Notowania

auto w firmie
17.10.2012 14:04

Odliczanie VAT od aut osobowych ma się zmienić

Resort finansów chce od 1 stycznia 2014 r. wprowadzić jednolite zasady odliczania VAT-u od pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony.

Podziel się
Dodaj komentarz
(alonzo76ok/CC/Flickr)

Resort finansów chce od 1 stycznia 2014 r. wprowadzić jednolite zasady odliczania VAT-u od aut osobowych i samochodów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t oraz paliw i innych wydatków eksploatacyjnych dotyczących tych pojazdów - poinformował wiceminister finansów.

Maciej Grabowski dodał, że proponowane zmiany zlikwidują odmienne traktowanie samochodów osobowych i samochodów z tzw. _ kratką . - Od 2014 r. wskutek wygaśnięcia obecnej derogacji od przepisów unijnych doszłoby do zróżnicowania podatkowego między samochodami osobowymi a pojazdami, które nie są samochodami osobowymi, ale funkcjonalnie są niemal identyczne jak samochody osobowe (w szczególności dotyczyłoby to samochodów z tzw. "kratką"). Sytuacja taka nie tylko w sposób sztuczny wpłynęłaby na kształt rynku tego rodzaju pojazdów w Polsce, lecz również uniemożliwiłaby racjonalną kontrolę wykorzystania tych pojazdów do celów działalności gospodarczej _ - stwierdził Grabowski.

Wiceminister finansów poinformował, że w celu uniknięcia niepożądanych efektów MF zamierza wystąpić do Komisji Europejskiej z wnioskiem o kolejną derogację umożliwiającą określenie nowych zasad odliczania podatku VAT przy nabyciu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych (w tym samochodów z _ kratką _), paliw oraz innych wydatków eksploatacyjnych do tych pojazdów.

_ - Realizacja tego wniosku zlikwidowałaby ewentualne odmienne traktowanie samochodów osobowych i samochodów z "kratką". Na szczególnych zasadach pozostawiono by zasadniczo jedynie niektóre pojazdy specjalne oraz pojazdy przeznaczone głównie do przewozu towarów _ - podkreślił Grabowski.

_ - Dla pojazdów objętych przyszłą derogacją nowy limit odliczeń wyniósłby 50 proc. kwoty podatku naliczonego, obecnie wynosi on 60 proc., a limit kwotowy ograniczenia w odliczaniu wzrósłby z 6 tys. zł do 8 tys. zł. Konsekwentnie do przyjętych założeń planuje się wprowadzenie możliwości dokonania 50 proc. odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu paliw wykorzystywanych do napędu tych pojazdów oraz pozostałych wydatków związanych z ich eksploatacją _ - dodał.

Resort finansów planuje wprowadzić zmiany od 1 stycznia 2014 roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Odliczenie VAT może być bezpieczniejsze. Za 21 złotych W przypadku gdy przedsiębiorca ma wątpliwości, np. co do rzetelności swojego kontrahenta może sprawdzić jego status jako podatnika VAT.
Rejestracja podatnika VAT - kiedy jest konieczna? Nakaz rejestracji jako podatnicy VAT mają tylko ci przedsiębiorcy, którzy zamierzają prowadzić sprzedaż towarów lub usług ze ściśle określonej grupy lub przekroczą ustawowy limit.
Rząd wycofuje się z części zmian w VAT Resort finansów zrezygnował z planowanej podwyżki VAT na dania gotowe oraz z podniesienia limitu prezentów o małej wartości.
Tagi: auto w firmie, vat, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, podatki, baza wiedzy, msp, czołówki
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz