Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Obniżka PIT dla małych firm z 19 do 15 proc. bez poparcia PiS. Projekt Kukiz'15 skazany na porażkę

14
Podziel się:

Wcześniej z pomysłem wyrównania szans niedużych spółek kapitałowych i firm, które mają inną formę prawną, wystąpiła Nowoczesna, ale projekt przepadł.

Ze stawki 15 proc. będą korzystać tylko małe spółki kapitałowe.
Ze stawki 15 proc. będą korzystać tylko małe spółki kapitałowe. (PAP/Wojciech Pacewicz)
bEJKTcKt

Na obniżeniu stawki podatku CIT z 19 do 15 proc. skorzystały nieduże spółki kapitałowe, ale rząd nie zgadza się, by taka sama obniżka objęła także zwykłe firmy, które płacą podatek liniowy. Zgłoszony przez Kukiz'15 projekt w tej sprawie nie znalazł uznania rządu i ma małe szanse na powodzenie.

Wcześniej z pomysłem wyrównania szans niedużych spółek kapitałowych i firm, które mają inną formę prawną, wystąpiła Nowoczesna, ale projekt przepadł za sprawą posłów PiS. Teraz próbę obniżenia podatku liniowego dla małych firm podjął Kukiz'15.

- Tak samo jak nieprzyzwoite jest przemycać niemal połowę wynagrodzenia ministra w premiach, tak samo nieprzyzwoite jest łupienie obywateli wysokimi podatkami - powiedział we wtorek w Sejmie poseł Paweł Grabowski, który przedstawiał projekt obniżający PIT dla małych firm z 19 do 15 proc.

bEJKTcKv
Zobacz także: Wideo: rachunek od państwa. Na co idą twoje podatki?

Projekt ugrupowania Pawła Kukiza przewiduje niższą stawkę PIT dla małych podatników oraz tych, którzy rozpoczynają działalność gospodarczą. Tak jak w przypadku obniżonego CIT, za warunkiem uznania firmy za małą byłoby osiąganie rocznego dochodu ze sprzedaży z VAT poniżej 1,2 mln euro, czyli ok. 5 mln zł.

Nadzieje na uchwalenie pomysłu ruchu Kukiz'15, który ostatnio wspólnie z PiS wziął udział w obsadzaniu nowej Krajowej Rady Sądownictwa, są jednak niewielkie. Posłowie rządzącej partii zgłosili wniosek o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu. Głosowanie odbędzie się podczas kolejnego posiedzenia Sejmu, które zaplanowano na 20 marca.

bEJKTcKW
wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(14)
aaddeee
4 lata temu
KUKIZ = koalicjant PIS !!!!! A jak co do czego, to PIS ma ich w 4 literach :)
prawda
4 lata temu
te 15% od citu były dla firm których praktycznie nie ma to typowy przykład propagandy. Obniżenie pit na 15% bylo by katastrofą dla tego złodziejskiego rządu bo odcięło go od finasowania swoich fanaberii
witti
4 lata temu
PiS jak było w opozycji, złożyło projekt podwyższający kwotę wolną od podatku, PO wtedy to zablokowało. Jak wygrało PiS w 2015, to PO złożyło projekt, żeby podwyższyć kwotę wolną od podatku, to wtedy PiS zablokował. Smutna prawda jest taka, że Polacy mało się interesują innymi partiami niż PiS i PO. Te 2 partie czasem pod publiczkę ubolewały nad wysokością podatków w Polsce, ale jak same rządzą, to żadnych podatków nie obniżają, a nawet wymyślają nowe.
bEJKTcKX
wiedźma na sa...
4 lata temu
Morawiecki, oby ci bachory zdechły.
Numizmata
4 lata temu
Ja z kolei plecam inwestycje na Hot forex