Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Obniżka PIT dla małych firm z 19 do 15 proc. bez poparcia PiS. Projekt Kukiz'15 skazany na porażkę

Wcześniej z pomysłem wyrównania szans niedużych spółek kapitałowych i firm, które mają inną formę prawną, wystąpiła Nowoczesna, ale projekt przepadł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Wojciech Pacewicz)
Ze stawki 15 proc. będą korzystać tylko małe spółki kapitałowe.

Na obniżeniu stawki podatku CIT z 19 do 15 proc. skorzystały nieduże spółki kapitałowe, ale rząd nie zgadza się, by taka sama obniżka objęła także zwykłe firmy, które płacą podatek liniowy. Zgłoszony przez Kukiz'15 projekt w tej sprawie nie znalazł uznania rządu i ma małe szanse na powodzenie.

Wcześniej z pomysłem wyrównania szans niedużych spółek kapitałowych i firm, które mają inną formę prawną, wystąpiła Nowoczesna, ale projekt przepadł za sprawą posłów PiS. Teraz próbę obniżenia podatku liniowego dla małych firm podjął Kukiz'15.

- Tak samo jak nieprzyzwoite jest przemycać niemal połowę wynagrodzenia ministra w premiach, tak samo nieprzyzwoite jest łupienie obywateli wysokimi podatkami - powiedział we wtorek w Sejmie poseł Paweł Grabowski, który przedstawiał projekt obniżający PIT dla małych firm z 19 do 15 proc.

Wideo: rachunek od państwa. Na co idą twoje podatki?

Projekt ugrupowania Pawła Kukiza przewiduje niższą stawkę PIT dla małych podatników oraz tych, którzy rozpoczynają działalność gospodarczą. Tak jak w przypadku obniżonego CIT, za warunkiem uznania firmy za małą byłoby osiąganie rocznego dochodu ze sprzedaży z VAT poniżej 1,2 mln euro, czyli ok. 5 mln zł.

Nadzieje na uchwalenie pomysłu ruchu Kukiz'15, który ostatnio wspólnie z PiS wziął udział w obsadzaniu nowej Krajowej Rady Sądownictwa, są jednak niewielkie. Posłowie rządzącej partii zgłosili wniosek o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu. Głosowanie odbędzie się podczas kolejnego posiedzenia Sejmu, które zaplanowano na 20 marca.

Tagi: podatek liniowy, wiadomości, gospodarka, podatki, baza wiedzy, gospodarka polska, najważniejsze, msp, czołówki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
07-03-2018

JaqPewnie że tak, trzeba łupić frajerów,żeby było na PISowskich darmozjadów i szkodników,na premie za nieudolność,na kiełbachę wyborczą,na kolejne pseudo … Czytaj całość

08-03-2018

GttbhhhhyJa się nie dziwię. Zabrakło by im na nagrody dla ciężko pracujących ministrów.

18-03-2018

prawdate 15% od citu były dla firm których praktycznie nie ma to typowy przykład propagandy. Obniżenie pit na 15% bylo by katastrofą dla tego złodziejskiego … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (14)