Notowania

wiadomości
22.12.2016 09:58

Firmy wciąż bez szans na odzyskanie VAT od paliwa za lata 2014-2015. Jest wyrok NSA

Jak przekonywał podatnik, w decyzji Rady UE nie ma ani słowa na temat samochodów osobowych, dlatego wyłączenie tego typu pojazdów z przepisów umożliwiających odliczenie 50 proc. VAT było niezgodne z decyzją Rady UE.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Piotr Jedzura/REPORTER)

Tysiące przedsiębiorców nie mogło odliczyć VAT od paliwa od aut firmowych od kwietnia 2014 do czerwca 2015 roku, bo rząd czasowo wyłączył taką możliwość. W środę Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że miał do tego prawo, co oznacza, że firmy praktycznie nie mają szans na odzyskanie zapłaconego podatku.

1 kwietnia 2014 roku wprowadzono nowe zasady odliczania VAT od samochodów firmowych - w przypadku aut wykorzystywanych wyłącznie do celów prowadzenia działalności gospodarczej można było odliczać cały VAT, ale gdy pojazd służył także do celów prywatnych, to odliczenie wynosi 50 proc. naliczonej kwoty VAT.

Przepisy o możliwości odliczenia VAT nie objęły jednak wydatków na paliwo do samochodów osobowych wykorzystywanych do działalności gospodarczej. Przepisy umożliwiające odliczanie połowy VAT od osobówek weszły w życie dopiero 1 lipca 2015 r. Oznacza to, że przez ponad rok przedsiębiorcy nie mogli w ogóle odliczać VAT od paliwa, jeśli w firmie użytkowali osobówkę.

Jak pisze "Rzeczpospolita", część przedsiębiorców postanowiła poskarżyć się na te przepisy do sądów administracyjnych, ale bezskutecznie. Teraz sprawą po raz pierwszy zajął się Naczelny Sąd Administracyjny, ale jego wyrok praktycznie pogrzebał nadzieje przedsiębiorców na odliczenie zapłaconego podatku.

Przedsiębiorca, który wystąpił do NSA, przekonywał, że polski ustawodawca nie miał prawa wyłączyć samochodów osobowych z odliczenia VAT od paliwa i powołał się na decyzję Rady UE z końca 2013 roku, umożliwiającą rządowi - na zasadzie odstępstwa od unijnego prawa - ograniczenie odliczania VAT do 50 proc.

Jak przekonywał podatnik, w decyzji Rady UE nie ma ani słowa na temat samochodów osobowych, dlatego wyłączenie tego typu pojazdów z przepisów umożliwiających odliczenie 50 proc. VAT było niezgodne z decyzją Rady UE.

NSA nie zgodził się jednak z tym argumentem i zwrócił uwagę, że możliwości odliczania VAT od samochodów osobowych nie było ani w ustawie o VAT z 1993 r., ani tej z 2004 r. Sędzia NSA Bartosz Wojciechowski stwierdził, że z tytułu unijnej klauzuli stałości Polska była upoważniona do utrzymania ograniczeń w zakresie odliczenia VAT.

Oprac. Jacek Bereźnicki

Tagi: wiadomości, gospodarka, podatki, baza wiedzy, gospodarka polska, najważniejsze, msp, czołówki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
22-12-2016

hgtrParę lat temu przeniosłem firmę do Czech . To było moje pierwsze rozliczenie kosztów paliwa podczas przeglądania faktur stwierdziłem że faktury na … Czytaj całość

22-12-2016

NesI to ma być państwo prawa ? To w końcu można odliczyć czy nie można ? Wszystkie przepisy można "czasowo" wyłączyć, tak jak to właśnie zrobił … Czytaj całość

22-12-2016

konarekjak zwykle w Polsce pieprzony dziki kraj !!!

Rozwiń komentarze (24)