Notowania

Przejdź na
prąd
24.09.2009 07:39

Odszkodowanie nie jest opodatkowane VAT

Nad działką podatnika przeprowadzono linię energetyczną. Czy powinien zapłacić podatek od odszkodowania?

Podziel się
Dodaj komentarz

W odwołaniu od decyzji Urzędu Skarbowego, dyrektor izby skarbowej we Wrocławiu, stwierdził, że *odszkodowanie *za zmniejszenie wartości nieruchomości nie jest obrotem w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług.

W związku z tym takie odszkodowanie nie podlega opodatkowaniu.

Utrata wartości spowodowana przeprowadzeniem nad działką linii energetycznej może być zrekompensowana podatnikowi finansowo. Nie jest to jednak jego _ obrót _.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

* 1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
* 2. eksport towarów;
* 3. import towarów;
* 4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
* 5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Odszkodowanie nie jest żadną z czynności wymienionych w art. 5 ustawy o VAT, wobec czego nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Odszkodowanie nie stanowi bowiem zapłaty za dostawę towaru, jak również nie jest zapłatą za świadczenie usług - czytamy w interpretacji.

* [ Zmiany w VAT od usług. Wejdą w życie w styczniu ]( http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/zmiany;w;vat;od;uslug;wejda;w;zycie;w;styczniu,171,0,531115.html )
Tagi: prąd, wiadomości, porady, podatki, baza wiedzy, msp, czołówki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz