Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Jednolity Plik Kontrolny to nowe obowiązki dla firm. Co to oznacza dla małych i średnich przedsiębiorców?

6
Podziel się:
Jednolity Plik Kontrolny to nowe obowiązki dla firm. Co to oznacza dla małych i średnich przedsiębiorców?
(Bartosz Krupa/East News)

Od 1 stycznia 2017 roku mali i średni przedsiębiorcy będą zobowiązani wysyłać co miesiąc fiskusowi dane na temat ewidencji zakupu i sprzedaży VAT – w ramach Jednolitego Pliku Kontrolnego. Jeśli tego nie zrobią, muszą się liczyć z karami. Od lipca tego roku obowiązek przesyłania danych spoczywa już na dużych firmach.

Jednolity Plik Kontrolny (JPK) to w praktyce zbiór danych, które mają być przetwarzane na potrzeby organów skarbowych. Analizą, kontrolą i ich obróbką zajmować się będą specjalnie do tego wyznaczeni urzędnicy. Według informacji z Ministerstwa Finansów, może to być nawet ok. 60 tys. pracowników.

wiadomości
podatki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(6)
Ilona
7 lat temu
W firmie, w której pracuję nie ma jeszcze obowiązku składania jednolitego pliku kontrolnego, ale to nie przeszkodziło właścicielowi w tym, żeby zaopatrzyć się już w nowe oprogramowanie do jego wypełniania. Jest to symfonia 2.0 i byłam zaskoczona jak prosto się to robi w tym programie. Obsługa naprawdę nie sprawia żadnego problemu. No i przy gwarancji przynajmniej jest pewność, że forma pliku będzie zawsze aktualna.
Gucio
8 lat temu
Te pliki są tak skonstruowane, żeby nie dało się przekazać poprawnych danych. Dotyczy to zwłaszcza pliku faktur. Żeby ten plik był poprawny każda większa firma musiałaby chyba zatrudnić wszystkich Chińczyków, którzy na okrągło czytaliby przepisy, i "ptaszkowali" każdą z faktur odpowiadając tak/nie na pytania ministra. Jak się temu przyglądam to to nawet nie jest śmieszne, to jest po prostu żałosne.
Wacio
8 lat temu
A minister już dostarczył jakieś "narzędzie" które umożliwi wysłanie takich plików? Bo przygotować je to jedno a przesłać to już zupełnie inna bajka. Ciekawy jestem ile firm z tych które teraz są zobowiązane do wysłania wysłało te pliki. Ostatnie dane jakie widziałem to było 421 firm na 3500 i od tego czasu jakoś cicho.
Komuch
8 lat temu
Te i inne przepisy narzucające firmom kajdany to narzędzia potrzebne rządzącym do eliminowania nieposłusznych firm, zastraszania ich i zmuszania do zmian pod dyktando rządzących. Juz wielu małych przedsiębiorców zastanawia sie nad rezygnacją, przecież tak dobrze sie maja tetaz Praciwnicy a bedzie jeszcze lepiej. Zadusić wszystkich prywaciarzy, niech żyje Komuna! Po co było walczyć przez te 70lat, od tetaz mamy znowu komunizm. Stalin dałby order naszemu rządowi.
Jan Osik
8 lat temu
Pora na szarą STREFĘ MOCY....