Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Odsetki od firmowych lokat nie są przychodem z działalności

Zaliczamy je do przychodów kapitałowych. Nie będą więc obciążone podatkiem dochodowym na zasadach ogólnych, lecz tzw. podatkiem Belki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Rodrigo Galindez/CC/Flickr)

Taką interpretację przepisów podatkowych wydał dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie.

Podatnik, który wnioskował o wyjaśnienie problemu prowadzi działalność gospodarczą jako osoba fizyczna. Na potrzeby tej działalności założył rachunek bankowy, z którego nadwyżki bank przelewa na krótkoterminowe lokaty zakładane na zasadzie subfunduszu.

Zwrot środków z lokaty razem z odsetkami następuje na ten sam podstawowy rachunek.

W opinii podatnika, który prosił o interpretację, zyski te powinny wchodzić w ogólna sumę przychodów z prowadzonej firmy - i podlegać opodatkowaniu na tych samych zasadach, co sprzedaż towarów i usług. Dyrektor Izby Skarbowej nie podzielił tego stanowiska.

Jak wyjaśnia w wydanej decyzji, odsetki od środków zgromadzonych na rachunku związanym z prowadzoną działalnością są kosztem podatkowym, jednak subkonta lokatowego nie zalicza się do rachunków podstawowych.

_ Odsetek od odrębnych lokat terminowych utworzonych dla lokowania wolnych środków pieniężnych, nawet przez bank prowadzący rachunek bieżący Wnioskodawcy, nie można utożsamiać z odsetkami od środków na rachunkach bankowych utrzymywanych w związku z wykonywaną działalnością gospodarczą, gdyż lokaty te nie dotyczą rachunków związanych z bieżącą działalnością firmy, nie dokonuje się na nich operacji gospodarczych, tj. nie dokonuje się z nich płatności za zakupione towary, usługi, czy też na te rachunki nie spływają środki za sprzedane towary, usługi _ - czytamy w interpretacji.

Tagi: odsetki, wiadomości, porady, podatki, baza wiedzy, msp, czołówki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz