Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Obniżka PIT dla małych firm z 19 do 15 proc. bez poparcia PiS. Projekt Kukiz'15 skazany na porażkę

Obniżka PIT dla małych firm z 19 do 15 proc. bez poparcia PiS. Projekt Kukiz'15 skazany na porażkę

Ze stawki 15 proc. będą korzystać tylko małe spółki kapitałowe. Fot. PAP/Wojciech Pacewicz
Ze stawki 15 proc. będą korzystać tylko małe spółki kapitałowe.

Na obniżeniu stawki podatku CIT z 19 do 15 proc. skorzystały nieduże spółki kapitałowe, ale rząd nie zgadza się, by taka sama obniżka objęła także zwykłe firmy, które płacą podatek liniowy. Zgłoszony przez Kukiz'15 projekt w tej sprawie nie znalazł uznania rządu i ma małe szanse na powodzenie.

Wcześniej z pomysłem wyrównania szans niedużych spółek kapitałowych i firm, które mają inną formę prawną, wystąpiła Nowoczesna, ale projekt przepadł za sprawą posłów PiS. Teraz próbę obniżenia podatku liniowego dla małych firm podjął Kukiz'15.

- Tak samo jak nieprzyzwoite jest przemycać niemal połowę wynagrodzenia ministra w premiach, tak samo nieprzyzwoite jest łupienie obywateli wysokimi podatkami - powiedział we wtorek w Sejmie poseł Paweł Grabowski, który przedstawiał projekt obniżający PIT dla małych firm z 19 do 15 proc.

Wideo: rachunek od państwa. Na co idą twoje podatki?

Projekt ugrupowania Pawła Kukiza przewiduje niższą stawkę PIT dla małych podatników oraz tych, którzy rozpoczynają działalność gospodarczą. Tak jak w przypadku obniżonego CIT, za warunkiem uznania firmy za małą byłoby osiąganie rocznego dochodu ze sprzedaży z VAT poniżej 1,2 mln euro, czyli ok. 5 mln zł.

Nadzieje na uchwalenie pomysłu ruchu Kukiz'15, który ostatnio wspólnie z PiS wziął udział w obsadzaniu nowej Krajowej Rady Sądownictwa, są jednak niewielkie. Posłowie rządzącej partii zgłosili wniosek o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu. Głosowanie odbędzie się podczas kolejnego posiedzenia Sejmu, które zaplanowano na 20 marca.

Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
aaddeee
2018-03-22 14:48
KUKIZ = koalicjant PIS !!!!! A jak co do czego, to PIS ma ich w 4 literach :)
prawda
2018-03-18 09:04
te 15% od citu były dla firm których praktycznie nie ma to typowy przykład propagandy. Obniżenie pit na 15% bylo by katastrofą dla tego złodziejskiego rządu bo odcięło go od finasowania swoich fanaberii
witti
2018-03-17 13:04
PiS jak było w opozycji, złożyło projekt podwyższający kwotę wolną od podatku, PO wtedy to zablokowało. Jak wygrało PiS w 2015, to PO złożyło projekt, żeby podwyższyć kwotę wolną od podatku, to wtedy PiS zablokował.
Smutna prawda jest taka, że Polacy mało się interesują innymi partiami niż PiS i PO. Te 2 partie czasem pod publiczkę ubolewały nad wysokością podatków w Polsce, ale jak same rządzą, to żadnych podatków nie obniżają, a nawet wymyślają nowe.
Pokaż wszystkie komentarze (14)