Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Odsetki od dotacji unijnych muszą być opodatkowane

0
Podziel się:

Zwolnione z opodatkowania jest samo unijne dofinansowanie, odsetki już nie - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Odsetki od dotacji unijnych muszą być opodatkowane
(Marlee90/iStockphoto)
bEDQOWRh

Zwolnione z opodatkowania jest samo unijne dofinansowanie, odsetki już nie - orzekł we wtorek Naczelny Sąd Administracyjny.

Wyrok dotyczy funduszu poręczeniowego, który udziela poręczeń kredytów i pożyczek dla małych i średnich przedsiębiorców w ramach realizacji Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury w latach 2007-2013. Środki na te poręczenia pochodzą ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Przed udzieleniem poręczenia fundusz deponuje je na lokatach bankowych.

Fundusz spytał Izbę Skarbową w Bydgoszczy, czy ma płacić podatek od środków unijnych, a także od odsetek od lokat bankowych. Izba odpowiedziała, że środki unijne przeznaczone na realizację programów operacyjnych są zwolnione z opodatkowania jako tzw. dotacje rozwojowe. Natomiast odsetki od zdeponowania tych dotacji na lokacie bankowej są przychodem, który nie jest zwolniony od podatku.

bEDQOWRj

Spółka zaskarżyła tę interpretację do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie, ale ten w lipcu 2011 r. oddalił jej skargę. Potwierdził, że środki pieniężne pochodzące z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej, przeznaczone na realizację programów operacyjnych, są wolne od podatku, ale przychód z odsetek na rachunkach bankowych nie korzysta z takiego zwolnienia.

Fundusz zaskarżył wyrok olsztyńskiego WSA do Naczelnego Sądu Administracyjnego (sygn. II FSK 2431/11), ale we wtorek NSA oddalił jego skargę i rozstrzygnął tak samo jak olsztyński WSA.

Podobnie, w odpowiedzi na interpelację poselską, wypowiedział się w październiku 2011 r. wiceminister finansów Maciej Grabowski. Potwierdził, że zwolnienia z podatku dochodowego dotyczą wyłącznie dotacji rozwojowej, a nie takich przychodów, jak odsetki, prowizje, opłaty.

Czytaj więcej w Money.pl
Do wzięcia jest ponad 700 tysięcy zł z UE Mogą je otrzymać gminy, instytucje kultury, organizacje pozarządowe czy osoby prywatne na projekty związane z rozwojem wsi w województwie podlaskim.
PARP rozdał już wszystkie pieniądze Unii Do Agencji trafiło 44,9 tys. wniosków o dofinansowanie inwestycji, na łączną kwotę 76,5 mld zł.
Na co pójdą unijne pieniądze? Ruszyły rozmowy Chodzi o dokument określający strategię wykorzystania Funduszy Europejskich w latach 2014-2020.
bEDQOWRK
fundusze unijne
wiadomości
waluty
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)