Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Firmy wciąż bez szans na odzyskanie VAT od paliwa za lata 2014-2015. Jest wyrok NSA

24
Podziel się:

Jak przekonywał podatnik, w decyzji Rady UE nie ma ani słowa na temat samochodów osobowych, dlatego wyłączenie tego typu pojazdów z przepisów umożliwiających odliczenie 50 proc. VAT było niezgodne z decyzją Rady UE.

Firmy wciąż bez szans na odzyskanie VAT od paliwa za lata 2014-2015. Jest wyrok NSA
(Piotr Jedzura/REPORTER)

Tysiące przedsiębiorców nie mogło odliczyć VAT od paliwa od aut firmowych od kwietnia 2014 do czerwca 2015 roku, bo rząd czasowo wyłączył taką możliwość. W środę Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że miał do tego prawo, co oznacza, że firmy praktycznie nie mają szans na odzyskanie zapłaconego podatku.

1 kwietnia 2014 roku wprowadzono nowe zasady odliczania VAT od samochodów firmowych - w przypadku aut wykorzystywanych wyłącznie do celów prowadzenia działalności gospodarczej można było odliczać cały VAT, ale gdy pojazd służył także do celów prywatnych, to odliczenie wynosi 50 proc. naliczonej kwoty VAT.

Przepisy o możliwości odliczenia VAT nie objęły jednak wydatków na paliwo do samochodów osobowych wykorzystywanych do działalności gospodarczej. Przepisy umożliwiające odliczanie połowy VAT od osobówek weszły w życie dopiero 1 lipca 2015 r. Oznacza to, że przez ponad rok przedsiębiorcy nie mogli w ogóle odliczać VAT od paliwa, jeśli w firmie użytkowali osobówkę.

Jak pisze "Rzeczpospolita", część przedsiębiorców postanowiła poskarżyć się na te przepisy do sądów administracyjnych, ale bezskutecznie. Teraz sprawą po raz pierwszy zajął się Naczelny Sąd Administracyjny, ale jego wyrok praktycznie pogrzebał nadzieje przedsiębiorców na odliczenie zapłaconego podatku.

Przedsiębiorca, który wystąpił do NSA, przekonywał, że polski ustawodawca nie miał prawa wyłączyć samochodów osobowych z odliczenia VAT od paliwa i powołał się na decyzję Rady UE z końca 2013 roku, umożliwiającą rządowi - na zasadzie odstępstwa od unijnego prawa - ograniczenie odliczania VAT do 50 proc.

Jak przekonywał podatnik, w decyzji Rady UE nie ma ani słowa na temat samochodów osobowych, dlatego wyłączenie tego typu pojazdów z przepisów umożliwiających odliczenie 50 proc. VAT było niezgodne z decyzją Rady UE.

NSA nie zgodził się jednak z tym argumentem i zwrócił uwagę, że możliwości odliczania VAT od samochodów osobowych nie było ani w ustawie o VAT z 1993 r., ani tej z 2004 r. Sędzia NSA Bartosz Wojciechowski stwierdził, że z tytułu unijnej klauzuli stałości Polska była upoważniona do utrzymania ograniczeń w zakresie odliczenia VAT.

Oprac. Jacek Bereźnicki

wiadomości
gospodarka
podatki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(24)
hORnET
6 lat temu
Tzw państwo zabiera z każdej zarobionej zł 60%. To tylko z wypłaty resztę kradnie przy wszystkich zakupach począwszy od chleba a kończąc na domach i samochodach, Polacy wykształcili mechanizmy obronne przed takim działaniem które ciągle są udoskonalane. Nie dajcie się okradać takiemu państwu. Róbcie wszystko by płacić mniej złodziejskiemu państwu. Nawet chłopi pańszczyźniani płacili mniej podatków.
adier
6 lat temu
I bardzo dobrze! Polscy "przedsiębiorcy" zdecydowanie przesadzają, byłem świadkiem jak jeden z nich brał fakturę w Leroy Merlin na korę do ogródka - żenada, gorsza od akcji z karpiem w lidlu... I jeszcze się uśmiechał bo to przecież on ma NIP...
fds
6 lat temu
Kupuj paliwo na lewo, bez VAT. W podlaskim dziennie znajomi kursują pod granicę z RU. Rekordzista potrafił przewieźć 2800 L ON w jeden dzień w karnistrach 50L.
Zdzisława
6 lat temu
549dobrze ze w polsce sa jeszcze promocje ktore potrafia oderwac sie od codziennosci, dostałam od koleżanki info, że mają 5000 sztuk ow.ly/hFLD307jvdj, kocham takie promocje
Karolina
6 lat temu
164szukasz jeszcze prezentu dla dzieciaczków? osatnio jest fajna promocja na swiezaki, najlepszy prezent na swieta, tylko 5000 sztuk, ow.ly/hFLD307jvdj, sama radość!
...
Następna strona