżmy, że przedsiębiorca na skali podatkowej korzysta z popularnej ulgi prorodzinnej i jednocześnie na koniec roku wspólnie rozlicza się z małżonkiem nieosiągającym dochodu – niepracującym zawodowo z powodu opieki na dwójką dzieci. Oznacza to, że jego nadpłata za 2012 r. wyniesie ok. 2 780 zł (odliczenie ulgi na każde dziecko plus dodatkowa kwota wolna od podatku)
.

| Nowe rozwiązania dotyczą również przedsiębiorców, którzy wpłacają zaliczki kwartalnie. W ich przypadku zaliczki należy płacić do 20 dnia każdego miesiąca następującego po kwartale, za który wpłacana jest zaliczka, natomiast zaliczkę za IV kwartał, podobnie jak w przypadku zaliczek miesięcznych, należy zapłacić do 20 stycznia następnego roku lub do tego czasu złożyć roczne zeznanie i rozliczyć się już z podatku za cały rok. |
| --- |

bFfDmgAd

A w jakich sytuacjach będzie się bardziej opłacało wpłacić do 20 stycznia zaliczkę na podatek za grudzień, a z rocznego podatku rozliczyć się do końca kwietnia następnego roku podatkowego? Prowadzącym działalność gospodarczą z niedopłatą, którzy w ten sposób mogą wstrzymać się z uiszczeniem _ długu _ przez kolejne trzy miesiące.

Niedopłata może wystąpić na przykład w przypadku przedsiębiorców rozliczających się z fiskusem za pomocą zaliczek uproszczonych czy w przypadku osób, które oprócz dochodów z działalności gospodarczej (opodatkowanych skalą podatkową) zarabiają także na etacie. W takiej sytuacji może się okazać, że połączone na koniec roku dochody z działalności i etatu przekraczają pierwszy próg podatkowy, przez co przedsiębiorca musi dopłacić podatek obliczony według wyższej, 32-proc. stawki podatkowej.

Czytaj więcej w Money.pl
Zaliczka na podatek dochodowy. Uważaj na zmiany Od 2012 roku zmieniają się zasady wyliczania i opłacania zaliczki za ostatni miesiąc lub kwartał.
Jak obliczyć zaliczkę na podatek dochodowy Obowiązek związany z ustaleniem i odprowadzeniem odpowiednich kwot ciąży na płatnikach podatku. Najczęściej są to pracodawcy.
bFfDmgAy
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)