Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Od każdego wpisu składka zdrowotna

Działalność prowadzona na podstawie jednego wpisu do Ewidencji Działalności Gospodarczej rodzi obowiązek zapłaty jednej składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)

Działalność prowadzona na podstawie jednego wpisu do Ewidencji Działalności Gospodarczej rodzi obowiązek zapłaty jednej składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Jak wyjaśniło Ministerstwo Zdrowia, dla powstania obowiązku opłacania składki zdrowotnej ma znaczenie forma prowadzonej działalności, a nie jej przedmiot, określony na podstawie Polskiej Klasyfikacji Działalności.

Składka z każdej działalności

W przypadku, gdy ubezpieczony uzyskuje przychody z więcej niż jednego tytułu do objęcia obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego - składka opłacana jest z każdego z tych tytułów odrębnie.

ZOBACZ TAKŻE:

Nowa wersja PŁATNIKAOznacza to, że jeżeli ubezpieczony osiąga przychody z więcej niż jednego tytułu, z którego wynika obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego, na przykład osoba będąca pracownikiem będzie również prowadzić działalność gospodarczą, składkę opłaca od każdego z tych tytułów odrębnie - wyjaśnia ministerstwo.

Rodzaj działalności a składka zdrowotna

Ust. 3 art. 8 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych natomiast stanowi, że jeżeli ubezpieczony prowadzący działalność pozarolniczą uzyskuje przychody z więcej niż jednego z rodzajów działalności określonych w ust. 5 tegoż artykułu, składka na ubezpieczenie zdrowotne jest *opłacana odrębnie od każdego rodzaju działalności. *

Jak tłumaczy ministerstwo - ustęp 5 precyzuje, jaką działalność uznaje się w rozumieniu ustawy za działalność pozarolniczą.
Ma to znaczenie dla spełnienia wymogów określonych przepisami ust. 3 i 4, które wskazują, jak odprowadzać składkę od przychodów z działalności pozarolniczej w szczególności, gdy osiągany jest więcej niż jeden przychód z takiej działalności.
Przepis art. 8 ust. 5 pkt 9 wymienia pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzoną na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych.

Interpretacja resortu zdrowia

Z powyższych przepisów wynika, że jeżeli przedsiębiorca prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą w różnych formach, to oznacza, iż powstaje zbieg tytułów uzyskania przychodów, a obowiązek odprowadzenia składki na ubezpieczenie zdrowotne powstanie z chwilą, gdy przedsiębiorca przychody te osiągnie z obu tych tytułów.

Jeżeli natomiast przedsiębiorca, będący osobą fizyczną, prowadzi działalność gospodarczą na podstawie jednego wpisu do Ewidencji Działalności Gospodarczej to mamy do czynienia z jedną formą prowadzenia działalności gospodarczej, a zatem uzyskuje on przychody z jednego tytułu, co oznacza, że składka na ubezpieczenie zdrowotne opłacana jest tylko z tego tytułu.

Źródło: www.mz.gov.pl

Tagi: zdrowotne, wiadomości, podatki, baza wiedzy, msp, czołówki, zarzadzanie
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz