Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Odsetki od dotacji unijnych muszą być opodatkowane

0
Podziel się:

Zwolnione z opodatkowania jest samo unijne dofinansowanie, odsetki już nie - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Odsetki od dotacji unijnych muszą być opodatkowane
(Marlee90/iStockphoto)

Zwolnione z opodatkowania jest samo unijne dofinansowanie, odsetki już nie - orzekł we wtorek Naczelny Sąd Administracyjny.

Wyrok dotyczy funduszu poręczeniowego, który udziela poręczeń kredytów i pożyczek dla małych i średnich przedsiębiorców w ramach realizacji Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury w latach 2007-2013. Środki na te poręczenia pochodzą ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Przed udzieleniem poręczenia fundusz deponuje je na lokatach bankowych.

Fundusz spytał Izbę Skarbową w Bydgoszczy, czy ma płacić podatek od środków unijnych, a także od odsetek od lokat bankowych. Izba odpowiedziała, że środki unijne przeznaczone na realizację programów operacyjnych są zwolnione z opodatkowania jako tzw. dotacje rozwojowe. Natomiast odsetki od zdeponowania tych dotacji na lokacie bankowej są przychodem, który nie jest zwolniony od podatku.

Spółka zaskarżyła tę interpretację do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie, ale ten w lipcu 2011 r. oddalił jej skargę. Potwierdził, że środki pieniężne pochodzące z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej, przeznaczone na realizację programów operacyjnych, są wolne od podatku, ale przychód z odsetek na rachunkach bankowych nie korzysta z takiego zwolnienia.

Fundusz zaskarżył wyrok olsztyńskiego WSA do Naczelnego Sądu Administracyjnego (sygn. II FSK 2431/11), ale we wtorek NSA oddalił jego skargę i rozstrzygnął tak samo jak olsztyński WSA.

Podobnie, w odpowiedzi na interpelację poselską, wypowiedział się w październiku 2011 r. wiceminister finansów Maciej Grabowski. Potwierdził, że zwolnienia z podatku dochodowego dotyczą wyłącznie dotacji rozwojowej, a nie takich przychodów, jak odsetki, prowizje, opłaty.

Czytaj więcej w Money.pl
Do wzięcia jest ponad 700 tysięcy zł z UE Mogą je otrzymać gminy, instytucje kultury, organizacje pozarządowe czy osoby prywatne na projekty związane z rozwojem wsi w województwie podlaskim.
PARP rozdał już wszystkie pieniądze Unii Do Agencji trafiło 44,9 tys. wniosków o dofinansowanie inwestycji, na łączną kwotę 76,5 mld zł.
Na co pójdą unijne pieniądze? Ruszyły rozmowy Chodzi o dokument określający strategię wykorzystania Funduszy Europejskich w latach 2014-2020.
fundusze unijne
wiadomości
waluty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)