Notowania

Nowy PIT najwcześniej w 2013 roku

Nie ma szans, aby w przyszłym roku przestały obowiązywać ustawy o PIT i CIT.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Tiago Estima/Dreamstime.com)

Nie ma szans, aby w przyszłym roku przestały obowiązywać ustawy o PIT i CIT. Realnie najwcześniej może to nastąpić dopiero w 2013 roku.

W wywiadzie dla _ Rzeczpospolitej _ wiceminister finansów Maciej Grabowski zapowiedział, że resort finansów planuje wprowadzenie ustaw, które mają zastąpić obecne o PIT i CIT. Jedna dotyczyłaby dochodów z działalności osobistej, druga natomiast odnosiłaby się do działalności gospodarczej.

Jak jednak ustalił Money.pl obecnie w resorcie finansów trwają dopiero prace koncepcyjne nad projektami tych rozwiązań.

_ - W tym roku możemy się spodziewać co najwyżej projektów takich ustaw _ - wyjaśnia Maria Hiż z biura prasowego ministerstwa finansów.

Oznacza to, że w tym roku na pewno nowe przepisy nie zaczną obowiązywać. Projekty ustaw muszą być bowiem zaakceptowane przez inne ministerstwa, następnie musi przyjąć je rząd. Dopiero wtedy trafiają one do Sejmu, gdzie prace nad nimi rozpoczną posłowie w komisjach sejmowych. Po ich pozytywnym zakończeniu projekt jest poddawany pod głosowanie najpierw posłów, a potem senatorów.

Jeżeli zostaną one uchwalone podpisać musi je prezydent. Gdyby nowe przepisy miały wejść w życie od przyszłego roku cały ten proces musiałby się zakończyć do 30 listopada tego roku.

Jest także mało prawdopodobne, by nowe ustawy mogły wejść w życie w kolejnym roku. Należy pamiętać, że w 2011 roku czekają nas wybory parlamentarne, a to - jak pokazuje doświadczenie - nie jest czas, gdy politycy są zainteresowani fundamentalnymi zmianami. Tak więc pierwszym realnym terminem, od którego mogłyby obowiązywać nowe ustawy jest 2013 rok.

* [ Ministerstwo Finansów ciągle chce zabrać OFE a dać ZUS ]( http://www.money.pl/banki/poradniki/artykul/ministerstwo;finansow;ciagle;chce;zabrac;ofe;a;dac;zus,65,0,573761.html )
* [ PIT 2009: Zmniejsz podatek dzięki odliczeniu internetu ]( http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/pit;2009;zmniejsz;podatek;dzieki;odliczeniu;internetu,165,0,580517.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: zmiany w podatkach, podatki, pit, cit, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, baza wiedzy, najważniejsze, msp, czołówki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz